Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejny mieszkaniec regionu stracił ogromne pieniądze. Uwierzył w inwestycje „promowane przez Orlen”

To kolejna w ostatnich dniach historia związana z oszustwem metodą „na inwestycje w akcje Orlenu”. Oszuści nadal mają się dobrze m.in. na takich portalach społecznościowych jak Facebook, gdzie codziennie publikowane są przez oszustów dziesiątki kłamliwych reklam.

Przeglądając m.in. platformę społecznościową Facebook codziennie można tam natrafić na dziesiątki ogłoszeń publikowanych przez oszustów, wykorzystujących wizerunki znanych osób oraz loga znanych firm, m.in. koncernu naftowego Orlen. Część z tych ogłoszeń administracja Facebooka usuwa, ale część z nich przez wiele dni i tygodni jest widoczna dla użytkowników. To niestety sprawia, że ofiarą kłamliwych reklam stają się m.in. mieszkańcy naszego regionu. Póki co polskie służby są bezradne, a Facebook nie wprowadził żadnej zmiany, aby do publikacji fałszywych reklam nie dochodziło.

Kolejna ofiara oszustwa w regionie

Wczoraj do jednostki Policji w Terespolu zgłosił się 78-latek, który przekazał, że padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna pod koniec czerwca znalazł stronę internetową reklamującą inwestycje finansowe promowane przez Orlen. 78-latek zalogował się podając swoje dane kontaktowe. Już następnego dnia skontaktowali się z nim oszuści, którzy wysłali mu link, który mężczyzna otworzył.

Po tym wielokrotnie kontaktował się z nim mężczyzna podający się za maklera giełdowego. W trakcie rozmowy ustalił jakimi środkami dysponuje pokrzywdzony. Namówił go też do zainstalowania na swoim telefonie oraz komputerze programu do zdalnej obsługi tych urządzeń, które pokrzywdzony miał otwierać po każdej rozmowie inwestycyjnej.

Zwrócił uwagę na podejrzane przelewy

Co więcej, aby zbudować zaufanie u swojej ofiary sprawca przekazywał również sugestie, co do niektórych wykonanych przez pokrzywdzonego przelewów. Jednak po pewnym czasie 78-latek zauważył na swoim koncie bankowym operacje, których osobiście nie wykonywał. Zwrócił też uwagę na przelewy, wykonane na jego konto przez nieznane mu osoby. Otrzymał jednak zapewnienie, że wszystko jest w porządku i musi cierpliwie czekać na zainwestowane pieniądze.

Niestety środki nie wpłynęły na konto 78-latka. Mężczyzna ustalił dodatkowo, że poza oszczędnościami z konta „zniknął” też zaciągnięty kredyt, który miał wykorzystać na docieplenie mieszkania. Wówczas zgłosił się na Policję. Teraz oszustów szukają mundurowi. Mężczyzna stracił ponad 120 tys. złotych.

(fot. pixabay.com\ilustracyjne)

15 komentarzy

  1. Każdy Polak wspiera wszystko co polskie A mędy sowieckie zawsze na przekór.

  2. A mógł sobie nakupić obligacji indeksowanych informacją.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo