Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne zachorowania na odrę. To już 14 przypadek

Zwiększa się liczba zachorowań na odrę. Kolejny przypadek został potwierdzony w województwie mazowieckim. To już 14 osoba, która zachorowała na tę chorobę zakaźną.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie wczoraj wieczorem przedstawił najnowsze informacje otrzymane od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie, który prowadzi aktualnie dochodzenie epidemiologiczne w sprawie zachorowań na odrę na terenie powiatu pruszkowskiego.

Zachorowania wystąpiły przede wszystkim wśród dzieci; najmłodsi pacjenci są w wieku 2 lat, najstarsza z osób, które zachorowały, ma lat 36.

Ciągle trwają czynności inspektorów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie, które mają na celu dotarcie do wszystkich osób z kontaktu z chorymi, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ogniska. Weryfikowane są także pierwsze zebrane informacje, podawane we wcześniejszych komunikatach, które mogą pomóc w znalezieniu źródła zakażenia.

– W toku dalszego postępowania w dniu 2 listopada ustalono, że pacjenci nie mający dokumentacji medycznej potwierdzającej odbyte szczepienia na odrę, dla bezpieczeństwa i dobra prowadzonego postępowania epidemiologicznego są traktowani jako pacjenci nie zaszczepieni. Otrzymane w trakcie wywiadów deklaracje ustne rodziców dot. szczepienia dzieci bez potwierdzającej ten fakt dokumentacji medycznej nie mogą być podstawą do przyjęcia stanu faktycznego zaszczepienia dziecka – informuje WSSE w Warszawie.

Oprócz zachorowań w Pruszkowie, Nadarzynie i Piastowie, ujawniono 14 osobę, która zachorowała na odrę. To 36-latek z Warszawy. Istnieje również podejrzenie zachorowania na odrę i dotyczy rocznego dziecka. Zostało ono przyjęte 1 listopada do szpitala na ul. Żwirki i Wigury. Pobrano próbki do testów wirusologicznych w kierunku potwierdzenia zachorowania na tę chorobę.

W okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

37 komentarzy

 1. Ciekawe co na to wszelkie ” organizacje antyszczepionkowe” ? Pewnie wina Tuska ?

 2. I co narobiliscie bezmozgi? Wielka antyszczepionkowa akcja a ludzie nawet nie maja pojecia do czego moga doprowadzic

  • Przecież ci chorzy są z UPAiny. Trzeba wprowadzić wymóg okazania świadectwa szczepień przed wjazdem skoro w Polsce szczepienia są obowiązkowe.

   • Proszę nie rozprzestrzeniać fałszywych informacji i poczytać więcej na ten temat. Wśród chorych są niezaszczepieni Polacy, którzy zarazili się od osób z zagranicy.

  • Pomyśl troszeczkę. Jak na razie to jest wielka szczepionkowa akcja. Temu mają służyć takie artykuły. Masz się bać i zasuwać do lekarza się zaszczepić. Jaka to epidemia skoro w ciągu roku zachorowało 128 osób na 38 milionów żyjących w Polsce. Nikt nie umarł bo odra to najłagodniejsza choroba zakaźną wiec po to pranie mózgów.

   • Śmiertelność odry sięga od mniej niż 0,01% (w krajach rozwiniętych) do ponad 5% (w krajach rozwijających się, nawet 20–30% u niemowląt chorych. To faktycznie łagodna choroba.

    • sprawdź statystyki dla grypy, na którą nie ma obowiązku szczepień… Zastanów się nad tym że w 2018 zachorowało na odrę 128 osób ZASZCZEPIONYCH..!!! Ale poco, lepiej od razu drzeć japę o „ciemnogrodzie antyszczepionkowym”…

     • No dureń normalnie. Sprawdź statystyki grypy na którą nie ma obowiązku, bo nie ma szczepionki na aktualną mutację wirusa. Wirus odry nie mutuje tak jak grypy. A barany nie chrujo, chyba że zarażo się autyzmem. Zaraźliwe to jak cholera.

    • Jak jest brud i brak higieny to nie potrzeba odry żeby ktoś umarł. Jeśli chcesz nas porównywać do krajów trzeciego świata to na ten argument nie mam odpowiedzi. Lepiej jednak poczytaj na jakiej podstawie diagnozowano Aids w Afryce to zrozumiesz jak mało wiarygodne są dane które są upubliczniane.

    • Miej niż 0,01 procenta to oznacza ze na Odrę w kraju rozwiniętym tak jak Polska umrze jedna osoba na 10 tysięcy zarażonych. To by znaczyło że skoro średnio choruje około 100 osób roczne to w ciągu 10 lat umrze jedna osoba. Faktycznie mamy do czynienia z bardzo poważną chorobą.

     • A powikłania? A np. powikłania mózgowe, gdzie śmiertelność to 95%. Owszem odwleczona w czasie, ale pewna. I co, mikroskopijna śmiertelność na odrę,idzie się pier…ć.

 3. Zaszczepiony człowiek

  Jeśli się potwierdzi, że choruje osoba niezaszczepiona, to w tym wypadku opłata za leczenie z własnej kieszeni (lub opiekuna ustawowego, który do tego dopuścił). Skoro ktoś ryzykuje zdrowie własne lub najbliższych to powinien brać pod uwagę możliwe konsekwencje.

  • A co jeśli się okaże że choruje osoba zaszczepiona ?

   • ale właśnie w tym roku zachorowało 128 osób zaszczepionych…! Dopiero teraz gawnoburza bo wreszcie osoby nie mają karty medycznej i się ich traktuje jako nieszczepionych choć mówią że się szczepili….!!!

  • hipnotyzer zięba proponuje leczyć odrę kiełkującym jęczmieniem i wodą strukturyzowaną aparatem z jego sklepiku

  • Zaszczepiony człowieku
   PWIS W WARSZAWIE
   Komunikat z 2 listopada
   W dniu 2 listopada br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie przekazał informacje o zachorowaniu na odrę 36-letniego mężczyzny, który jeszcze przed rozpoznaniem u niego tej choroby zakaźnej przebywał w Szpitalu Czerniakowskim na ul. Stępińskiej a następnie został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Kasprzaka. Stan zdrowia pacjenta jest dobry
   Czyli ten mężczyzna jest z rocznika 82 a wiec jest szczepiony 1 dawka bo roczniki 75-84 byly szczepione 1 dawka na odrę.wiec ta szczepionka niedaje odpornosci. bo zachorował, ty pewnie tez masz 1 dawkę przeciwko odrze to jak zachorujesz to szykuj kase za leczeni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Kwestia czasu jak nowoczesne, inteligentne, nieszczepione słoiki przywleką Odrę do Lublina. Jak by nam syfiastej Bystrzycy było mało.

  • całe szczęście już emeryt

   Panie, tu jest taka bieda że UPAińcy omijają szerokim łukiem (poza ,,studentami”) nic tylko dewelocwaniaki i Wolska w runie.

  • W Lublinie jest jeden chory na odrę pacjent dorosły.

   • To pewnie przyjezdny, bo prawdziwi lublinianie są patriotami – jak który zachoruje to na Bystrzycę 😆

 5. Według statystyk na Odrę w krajach wysoko rozwiniętych umieralność jest na poziomie 0,01 procenta co daje nam jeden zgon na 10 tysięcy zarażonych. Przecież to zwykła ściema. Dla Polski daje to 1 ofiarę śmiertelną na 10 lat.

  • Odra powoduje całą masę powikłań, nie tylko śmierć.

   • Zgadzam się jak najbardziej tylko sianie paniki w większości portali i wmawianie ludziom jaki to kataklizm nam grozi to zwykła ściema. Po co jest to robione to inteligentni ludzie się domyślą.

    • Jakoś inteligentnego tłumaczenia z twojej strony nie dostrzegam. Która to szczepionka, taki zanik inteligencji i łatwowierność w bzdury, które rozsiewasz powoduje?
     „…Nikt nie umarł bo odra to najłagodniejsza choroba zakaźną…” Ktoś czytał większe bzdury?

     • Poczytaj statystyki i policz to może jeśli umiesz dzielić i mnożyć to ci wyjdzie prawdopodobieństwo śmierci w przypadku zachorowania na odrę. Choroba na którą umiera 1 osoba na 10 tyś zarażonych to raczej do groźnych nie należy. Zwłaszcza że średnio co roku choruje mniej jak 100 osób. To są oficjalne dane wiec przejrzyj na oczy człowieku. Skoro na odrę w tym roku zachorowało 128 osób a statystycznie umiera jedna na 10 tysięcy i to są oficjalne dane to o czym tu rozmawiać.

   • A powikłania? A np. powikłania mózgowe, gdzie śmiertelność to 95%. Owszem odwleczona w czasie, ale pewna. I co, mikroskopijna śmiertelność na odrę,idzie się pier…ć.

    • 128 osób na 38 milionów. Nawet żeby były nie wiadomo jakie powikłania to przy skali zachorowań nie ma nawet nad czym się zastanawiać. Więcej powikłań będzie podczas leczenia zębów niż w przypadku odry. Powiedzmy że z powodu powikłań śmiertelność się podwoi to daje nam dwie osoby na 10 tysięcy. Nie neguje odry jako choroby tylko nie siejmy paniki bo nawet gdyby 500 osób zachorowało w ciągu roku to i tak nie będzie to miało żadnego wpływu na zdrowie społeczeństwa. Zwykła propaganda i tyle. Nie piszę tutaj po to żeby się sprzeczać tylko żeby uświadomić ludziom jak są manipulowani. Ktoś chce nas przestraszyć mimo iż nie ma do tego żadnej podstawy pomijając ekonomiczną.

     • Ludzie nie chorują bo większość jest szczepionka…. idźmy dalej twoim ciemnym tokiem rozumowania przez kilka lat bez szczepień będziesz brylowal jako Mesjasz antyszczepionkowy … no właśnie przez kilka bo za kilka kilkanaście wybuchnie epidemia obejmująca miliony a wtedy te 2-5% będzie już realna liczba policzalną również dla Ciebie…. ps rtęci w szczepionkach nie ma od 2000 roku kiedy okazała się szkodliwa dla dzieci i noworodków, od 18 lat nikt nie przedstawił aktualnych badań i szkodliwości ciągle jedziecie na starej legendzie z USA….

 6. liczę na epidemię na dużą skalę… każda taka sytuacja w przeszłości powodowała wytępienie ruchów antyszczepionkowych..

  • Skala ogromna. 128 przepadków na 38 milionów ludzi. Dramat jest jeszcze większy bo statystycznie nikt nie ma szan na to żeby umrzeć. Epidemia ogromna. Statystycznie nawet jeśli zachorowało by 10 tysięcy ludzi w ciągu roku to tylko jedna umrze wiec od 128 do 10 tysięcy to jeszcze troszeczkę daleko. Epidemii odry raczej możemy się nie obawiać.

 7. A jestes na tyle kumaty ze te statystyki sa robione dla krajow kumatych gdzie sie szczepi ludzi na takie choroby jak odra a nie na kraje 3 swiata gdzie te statystyki daja 30% nawet wiec zasadnicza roznica jest 0,01% gdzie sie szczepi ludzi a 20-30% gdzie sie tych ludzi nie szczepi

 8. Kiedyś była darmowa. Nie każdy ma 300 na szczepionkę. Nie każdy bierze 500plus. Skoro państwu zależy to niech państwo finansuje.
  Ale powinny być osobne szkoły żłobki przedszkola dla nieszczepionych, ten pomysł popieram

  • Przedszkola i szkoły również bo wtedy było by widać jak rozwijają się dzieci szczepione a jak nie szczepione. Ja nie mam nic przeciwko szczepieniom tylko wnerwia mnie jak jestem zmuszany do czegoś. Skoro wszyscy europie mają wybór to chcę mieć go i ja. Jak do tej pory poza Polskim i Bułgarskim rządem nie udało się przemysłowi farmaceutycznemu kupić ustawy o obowiązkowym szczepieniu w żadnym innym państwie w europie mimo że bardzo się starają. Pomija fakt ze obowiązkowe szczepienia są niezgodne z kartą praw człowieka. Jak ktoś che szczepić to jego wola, nikt mu nie będzie zabraniał.

 9. poczytaj statystyki, poczytaj statystyki…lokalny statystyk się znalazł…z autyzmem

 10. Skala ogromna. 128 przepadków na 38 milionów ludzi. Dramat jest jeszcze większy bo statystycznie nikt nie ma szan na to żeby umrzeć. Epidemia ogromna. Statystycznie nawet jeśli zachorowało by 10 tysięcy ludzi w ciągu roku to tylko jedna umrze wiec od 128 do 10 tysięcy to jeszcze troszeczkę daleko. Epidemii odry raczej możemy się nie obawiać.-to teraz baranie wytłumacz to matce która kSkala ogromna. 128 przepadków na 38 milionów ludzi. Dramat jest jeszcze większy bo statystycznie nikt nie ma szan na to żeby umrzeć. Epidemia ogromna. Statystycznie nawet jeśli zachorowało by 10 tysięcy ludzi w ciągu roku to tylko jedna umrze wiec od 128 do 10 tysięcy to jeszcze troszeczkę daleko. Epidemii odry raczej możemy się nie obawiać.kilka dni temu pochowala syna na powikłania poodrowe bo słuchała takich imbecyli i kretynów