690 680 960

Kolejne karetki pojechały z Lublina na Ukrainę. Trafią m.in do Brygady Desantowo-Szturmowej (zdjęcia)

Przez ostatnich kilka lat były wykorzystywane w lubelskim pogotowiu ratunkowym, teraz kiedy wymieniono je na nowe, będą służyły poszkodowanym w wojnie na Ukrainie. Kolejne dwie karetki z Lublina pojadą za naszą wschodnią granicę.

W środę przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego odbyło się uroczyste przekazanie dwóch ambulansów, które trafią na Ukrainę. Akcję wspierania naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy zmagają się ze zbrojną agresją rosyjskiego najeźdźcy, koordynuje Fundacja Unii Lubelskiej.

Karetki wcześniej były wykorzystywane w lubelskim pogotowiu ratunkowym. Kiedy zostały wymienione na nowe pojazdy, zapadła decyzja, aby przekazać je na Ukrainę, gdzie z uwagi na obecną sytuację, ambulanse są niezwykle potrzebne. Zwłaszcza, że ich stan jest dobry i będą one mogły jeszcze długo służyć osobom walczącym o swój kraj, a wymagającym pomocy medycznej.

– Na ręce prezesa Fundacji Unii Lubelskiej, który zorganizował całą akcję, przekazuję dwa ambulanse, które będą ratować zdrowie i życie żołnierzy ukraińskich – mówił wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Wiadomo już, że jeden ambulans trafi do 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej z Żytomierza, drugi będzie użytkowany przez żołnierzy z Lwowskiego Batalionu „Arrata” Ukraińskiej Armii Ochotniczej, aktualnie znajdujących się w dyspozycji Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Obie jednostki działają w tzw. strefie „0”.

Są to już kolejne tego typu pojazdy, przekazane na Ukrainę przez Województwo Lubelskie. Wcześniej do szpitali oraz stacji pogotowia trafiło osiem ambulansów pochodzących z: Pogotowia Ratunkowego w Zamościu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie, Wojewódzkiego Szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także Stacji Pogotowia Ratunkowego z Lublinie i Białej Podlaskiej.

(fot. UMWL)

46 komentarzy

 1. Poczekajcie tylko aż heroje z Ukrainy trafią do Lublina.

 2. Poczekajcie tylko aż heroje z wiadomego kraju, którego nazwę redakcja L112 blokuje w komentarzach trafią do Lublina. Oj sie bedzie działo, jak mawia Owsik.

 3. Ale załogami obsadzone będą i nie pozwolimy im strajkować? Czy mamy się przygotować na mieszane zespoły felczera z lekarzem weterynarii?

 4. Ludzie, trzeba to zgłosić do odpowiedniej instytucji że portal L112 blokuje możliwość pisania niektórych słów lub usuwają całe posty, tym samym ogranicza wolność słowa w internecie. Może jak dostaną kilka baniek kary to im się odechce usuwania i blokowania komentarzy.

  Nazwą kraju n literę U nie jest ani obraźliwa ani nikogo nie krzywdzi a oni to blokują, to tak jak by zabronić pisać Polska.

  Oby wam dowalili kilka baniek to może zaczniecie szanować innych i ich zdanie.

  Pozdrawiam ciepło

  • „Ja” jeśli masz problem z głową to sam się zgłoś do odpowiedniej instytucji 🙂
   A może nie tylko z głową ale i oczami?
   Bo ja akurat widzę komentarze, w których jest nazwa kraju, o którym wspominasz.
   Może ty nie szanujesz innych i twój tekst jest blokowany ponieważ narusza regulamin.

  • Ja, zgłoś na 112😀

 5. Lekarze też niech jadą.

  • Tak Horban, Sutkowski, Grzesiowski i ta cała covidowa zgraja a Niedzielski będzie kierowcą. Może jakaś rakieta ich przeniesie w zaświaty, chyba że na księżyc…

 6. Trzeba pomagać i będziemy to robić.

 7. A nie mógł dorzucić parę z tych 25 służbowych samochodów będących na wyposażeniu U M ?.

 8. Wojna napędza gospodarkę…. Narazie zachodnią…

 9. Nie no brawo… znaczy się że na ich miejsce dostaniecie nowe sztuki? Czy jak to rozumieć?

 10. Skoro były jeszcze dobre to dlaczego marnuje się publiczne fundusze na te nowe co teraz buduje się auta z „guwnolitu”? – żargom mechaników

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas