Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne drogi prowadzące na Roztocze uzyskują nową nawierzchnię. Prace dobiegają końca (zdjęcia)

Nowa nawierzchnia to nie tylko poprawa bezpieczeństwa i warunków codziennego życia mieszkańców, lecz również ma być zachętą dla inwestorów a także turystów. Z tras tych korzysta dużo osób zmierzających na Roztocze czy też przemieszczających się po tym terenie.

Trwają intensywne prace przy przebudowie trzech dróg powiatowych w powiecie biłgorajskim. Chodzi o trasy: Babice – Susiec, Szopowe – Górniki – Stanisławów oraz Długi Kąt – Krasnobród. Łącznie nowa nawierzchnia pojawi się na długości ponad 17,5 km. Inwestycje te mają zostać zakończone jeszcze w tym roku.

W gminie Obsza remontowany jest 5 km odcinek drogi powiatowej Babice – Susiec, Płusy – Babice. Oprócz naprawy posiadającej liczne spękania, koleiny i deformacje nawierzchni, na całej długości powstał chodnik, aktywne przejścia dla pieszych oraz nowe przystanki autobusowe. Obecnie prace dobiegają końca i wszystko wskazuje na to, że przebudowa zostanie ukończona wcześniej niż pierwotnie zakładano.

Jak wskazuje Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, celem jest, aby każdy mieszkaniec i turysta mógł bezpiecznie przemieszczać się po terenie powiatu. Równie istotne jest dobre skomunikowanie miejsc kluczowych pod względem gospodarczym z małymi miejscowościami. W przypadku tej drogi jest to również główny szlak transportowy produktów m.in. do zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku, czy sortowni borówki amerykańskiej w Olchowcu.

Z kolei przebudowa odcinka drogi powiatowej Szopowe – Górniki – Stanisławów na terenie gminy Józefów poprawi dojazd m.in. do instytucji publicznych, ale także do jedynego w regionie stoku narciarskiego, który zlokalizowany jest w miejscowości Szopowe. Inwestycja znacząco wpłynie również na poprawę ruchu turystycznego. Z trasy tej korzystają osoby wybierające się na spacer po Górze Młynarce, gdzie widoczna jest przepiękna panorama Roztocza i niezwykły widok na Roztoczański Park Narodowy.

Natomiast drogą Długi Kąt – Krasnobród podróżują osoby przemieszczające się pomiędzy Józefowem a Krasnobrodem. Odcinek ten przecina również Wschodni Szlak Rowerowy Roztocza Uznany przez „National Geographic” za trzeci najbardziej interesujący szlak rowerowy w Polsce. Biegnie wzdłuż osi Roztocza od Kraśnika do Lwowa. Jego polska część ma 187 km i od Kraśnika do Hrebennego prowadzi przez najciekawsze przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo miejsca Roztocza.

Jak podkreśla Maria Góralska Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju, głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa w południowej części powiatu. W miejscowości Szopowe powstanie chodnik z dopuszczeniem jazdy na rowerze a w Górnikach i Stanisławowie istniejące chodniki zostaną wyremontowane i wydłużone.

Dodatkowo zostanie wzmocnione bezpieczeństwo dzieci przy szkole podstawowej w Stanisławowie przez wykonanie pasów akustycznych na dojazdach do przejść dla pieszych oraz ograniczenie prędkości do 40km/h. Do tego dochodzi poprawa geometrii i zabezpieczenie miejsc szczególnie niebezpiecznych, takich jak zakręty, czy wzniesienia.

Wartość inwestycji to prawie 10 mln złotych, zostały one dofinansowane z programu Fundusz Dróg Samorządowych.

(fot. Powiat Biłgoraj)

9 komentarzy

 1. Zmienia się tam w tamtych stronach. Do niedawna były tam drogi wręcz szutrowe… Totalne dziadostwo. Ni to Lubelskie ni Podkarpackie.

 2. z Józefowa do Ciotuszy Starej – koła można pourywać a to jest trasa 853 Tomaszów Lubelski – Biłgoraj
  może ktoś wie ? czy coś w tej kwestii

  • Z Biłgoraja do Aleksandrowa gdzie jest większy ruch można koła zgubić, a żadnych remontów nie ma i raczej nie będzie. Środki z UE na nowe inwestycje są wstrzymane, a budżet jest pusty.

 3. Dzięki turystyce odkrywamy te tereny na nowo wiele dróg jest wyremontowanych , prosimy o dalsze takie inwestycje te tereny na to zasługują .

 4. Polecam zajęcie się drogą z Piasku do Żółkiewki
  . A nawet do Wierzchowiny, ba, dalej do Nielisza i Tworyczowa. Upierając się, to też droga na Roztocze, a jest tragiczna

 5. Teraz na tych gładkich drogach zacznie się jazda z ułańską fantazją. Ciekawe ile ofiar szaleńczej jazdy pojawi się w statystykach do końca roku?

 6. Piekne zdjęcie. Gratulacje dla autora.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo