690 680 960

Kolejna ekspozycja w Muzeum UMCS. Warto ją obejrzeć (zdjęcia)

Muzeum UMCS oraz Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (ul. I. Radziszewskiego 11) zapraszają do odwiedzenia kolejnej wystawy, która zlokalizowana jest w Muzeum Uczelni w Bibliotece Głównej.

– Wystawę zatytułowaną „Ilustratorzy dzieł romantyków. Od Adama Mickiewicza do Wincentego Pola” – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu – zorganizowano w związku z 200. rocznicą wydania „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza oraz ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.

Współorganizatorami inicjatywy są: Muzeum Dworek Wincentego Pola – Filia Muzeum Literackiego Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Węglin Północny” w Lublinie.

Nadal można obejrzeć również i drugą z wystaw, która  zlokalizowana w Galerii „Po schodach”, znajdującej się również w gmachu Biblioteki Głównej. Nosi ona tytuł „Nauka drogą do Nobla”.

Ekspozycja przybliża sylwetkę Alfreda Nobla, fundatora prestiżowej Nagrody Nobla oraz wieloletnią tradycję jej wręczania. Są także prezentowane sylwetki polskich Noblistów Henryka Sienkiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy, Wisławy Szymborskiej oraz Olgi Tokarczuk. Jest eksponowany również dorobek naukowy i intelektualny laureatów Nagrody Nobla, będących jednocześnie doktorami honoris causa lubelskich uczelni.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

Jeden komentarz

  1. Widziałem Ptaka Cień

    ooo, dźwi nie zamykają się, a towarzysze bracia w większości.

Kursy walut

  • USD 4.4827zł -0.63%
  • GBP 5.4185zł -0.57%
  • EUR 4.6835zł -0.1%
  • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie