Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejka ciężarówek wjeżdżających do Polski ma ponad 60 km. Przewoźnicy zapowiadają, że będą protestować aż do skutku

Przed południem, w rejonie przejścia granicznego w Dorohusku, rozpoczął się protest przewoźników. Obecnie wiadomo już, że na razie nie ma co liczyć na jego szybkie zakończenie. Zapowiedzieli oni bowiem, że nie opuszczą tego miejsca, dopóki sytuacja nie ulegnie zmianie.

Na skutek akcji protestacyjnej, jaka od kilku godzin trwa przed przejściem granicznym w Dorohusku, droga prowadząca do terminala jest całkowicie nieprzejezdna. Trasę blokuje ponad 20 ciągników siodłowych, na których umieszczono banery z postulatami.

Przewoźnikom przede wszystkim chodzi o wprowadzenie zmian dotyczących odprawy pojazdów wjeżdżających do Polski bez ładunku. Obecnie muszą one oczekiwać w kolejce wspólnie z samochodami załadowanymi.

Jak nam przekazuje jeden z kierowców, pan Grzegorz, tego typu rozwiązanie już funkcjonowało przez około 3 tygodnie, jednak strona ukraińska zmieniła zasady. To sprawiło, że kolejka ciężarówek oczekujących na wjazd do Polski ma już ponad 60 kilometrów.

Mężczyzna dodaje, iż infrastruktura bez problemu na to pozwala, gdyż w Dorohusku wstrzymany do odwołania jest ruch pojazdów osobowych i tym pasem wcześniej odprawiano auta jadące na pusto. Teraz jadą nim tylko cysterny, a pozostałe pojazdy muszą stać w kolejce.

Druga sprawa dotyczy już strony polskiej, a dokładnie opieszałej zdaniem kierowców odprawy fitosanitarnej. Jak tłumaczą przewoźnicy, znaczna część ciężarówek transportuje zboże, więc z uwagi na znacznie większy przywóz tego typu towaru, który podlega dokładnej kontroli m.in. przez służby: weterynaryjne, sanitarne, fitosanitarne, powinna zostać zwiększona obsada pracowników zajmujących się tym zadaniem.

Tymczasem właśnie z uwagi na przedłużające się kontrole, mają tworzyć się tak długie kolejki. Dlatego też przewoźnicy żądają wprowadzenia 24 godzinnej odprawy fitosanitarnej i weterynaryjnej. Ostatnim postulatem jest przywrócenie zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy.

Jak wyjaśnia kpt. Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, z powodu zablokowanej przez protestujących drogi, która prowadzi do do przejścia granicznego z Ukrainą, wstrzymane zostały odprawy. Ile taka sytuacja potrwa, na razie nikt nie jest w stanie powiedzieć.

Policjanci tłumaczą, iż zgromadzenie zostało wcześniej zgłoszone, a jego organizator ma pozwolenie, jednak tylko do jutra. Zgodnie z przekazanymi funkcjonariuszom informacjami, do tego czasu akcja potrwa i będzie prowadzona również w nocy.

Jednak sami uczestnicy akcji przekazują, że będą protestować aż do skutku. Dodają, że jeżeli w najbliższym czasie nic się nie zmieni, jak też rozmowy nie przyniosą rezultatów, ich działania zostaną zaostrzone i obejmą wszystkie duże towarowe przejścia graniczne z Ukrainą.

Do sytuacji na granicy odniósł się dziś również premier Mateusz Morawiecki, który gościł na Lubelszczyźnie. Wyjaśniał, że problem związany jest głównie z działaniami strony ukraińskiej, jednak są też pewne niedoskonałości po polskiej stronie. Zapewnił, że rozmawiał w tej sprawie już z premierem Ukrainy, a kolejne rozmowy są zaplanowane na najbliższy piątek.

Zapowiedział również, że wspólnie ze stroną ukraińską podjęte zostaną starania, aby przeanalizować występujące problemy punkt po punkcie problemy, a aby kolejki uległy wyraźnemu skróceniu. Natomiast jeżeli chodzi o sytuację związaną z kontrolami po polskiej stronie, premier dodał, iż rozmawiał dziś z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem na temat możliwości wzmocnienia obsady służb weterynaryjnych.

Przewoźnicy tłumaczą, że obecnie kierowcy muszą tydzień oczekiwać na wjazd do Polski. Jak nam przekazano, protestujący co godzinę przepuszczają po jednym pojeździe w każdym kierunku.

(fot. policja)

3 komentarze

  1. Transportować broń na uk…rainu tak wolno jak zboże do Polski. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Z kraju