Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Klęczący klon z Krasnegostawu ma duże szanse zostać Drzewem Roku

Do 30 czerwca trwa głosowanie na Drzewo Roku. Nasz region reprezentuje klon, który uchodzi za jeden z symboli Krasnegostawu. Obecnie drzewo to uzyskało najwięcej głosów i prowadzi w rankingu.

Trwa tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez klub Gaja. Nie chodzi w nim o wyłonienie drzewa najstarszego, najwyższego, najgrubszego, najpiękniejszego, czy też najrzadszego, lecz takiego, które dużo znaczy dla mieszkańców. Co więcej może poszczycić się wyjątkową historią. Celem konkursu jest zaś zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w Polsce.

W tym roku przedstawicielem naszego regionu jest klon rosnący na rynku w Krasnymstawie. Jest on jednym z najbardziej charakterystycznych drzew w mieście, nazywanym przez mieszkańców wygiętym, krzywym lub klęczącym drzewem. Na początku XXI wieku, został wskazany do wycinki w ramach opracowanego projektu rewitalizacji przestrzeni rynku miejskiego, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem społecznym. Zamiar wycinki uzasadniano jego deformacją i rzekomym brakiem estetyki. W obronie drzewa stanął wtedy poeta Jan Henryk Cichosz, pisząc na łamach lokalnej gazety o wyjątkowym klęczącym drzewie. Organizowane były też liczne protesty mieszkańców.

Z czasem klon stał się swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, które chętnie wspinają się po jego pełzającym pniu. Jest także częstym tematem dzieł plastycznych lokalnych artystów oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Klęczące drzewo zostało także przedstawione na znaczku pocztowym z niewielkiej serii „Krasnystaw”. W rezultacie śmiało może uchodzić za jeden z symboli tego miasta. Na początku roku 2017, gdy w całej Polsce pod topór szły kolejne drzewostany, powrócił pomysł likwidacji drzewostanu z miejskiego rynku. Tym razem klęczące drzewo jako jedyne miało przetrwać realizację nowej koncepcji. Jednak i tym razem determinacja mieszkańców i organizacji pozarządowych, postawa konserwatora zabytków, a także profesjonalne badania dendrologiczne, uratowały „zielony rynek”.

Zgłoszone przez Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS” drzewo uzyskało obecnie 1579 głosów od internautów (głosować można TUTAJ)i prowadzi w rankingu. Na drugim miejscu jest Dąb Bartek z województwa wielkopolskiego, który uzyskał 615 głosów. Warto przypomnieć, że w 5 edycji konkursu Drzewo Roku w 2015 roku zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa w gminie Ruda-Huta w powiecie chełmskim. Z kolei w 2016 roku niewiele zabrakło, aby zwyciężył Dąb rosnący w Międzyrzecu Podlaskim. Ostatecznie zajął on drugie miejsce uzyskując 3774 głosów, a zwyciężył Dąb Józef w Wiśniowej w województwie podkarpackim, który zdobył 4310 głosów.

60

65
(fot. lublin112, materiały organizatora)
2018-06-10 15:23:53

5 komentarzy

  1. Głosować można na stronie http://www.drzeworoku.pl/
    warto aby link do konkursu znalazł się jeszcze w ramach samego tekstu, a nie w komentarzu.

  2. Kochani głosujcie

  3. Klonie, wstań z kolan!

Z kraju