Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowcy jeszcze poczekają na przebudowę ul. Zorza. Stanęły nawet prace projektowe

Po tym, jak w 2017 roku przebudowano znaczną część drogi łączącej Kalinówkę z ul. Głuską, kierowcy nie mogą doczekać się na remont 1,2 km odcinka. Chodzi o ul. Zorza w Lublinie.

W ostatnich dniach otrzymaliśmy kilka pytań od czytelników związanych z planowaną od kilku lat przebudową ul. Zorza w Lublinie. Kierowcy narzekają na fatalny stan nawierzchni oraz znajdujące się w niej liczne dziury i nierówności. Tymczasem panuje na niej spory ruch, gdyż ulica ta stanowi dogodne połączenie tej części miasta z Kalinówką i dalej Świdnikiem. Co więcej, w 2017 roku część trasy biegnąca poza granicami miasta przeszła gruntowną przebudowę, pozostał jedynie mający 1,2 km odcinek w granicach administracyjnych Lublina.

Na początku 2018 roku urzędnicy informowali, że trwa przygotowywanie dokumentów niezbędnych do wszczęcia procedury przetargowej, na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej przebudowy tej ulicy. Wszczęcie postępowania planowane było na początek drugiego kwartału. Jak pisze Pani Michał, który każdego dnia przejeżdża tą ulicą nawet po kilka razy, mamy już koniec 2019 roku i w tej sprawie się nic nie dzieje.

Jak ustaliliśmy, nowy termin zakończenia prac projektowych upłynął wraz z końcem maja b.r. Projektu niezbędnego do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac jednak wciąż nie ma. Wszystko dlatego, że prace projektowe zostały wstrzymane, gdyż wywiązała się dyskusja dotycząca gospodarki zielenią w pasie drogowym. Ostatecznie Miejski Architekt Zieleni zgodził się na wycinkę 123 drzew. W związku z tym mogą ruszać dalsze prace projektowe.

Jednak nie oznacza to, że po wykonaniu projektu, od razu rozpocznie się poszukiwanie wykonawcy prac. W przygotowanym przez prezydenta Lublina projekcie budżetu na 2020 rok, przebudowy ul. Zorza nie uwzględniono w inwestycjach drogowych, jakie będą wykonywane na terenie miasta. Wszystko dlatego, że nie ma odpowiednich funduszy na ten cel. Szansa na realizację zadania będzie tylko wtedy, kiedy miastu uda się pozyskać dodatkowe środki np. z oszczędności poprzetargowych.

(fot. Google Street View)

11 komentarzy

 1. ulica Staszica – tragedia, Zamojska – zakręt przy Biedronce- garby masakra, ulica H.Walentynowicz ( Lucyny Herc ) – tragedia, Energetyków ( Urząd Celny, TABAL ) tragedia masakra
  ile jeszcze mamy czekać na nowy asfalt ?

 2. Dla okolicznych rolników z unijnymi traktorami taki asfalt wystarczy ?

 3. Takich „kwiatków-wizytówek” miasta jest dużo więcej. Nie jestem z Lublina ale wymienić mogę: Aleje Racławickie, ul.Lipowa od skrzyżowania z Alejami Racławickimi, Lubelskiego Lipca po obu stronach w okolicach mostu przy Gali, Kunickiego, Abramowicka od Zemborzyckiej do szpitala, Herberta, Budowlana, Zana od globusu do Nadbystrzyckiej, Romera zwłaszcza odcinek od pętli w stronę tamy, Aleja Kraśnicka prawy pas od Sikorskiego to istna tragedia.

 4. Po prostu żaden radny ani politryk tam nie mieszka więc droga nie potrzebna.

 5. niech lepiej zrobią przedłużenie ul. Dekutowskiego do ul. Głuskiej to ul. Zorza będą tylko mieszkańcy jeździć

 6. To takie postkomunistyczne tlumaczenie. Nie ma kasy… A ile kasy marnuje lubelska budzetowka…? Stara klika na stolkach nagrody podwyzki przecieki pieniedzy na zbedne wtdatki brak rozsadnej gospodarki srodkami. Kontrole i audyty id picu. Moze nie polega to wszystko na ciaglym pilnowaniu ale to pieniadze podatnikow i mamy prawo zadawac trudne pytania

 7. po co remont, a nie lepiej kupic kilkanascie betonowych ławek za 100 000zł /szt?

 8. Wystarczy wylać nową jedną warstwę asfaltu. No ale dyrektorkom z ZDIM przyśniło się 15 wysepek.

  • Dokładnie, zamiast robić przebudowy za miliony, co zajmuje dużo czasu i jest problematyczne, to wystarczy wymienić dywanik bitumiczny, tzn zrobić remont a nie przebudowe. Efekty są zadowalające, tak zrobiono np z Ruską czy Zamojską – dużo mniejsze koszta, dużo szybciej no ale wtedy kasa unijna nie wpadnie do odpowiednich kieszeni lub będzie jej za mało :/

Z kraju