Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Kierowcy ciężarówek jechali, choć oficjalnie stali na parkingu i odpoczywali. Zmierzali na załadunek amunicji (zdjęcia)

Cztery ciężarówki z zamontowanymi wyłącznikami tachografów zatrzymali w miniony weekend lubelscy inspektorzy transportu drogowego. Każdy z pojazdów poruszał się tą samą drogą prowadzącą do przejścia granicznego.

Nie ustają przypadki ingerowania kierowców samochodów ciężarowych w rejestratory ich czasu pracy. Tylko w ten weekend w naszym regionie wpadły cztery osoby, które stosowały wyłączniki tachografów. Każdy z zatrzymanych kierowców poruszał się drogą krajową nr 68, która łączy przejście graniczne z Białorusią w Kukurykach z drogą krajową nr 2 w Wólce Dobryńskiej. Działania kontrolne przeprowadzili tam inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie.

W sobotę rano w okolicy Koroszczyna inspektorzy zatrzymali dwa ciągniki siodłowe z naczepami, których kierowcy udawali się na Białoruś po ładunek amunicji. Jak zawsze podczas kontroli, inspektorzy dokonali analizy zapisów wykonywanych przez zainstalowane w pojazdach tachografy. Ponieważ dane te wzbudziły spore wątpliwości inspektorów, oba pojazdy skierowano do serwisu. Tam okazało się, że czujniki ruchu zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby umożliwiały jazdę pojazdu w czasie gdy tachograf rejestrował jego postój. Podobne rozwiązanie zastosowano w dwóch ciężarówkach jadących z Mołdawii. Pierwsza została zatrzymana do kontroli w sobotni wieczór, druga w niedzielne przedpołudnie.

Teraz inspektorzy prowadzą dalsze czynności z tym związane. Przewoźnikom oraz osobom zarządzającym transportem w firmach do których należały ciężarówki, grożą kary finansowe w łącznej wysokości 12 tys. złotych za każdy z pojazdów. Do czasu uiszczenia kaucji na poczet grożących kar, pojazdy zostały zajęte i umieszczone na parkingu strzeżonym. Dodatkowo zanim zostanie wydana zgoda na dalszą jazdę, przewoźnicy będą musieli pokryć koszty prac serwisowych i doprowadzenia tachografów do właściwego stanu.

(fot. WITD)

9 komentarzy

  1. Pedalarze także jeżdżą bez tachografów. Niech się za nich wezmą.

  2. … przemęczony kierowca i jeszcze z amunicją na powrocie . … amunicję importujemy z Białorusi ? !!! ciekawe

  3. sami sobie szkodzą bo skoro brakuje kierowców to pensje muszą iść w górę aby z innych zawodów ich przeciągnąć – a tak to jadą w miejsce innego kierowcy i sami sobie zaniżają pensje i reszcie kolegom po fachu

  4. Amunicję przewozi się TIR-em i jednym, cywilnym kierowcą ?

  5. Nie napisali do czego ta amunicja, może do balisty 😀

  6. za niskie kary i to jest przyczyna ze takie "cuda" się zdarzają

    Jakby tak sprawdzić te wszystkie ciężarówki ,to pewnie w polowie znaleziono by takie „bajery ” ….