Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ty k…o nie zaśmiecaj lasu – Oryginalny baner w lesie Dąbrowa

Niektóre osoby wciąż traktują tereny leśne jako wysypiska śmieci. W Lublinie ktoś dosadnie postanowił przeciwstawić się takiemu zachowaniu. Na wjeździe do lasu ustawił domowej roboty afisz z przesłaniem do śmieciarzy.

Przy jednej z dróg prowadzących do lasu Dąbrowa w Lublinie, ustawiony został afisz z przesłaniem do tych, którzy traktują tereny leśne jako wysypiska śmieci. Jego autor w dosadny sposób przekazuje, co sądzi o osobach, które nie dbają o środowisko naturalne. Z drugiej strony wykonanej z tektury konstrukcji, określił je w jeszcze ostrzejszych słowach. Baner znajduje się przy ul. Osmolickiej, tuż przy ścieżce rowerowej. Budzi spore zainteresowanie zarówno kierowców, jak też rowerzystów.

Pomysł podoba się osobom, które go mijają. Wiele osób nawet zatrzymuje się, aby dokładniej zapoznać się z napisami.

-Widać, że komuś puściły nerwy. Tu są głównie prywatne lasy i często zdarza się, że ludzie robią sobie z nich śmietnisko. W ubiegłym roku sąsiedzi złapali mężczyznę, który przyjechał z całą przyczepką odpadów po remoncie mieszkania. Nie zdążył ich wyrzucić, gdyż utknął na gruntowej drodze – wyjaśniał nam mieszkający w pobliżu mężczyzna.

Kilka lat temu wprowadzona została tzw. ustawa śmieciowa, czyli nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Nałożyła ona na samorządy obowiązek zorganizowania odbioru odpadów z każdej posesji. Miał to być sposób m.in. właśnie na dzikie wysypiska. Ustawodawca przewidywał, że nikomu nie będzie się opłacało wywozić śmieci do lasów, skoro w każdej ilości będą one odbierane bezpośrednio z posesji.

Rzeczywistość pokazała jednak, że w mentalności niektórych osób nic się nie zmieniło. Zamiast odpady, których nie zabierze śmieciarka, wywieźć do specjalnie wyznaczonych punktów, jakie znajdują się na terenie każdej gminy, wolą wyrzucić je w lesie czy przy drodze. Jak twierdził nasz rozmówca, przy czym trudno nie przyznać mu racji, są tacy, którzy przy starym systemie przez lata wywozili śmieci do lasu, to teraz trudno im zmienić nawyki, nawet gdy ich działanie jest pozbawione jakiegokolwiek sensu.
120
(fot. lublin112)
2018-09-27 19:04:18

11 komentarzy

  1. W tym przypadku chodzi chyba o kilka worków śmieci, które ostatnio pojawił się właśnie tam. Ktoś sobie zrobił wysypisko w trakcie jazdy do pracy. Dobry pomysł z tym napisem.

  2. I tak delikatnie napisane…

  3. za zaśmiecanie lasu, czy też przyłąpanie takiego delikwenta powinna być grzywna 50 tys złotych. Ustawowo powinno to być zarządzone i by się problem skończył. Ścigąć z takiego gnoja do końca życia komornikiem, na wszystkie rachunki i pensje mu wchodzić, majątki, posiadłości itp aby w samych majtkach został 🙂

  4. Las to norma a widziałem kiedyś worek na pasie zieleni na Witosa w kierunku Świdnika .

  5. Niby jest ustawa śmieciowa ale nie dla wszystkich bo działkowcom odebrano możliwość oddania zielonych odpadów do pszoka to gdzie to wywiezc

  6. To napewno kur a bo dwa razy były pampersy

  7. Będziesz Miał Większego...

    Popieram! Myślę, że nie chodzi tu o śmieci bio.

  8. Niestety ale bezmyślnych prymitywnych ludzi w naszym społeczeństwie nie brakuje, co gorsze tylko kary mogą ich czegokolwiek nauczyć bo z własnej woli to marne szanse.