Już ponad 500 gospodarstw w Lublinie założyło kompostowniki. Miasto zachęca do tego kolejnych mieszkańców

Przybywa kompostowników w Lublinie. Jak podkreślają miejscy urzędnicy, jest to zarówno ukłon w stronę środowiska naturalnego, lecz także sposób na zmniejszenie opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Z miesiąca na miesiąc przybywa osób, które postanowiły założyć na terenie swojej posesji kompostownik. Jeżeli chodzi o Lublin, to jego posiadanie zadeklarowało już 566 właścicieli domów jednorodzinnych. Dzięki temu pozostałości roślinne z tych posesji, takie jak skoszona trawa lub liście, czy odpady kuchenne w postaci skorupek jaj, fusów z kawy i herbaty, resztek owoców i warzyw, są kompostowane, zamiast trafiać na śmietnik. Jak podkreślają miejscy urzędnicy, jest to zarówno ukłon w stronę środowiska naturalnego, lecz także sposób na zmniejszenie opłat za odbiór odpadów komunalnych.

– Osoby kompostujące we własnym zakresie bioodpady kuchenne oraz części roślin z przydomowych ogródków, mogą skorzystać z ulgi w opłacie w wysokości 5 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. Do przyjęcia takiego rozwiązania zachęcamy zwłaszcza osoby posiadające duże ogrody i trawniki, z których skoszoną trawę, zebrane liście czy części roślin można we własnym zakresie zagospodarować i wykorzystać jako ekologiczny nawóz – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Dla właścicieli działek kompostowanie odpadów zielonych jest też najlepszym sposobem, aby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby. Kompost jest bowiem źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który można wykorzystać zarówno w ogrodzie jak też do upraw w doniczkach. Kompostowniki dostępne są w sprzedaży w każdym sklepie ogrodniczym, często są też w ofercie marketów. Jednak w bardzo prosty sposób można go również wykonać własnoręcznie. Warto jednak pamiętać, że zadeklarowanie posiadania kompostownika zobowiązuje do jego użytkowania. W Lublinie wyrywkowe kontrole prowadzi straż miejska.

(fot. Pixabay)

Zobacz również

28 komentarzy

  1. cytrusów nie wyrzuca się do kompostownika

    • Ogólnie nie wywala się resztek owoców egzotycznych, z racji tego ile konserwantów walą w skórki.
      Bananów też nie powinno się kompostować.
      A już na pewno nie wywala się „zgniłków”.

  2. Na odpadki bio polecam montaż młynka w zlewie. Sprawdza się a przede wszystkim i nic nie śmierdzi i w kuchni i w kubłach. W miarę dobry młynek to koszt około 1300 zł.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie