690 680 960

Już 270 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych dzięki uproszczonej procedurze. Większość to kobiety

Już ponad 270 tys. obywateli Ukrainy zostało zatrudnionych w kraju w ramach uproszczonej procedury. Obywatele Ukrainy pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, czy też gospodarce magazynowej.

Od 15 marca tego roku pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu ponad 270 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowaną większość z nich – 194 tys. – stanowią kobiety. Najwięcej osób w ostatnich miesiącach znalazło zatrudnienie w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.

– Dane z rynku pracy potwierdzają, jak potrzebne były przygotowane przez rząd przepisy upraszczające i przyspieszające proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Pracownicy ci zajmują ważne miejsce na rynku pracy w Polsce, podejmując zatrudnienie w branżach zmagających się z brakami kadrowymi – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Obywatele Ukrainy pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie. Wśród zgłoszeń od pracodawców są również powiadomienia o zatrudnieniu w tak potrzebnych zawodach, jak: lekarz, pielęgniarka, opiekun osoby starszej i pomocniczy personel medyczny.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w maju w kraju br. wyniosła 5,1 proc. To spadek zarówno w odniesieniu do kwietnia, jak i do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdzają również dane Eurostatu za maj br. Wynika z nich, że Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem.

(fot. pixabay.com)

20 komentarzy

 1. Dżesica (koleżanka Brajanka)

  Pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu ponad 270 tys. obywateli Ukrainy, a czy ci sami pracodawcy poinformowali o tym ilu Polaków poszło na bezrobocie, żeby „brat”, „siostra” otrzymali tą pracę ???

  • Oj biedny trollu szkoda tylko, że bezrobocie w Polsce ciągle spada. Stopa bezrobocia 5,1% w maju tego roku… dla porównania rok temu było 6,1, a 10 lat temu aż 12,6%… i patrz to wszystko mimo, że w Polsce wydaje się 20 razy więcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w 2010.

   • no on ciągle pisze to samo w kółko, ma bój kopy, że ktoś przyjeżdża do Polski i chce pracować, ale zapomina że Polacy też pracują za granicą i pewnie tez w tych krajach są tacy mili komentujący jak on, normalka.

   • spada bo wszyscy uciekają za granice

  • Brajanek (ma w d... Dżesicę)

   pracodawcy zatrudnili tych, którym chce się pracować a ty darmozjadzie idź do mamusi po jałumużnę bo bez tego zdechniesz gdy nie weźmiesz się do roboty

 2. Dżesica (koleżanka Brajanka)

  Widocznie redakcja „nie trawi” prawdy bo nie przepuszcza tego co ludzie o tym myślą.

  • Po co spamujesz? Ale wymyślasz w tych swoich komentarzach, żeby tylko postawić w złych świetle ludzi z innego kraju.

  • Ano niestety. Wiedz że ludzi myślących podobnie jak ty jest mnóstwo…Co oni k. robią z tą Polską!!

   • idź protestować na ulicę a nie smarkasz w komentarzach i płaczesz jak małe dziecko, Polacy mają prawo jeździć po całym świecie i pracować, więc inni też mają prawo przyjechać do Polski i tu pracować

  • Polacy mają dość radzieckich zawijaczy stóp bandażami, którzy na farmach klepią bzdury non stop.

 3. Oby to nie były żony banderowców jak niejaki Malnyk

 4. pitu pewnie nie będą mieli, bo po co pinokio. co nie ?

 5. 270 tysięcy na tyle milionów to jest nic , po prostu nic. Mówią otwarcie , że kobieta jeśli ma 1200 zł na 1 jedno dziecko to do pracy nie pójdzie bo jej się to nie opłaca. Zwykle mają wiele więcej dzieci.

 6. Po co ta cenzura? Prawdy się nie przykrywa ,prawdę widać na ulicach.

 7. Zwalniają Polaków żeby ich zatrudnić bo mają dopłaty!!!

 8. Tak to działa

  Żadne kłamstwo , wiem bo też mam firmę i mogę coś na ten temat powiedzieć.

  • Kłamstwo. Jak możesz zwolnić Polaka, który ma umowę o pracę? Na jakiej podstawie? Chyba, że nielegalnie zatrudniałeś, to zwalniasz, janusze biznesu?

   • No tak umowa o pracę to magiczny dokument który chroni przed zwolnieniem. Pracodawca zatrudniając na umowę wiąże się z pracownikiem dożywotnio.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie