Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jutro odbędzie się Marsz dla Górek Czechowskich

Jutro w Lublinie odbędzie się Marsz dla Górek Czechowskich. Organizatorzy zapraszają wszystkich, dla których nie jest obojętny los tego miejsca.

Lublin
2019-03-31, 17:00

– Nie jesteśmy przeciwko parkowi, ale nie o park tu chodzi, tylko o nową dzielnicę dla co najmniej 9 tysięcy osób kosztem zniszczenia 30 ha terenów zielonych, których Lublinowi i tak brakuje. O kilka tysięcy nowych samochodów na Czechowie i Botaniku. O wiele dziesiątek milionów zysku na samej zmianie przeznaczenia gruntu. Zielone Górki są zbyt ważne dla miasta, żebyśmy pozwolili je pokawałkować w zamian za to, że za 10 lub więcej lat na niemożliwych do zabudowy fragmentach dostaniemy plac zabaw z drewnianymi chomikami – informują organizatorzy marszu.

Uczestnicy marszu mile widziani są w zielonych i kolorowych strojach i z papierowymi kwiatami.

– Zachęcamy do wykonania własnych transparentów (tradycyjny konkurs na transparent z nagrodami) Mile widziane gwizdki piszczałki i wszelkie instrumenty – dodają organizatorzy.

Kiedy? Niedziela, 31 marca, godz. 17.00, Plac Łokietka pod Ratuszem. Uczestnicy wyruszą spod ratusza i przemaszerują na Plac teatralny przy CSK.

Jutro odbędzie się Marsz dla Górek Czechowskich

(fot. mat. org.)

19 komentarzy

 1. U dewelopera wolne to nie ma jak ma razie hejtu na marsz…

  • Prezes dewelopera obiecuje , przyrzeka że ….ble ble ble … .
   Jak zaczną budować osiedle , to wymienią prezesa i zaczną robić co będą chcieli , a nowy prezes powie : ” … ja wam nic nie przyrzekałem … ble ble ble … „

 2. przecież 30ha i tak jest pod zabudowę

  Dlaczego organizatorzy nie mówią całej prawdy?
  Czy czasem te wspomniane 30ha nie jest (zgodnie z obecnym planem zagospodarowania przestrzennego) przeznaczone na zabudowę usługową, komercyjną i sportowo-rekreacyjną?
  W jaki sposób taka zabudowa miałaby nie zniszczyć wspomnianych 30ha terenów zielonych?
  Robicie protesty nie tłumacząc ludziom jak wygląda prawda.
  Większość myśli, że jak zagłosują na „NIE”, to caaałe Górki Czechowskie pozostaną nienaruszone.

  • Nie jestem przekonany ani do głosowania na tak, ani do głosowania na nie. Ale jednak widzę różnicę pomiędzy postawieniem na tych 30 ha mitycznego już aquaparku z jakimiś przyległościami, a nastawianiem tam bloków.
   Poza tym – głosowanie jest w zasadzie nie wiadomo nad czym. Żadnych konkretów. Kiedy będzie park? Jak będzie wyglądał? Dokładne plany, a nie jakieś smęcenie o owcach.
   Na plakatach wygrywa deweloper. Ale pod tymi plakatami chyba nie jest już tak ładnie.

 3. Jak sobie lublinianie wybrali takiego włodarza to teraz mają.

  • Odp. się od Włodarza.
   Jeżeli nie uważasz, że należy Mu się szacunek za to, co dotychczas zrobił dla tego miasta i jego mieszkańców, to jak skończysz podstawówkę, szkołę średnią, studia i zrobisz doktorat, to pogadamy.

  • wtedy jeszcze nie wybieraliśmy prezydenta

   Niezupełnie masz rację.
   W wyborach w 1998 roku nie było jeszcze możliwości wyboru jednoosobowych organów wykonawczych gmin (przykładowo prezydentów miast).
   A wtedy właśnie prezydentem Lublina został Andrzej Pruszkowski.
   W 2000 roku Agencja Mienia Wojskowego sprzedawała obszar po dawnym poligonie.
   Miasto, choć posiadało prawo pierwokupu, zrezygnowało z nabycia tego terenu.
   Ostatecznie ponad 100ha Górek Czechowskich trafiły w posiadanie spółki Echo Investment z Kielc za….. ok. 12 mln złotych.

 4. Jeśli tak wam zależy aby gorki zostały bez zmian to najprościej będzie zorganizujcie zbiórkę kasy i odkupcie teren od TBV, najlepiej rządzi się czyims terenem

  • Po co kupować przecież warunki zabudowy były znane kupującemu firmie TBV – wychodzi po Twojej wypowiedzi że to Żuk się rządzi nie swoim terenem a nie mieszkańcy !

   • wpis od czytelnika

    Wystarczy nie zmieniać planu zagospodarowania. TBV wiedział co kupuje i teraz nie trzeba nic odkupowywać żeby nie było gorzej

 5. TBV kupiło grunt z warunkami zabudowy ! Prywatny prezydent Żuk zwołał w imieniu mieszkańców referendum za 500tys. zł w celu zmiany warunków zabudowy terenu ! Panie Żuk ja też chcę zmienić warunki zabudowy na 50-50 % mieszkalne – usłlugowe na Nałęczowskiej czy może Pan mi też zmienić plan ?

 6. Ja nie rozumiem ,na jakiej podstawie robi się referendum?? To referendum w sprawie prywatnej…… A przecież teren był kupiony jako…….??? No właśnie! Misato nie powinno zgodzić się na przekształcenie terenu bez referendum!.Miasto powinno reperezentowac interes mieszkańców a nie podmiotu prywatnego!!!!!!
  Czy dla każdego mieszkańca miasta tak już będzie??

 7. wpis od czytelnika

  Najlepiej dla górek jest zbojkotować referendum. Będzie nieważne, żadnych zmian w planach zagospodarowania nie będą mogli zrobić.
  Namawianie do głosowania na „nie” to strzał w stopę.

 8. Przejmując nieużyteczne tereny pod zabudowę jako park, miasto pozbędzie się dochodów w postaci podatków. Może jakaś informacja jaka kwota jest ściągana z wymienionych terenów i ile byłoby z 70 ha tego ,,parku”?

 9. Tak – to głos za parkiem i blokowiskiem. A nie? Co jest alternatywą? Jakieś centrum handlowe?

 10. Możecie sobie maszerować. Decyzje już zostały podjęte.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo