Jeszcze w tym roku zaczną stawiać nowe fotoradary. Urządzenia pojawią się nawet przy lokalnych drogach

Główny Inspektorat Transportu Drogowego niebawem rozpocznie rozbudowę sieci fotoradarów. Prace związane z projektem, są już prowadzone. Jest już pewne, że urządzeń przybędzie i w naszym województwie.

Trwają prace nad poszerzeniem systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, czyli rozbudową sieci fotoradarów. Główny Inspektorat Transportu Drogowego jest na etapie przygotowania studium wykonalności projektu: „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Dzięki temu zamierza pozyskać na ten cel fundusze unijne. Gra idzie o spore pieniądze, gdyż wartość inwestycji została wyceniona na 162 mln zł. Jeżeli Unia Europejska pozytywnie zaopiniuje projekt, to może go dofinansować nawet w 85 proc.

Z zawartych w dokumentacji danych wynika, że za tą kwotę mają zostać ustawione nowe fotoradary oraz zmodernizowane te już istniejące. Chodzi o urządzenia starego typu m.in. Fotorapid, które będą wymieniane na nowsze. Co więcej, projekt przewiduje, że nowe maszty będą ustawiane nie tylko, jak dotychczas, przy drogach krajowych. Nadzorem ma zostać objęta cała sieć dróg, czyli również te wojewódzkie, powiatowe i gminne. Choć mowa jest o 600 urządzeniach, to dotyczy to zarówno tych nowych, jak też tych, które będą modernizowane.

Na tym etapie prac związanych z projektem, inspektorzy nie chcą jeszcze mówić na temat tego, gdzie zostaną zamontowane nowe urządzenia. Jak nam przekazano, obecnie trwa ustalanie miejsc, gdzie są one najbardziej potrzebne. Wiadomo jednak, że od kilku lat zarówno mieszkańcy jak i władze wielu miejscowości apelowali do GITD o montaż we wskazanych przez nich miejscach tego typu urządzeń. Inspekcja odrzucała te wnioski tłumacząc, że nie mają na ten cel funduszy. Teraz ruszyła analiza wskazanych miejsc.

Jednym z nich są Fajsławice, na drodze krajowej nr 17 Lublin – Zamość. Chodzi dokładnie o niebezpieczne przejście dla pieszych w rejonie kościoła i sklepów, na których często dochodzi do wypadków. W ciągu ostatnich lat dwie osoby poniosły tam śmierć a wiele innych zostało rannych. W ubiegłym roku mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy pod wnioskiem, o instalację fotoradaru. Mieszkańcy liczą, że urządzenie znacznie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu. Wniosek wraz z listą z blisko 1400 podpisami, trafił do GITD. Jak nas poinformowano, gminni urzędnicy wznowili już rozmowy z inspektorami i do końca października urządzenie ma zostać zamontowane w centrum Fajsławic. Ma być skierowane w kierunku Lublina. Podobnych miejscowości w naszym regionie, które starają się o montaż urządzenia, jest wiele.

Jak informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, montaż fotoradarów oraz innych urządzeń, które rejestrują wykroczenia, znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Za przykład podawane są statystyki, które wskazują spadek liczby wypadków o 36 proc., ofiar śmiertelnych o 52 proc., a rannych o 41 proc.

(fot. lublin112)
2017-07-08 08:34:11

40 komentarzy

 1. Na 500+ to już znaleźli sponsorów..uszczelnienie vat, oderwanie od koryta tych co wypowiadali się że Polska istnieje toretycznie i u sowy kręcili wałki i okradali w białych kołnierzykach państwo na grubą kasę!!!

 2. Jeśli postawią fotoradary w miejscach niebezpiecznych, to jestem za. Ale nieraz było tak, że radar stał np. na wyjeździe z miejscowości, tuż przed znakiem końca obszaru zabudowanego, co to niby miało na celu? Albo na długiej prostej drodze z ograniczeniem 90 km/h. Już nie wspomnę o zawyżających odczyty radarach-pułapkach, na których zarabiały gminy położone po drodze z południa nad morze.

 3. W Fajsłwicach i Sitańcu topowinny powstać odcinkowe pomiary prędkości zamiast tych śmieszych (nic nie rejestrujących) tablic informujących o ograniczeniach prędkości.

 4. Aaron Fleischman

  NIE BĄDŹ SPONSOREM 500+!!! JEŹDZIJ PRZEPISOWO!

 5. Ja jezdzę przepisowo i niechcacy często wku…m wielu kierowców tą moją przepisowa jazdą. Ale nie zamierzam jechac szybciej tylko dlateggo ze jakiś kierowiec wscieka sie za mną. Jego problem, lepiej będzie jak sie uspokoi on i wielu innych

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja