Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jest zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców Apache. „Chcemy pozyskać te śmigłowce dla Wojska Polskiego” (zdjęcia)

– Chcemy pozyskać te śmigłowce dla Wojska Polskiego, ze względu na możliwości produkcyjne, które niestety są ograniczone. Zwróciłem się również o to, żeby ten czas, który będzie poświęcony produkcji śmigłowców był wypełniony leasingiem śmigłowców z wyposażenia US Army. Rozpoczynamy proces rozmów. Mam nadzieję, że te negocjacje zakończą się w krótkim czasie sukcesem – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej po spotkaniu sekretarzem obrony USA.

W czwartek 8 września br. szef MON wziął udział w kolejnym spotkaniu Ukraine Defense Consultative Group. Konferencja, która odbyła się z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina.

W bazie Ramstein odbyło się także spotkanie dwustronne wicepremiera Błaszczaka z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem. Podczas rozmów poruszono kwestie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym modernizacji technicznej Wojska Polskiego oraz omówiono dalsze działania dotyczące wsparcia Ukrainy.

– Złożyliśmy zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców Apache. W pierwszej kolejności trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Nie wszystkie, ale pierwsze egzemplarze. Dlatego, że 18 Dywizja będzie wyposażona w czołgi Abrams. Te śmigłowce świetnie współpracują z czołgami Abrams. Razem stanowią olbrzymią siłę. Siłę oporu, bo chodzi nam o to, żeby w ten sposób odstraszyć przeciwnika. Chodzi nam o to, żeby Wojsko Polskie dysponowało taką siłą, dzięki której przeciwnik nie zdecyduje się na to, żeby napaść na Polskę. Mamy całą gamę pomysłów jeżeli chodzi o śmigłowce. Przede wszystkim zamawiamy śmigłowce w polskich zakładach. A więc w PZL Świdnik i PZL Mielec, ale jeżeli chodzi o śmigłowce uderzeniowe, najlepszymi na świecie są Apache. Co przeważyło o naszej decyzji? To, że współpracują z Abramsami. Razem stanowią tamę nie do przerwania – mówił po spotkaniu wicepremier.

Konferencja poświęcona była ocenie bieżącej sytuacji wojskowej na Ukrainie,  omówieniu  skali wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów długoterminowych w tym zakresie, m.in. rozwoju szkoleń. Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy konferencji przedstawili informacje na temat aktualnej sytuacji ofensywy rosyjskiej i ukraińskiej obrony oraz rozwoju przemysłu zbrojeniowego, tego sojuszniczego oraz na rzecz Ukrainy.

– W amerykańskiej bazie Ramstein na terytorium Niemiec odbyło się kolejne spotkanie w formacie państw NATO oraz państw podobnie myślących, podzielających opinie. To jest bardzo dobry format, gdyż pozwala skoordynować wsparcie dla Ukrainy w sposób bardzo efektywny. Pierwsza sesja dotyczyła sytuacji na froncie. Informacje przedstawił minister Reznikow oraz dowódcy ukraińscy. Sesja druga była poświęcona sytuacji w przemyśle zbrojeniowym. Ja ze swojej strony przedstawiłem ofertę polskiego przemysłu zbrojeniowego, szczególnie jeżeli chodzi o armatohaubice Krab. Jest to oferta skierowana do państw, które zamawiając Kraby na rzecz Ukrainy mogą dobrze zainwestować swoje pieniądze. Te pieniądze są niezbędne, żeby zwiększyć potencjał produkcyjny Huty Stalowa Wola i całej grupy PGZ. On jest z roku na rok większy, dzięki zamówieniom. Zarówno z Ukrainy, jak i polskiego resortu obrony narodowej. Możliwości zwiększenia potencjału produkcyjnego są jeszcze większe. Trzecia sesja dotyczyła współpracy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie szkolenia Ukraińców. My też mamy tu ofertę, w ramach zarówno NATO, jak i w ramach Unii Europejskiej. Chociażby w szkoleniu saperów, którzy mają dużo pracy, jeśli chodzi o rozminowywanie Ukrainy – mówił wicepremier.

Jak zaznaczył szef polskiego MON, obecnie trwa kontrofensywa wojsk ukraińskich, a Ukraina wymaga ciągłego wsparcia ze strony innych państw.

– Sytuacja jest taka, że wojska ukraińskie podjęły kontrofensywę, posuwają się naprzód. Odbijają terytoria, które zostały zajęte przez Rosję. Mówiąc wprost, to proces długotrwały i wymaga wsparcia ze strony wolnego świata. Stąd też format spotkania tej grupy – powiedział.

Ukraine Defence Contact Group została powołana przez USA w marcu br. w Bazie Sił Powietrznych USA w Ramstein, jako reakcja na napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Uzupełnieniem prac i dyskusji w ramach Ukraine Defence Contact Group jest konferencja donatorów wsparcia dla Ukrainy w Kopenhadze.

Jest zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców Apache. „Chcemy pozyskać te śmigłowce dla Wojska Polskiego” (zdjęcia)

Jest zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców Apache. „Chcemy pozyskać te śmigłowce dla Wojska Polskiego” (zdjęcia)

Jest zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców Apache. „Chcemy pozyskać te śmigłowce dla Wojska Polskiego” (zdjęcia)

(fot. pixabay.com\MON\źródło MON)

20 komentarzy

  1. witam pan mynyster znów chce kupić amerykański złom tylko odmalowany i nieco podrasowany ze zmienionymi etykietkami

    • Jak nie masz pojęcia ruski trollu o czym piszesz to zamilcz AH64 jest sprawdzony w boju i jest jednym z najlepszych jak nie najlepszym śmigłowcem bojowym świata

  2. pisuary naoglądały się amerykańskich filmów, najpierw nakupili stare F16, które miały problem żeby dolecieć do Polski, a teraz Apache, w sam raz do skansenu. Z UE chcą nas wypisać, wmawiają że Niemcy to wróg, tacy propolscy, a kupują stary sprzęt zamiast w polskich zakładać zamówić. Żołnierze będą mieli taki sprzęt jak kaczyński buty (dziurawe, jak ktoś nie widział).