Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Jest podpis ministra pod rozporządzeniem w sprawie utworzenia tzw. strefy buforowej

Dzisiaj, 12 czerwca br., minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. Akt został już przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Regulacja wejdzie w życie w czwartek, 13 czerwca br.

Przepisy wprowadzają czasowy, na okres 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej. W efekcie przeprowadzonych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, także z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządowcami, uwagi i postulaty, w szczególności dotyczące zmniejszenia obszaru strefy nadgranicznej objętej czasowym zakazem przebywania zostały uwzględnione, a strefa ta została ograniczona do niezbędnego minimum.

Na podstawie przepisów rozporządzenia strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.

Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.

Wprowadzone rozwiązania – poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych – mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych, ułatwiających proceder nielegalnej migracji.

(Źródło: MSWiA)

7 komentarzy

 1. juz nie głosuje na po

  powiedzcie to dzikusom z drugiej strony płotu , na pewno się przejmą

 2. Jak bardzo bedzie mi gorzej ?

 3. Kamysz i Tusk do dymisji.

 4. Co z tą gnojowicą ?

 5. No i niby jak to rozwiązuje problem? Co się zmieni co ruscy się przestraszą i nie będą przerzucać tych inżynierów?

 6. ##### kodziarskich sługusów

  głupi franuś już leci z niebieską torebką

 7. No dobra, a jak w takim razie nabożnie nawiedzić Kodeń nad samiutkim Bugiem?

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport