Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jest akt oskarżenia dla 16 osób działających w siatce szpiegowskiej

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 16 cudzoziemcom, których oskarżono o prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskich służb specjalnych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. To efekt śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem prokuratury.

Realizowali zlecenia rosyjskich służb specjalnych

Materiał zgromadzony w prowadzonym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego śledztwie wskazuje, że oskarżeni realizowali szereg działań na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. Do zlecanych zadań należało m.in. rozpoznawanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie przejazdów transportów z pomocą militarną i humanitarną na Ukrainę czy prowadzenie przygotowań do wykolejenia pociągów transportujących pomoc na Ukrainę.

Oskarżeni prowadzili także działalność propagandową mającą na celu podburzanie nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu, czego skutkiem miałoby być zaprzestanie udzielania przez Polskę pomocy dla Ukrainy. Do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło na początku marca 2023 r.

Tymczasowy areszt

Wobec wszystkich 16 oskarżonych Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, który trwa do dnia dzisiejszego. 15 listopada 2023 r. Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko zatrzymanym cudzoziemcom.

Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze. Śledztwo ABW prowadzone było pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

Sukces kontrwywiadu

Zidentyfikowanie i rozbicie siatki szpiegowskiej działającej na terytorium RP na rzecz rosyjskich służb to znaczący sukces polskiego kontrwywiadu. W wyniku skutecznej pracy funkcjonariuszy ABW udało się zneutralizować bardzo poważne zagrożenie, które wynikało z działań wrogiego wobec nas państwa jakim jest Rosja. W związku z napiętą sytuacją bezpieczeństwa polskie służby kontrwywiadowcze cały czas prowadzą działania ukierunkowane na rozpoznanie wrogiej aktywności rosyjskich i białoruskich służb.

(Źródło: Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych)

17 komentarzy

 1. Nasz człowiek w W-wie żąda likwidacji IPN, CBA, TVP. No to teraz w kolejce ABW. Nie ma żadnych ideologicznych przesłanek …itd.

  • Tvp musi być zlikwidowana całkowicie. To propagandowy i kłamliwy ściek zagrażający Polsce i prawdziwym Polakom.

   • Sugerujesz fuzję z TVN?

   • Gorszego ścieku jak tefauen to nie ma Polska telewizja jest strasznie nie na rękę złodziejom oszustom i ryżemu szwabowi.

   • Ta cała sprawa z tymi niby szpiegami jest mocno naciągana dlatego że wygląda to na zwyczajna amatorszczyzna Przecież zdjęcie zrobić budynkom wojskowym sprzetu czy jakiemuś transportowi to żadne szpiegostwo a rzecz w tym kraju legalna

 2. Szpiegów się nie sadza na ławie oskarżonych tylko przekręca na swoją stronę. A jak się ich ujawnia tzn., że to dęta polityczna sprawa. Zakładam się że sąd ich uniewinni.

 3. Chyży to Rój!

 4. hyży rój na wolności, dlaczego?

 5. Roman Hanka złodziejka Warszawska Nowak wszyscy powinni siedzieć imunitety zabrać złodziejom.

 6. A to tak IPN przez tyle lat zrobił więcej złego polskiej historii niż dobrego a CBA i TVP to już zwykły polityczny szajs

 7. Ciekawe ilu w tym jest Ukraińców.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo