Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jesień to duże ryzyko zderzenia z łosiem: Uważajmy na drogach

Jesień to początek wędrówek godowych łosi. Jako że nie są to płochliwe zwierzęta istnieje duże ryzyko wypadków z ich udziałem.

Corocznie jesienią nasilają się wypadki, w których samochody zderzają się z łosiami. Najczęściej w tego typu zdarzeniach podróżujący autami zostają ranni, warto więc szczególnie zwrócić uwagę podczas przejeżdżania przez tereny zalesione, gdyż zwierzęta te w większości przypadków potrafią wejść na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy. Związane jest to z tym, że łosie są powolne i nie są zbyt płochliwe, dodatkowo na początek jesieni przypada ich okres godowy co powoduje dużo większą ich aktywność a tym samym ryzyko spotkania ich na drodze.

Jak tłumaczą funkcjonariusze lubelskiej drogówki, łoś to śmiertelne zagrożenie na drodze –Kierowcy, zwłaszcza w nocy, gdy zobaczą wychodzące na jezdnię zwierzę zaczynają trąbić i włączają długie światła. Tymczasem łoś w takim przypadku zastyga w bezruchu, głównie z powodu zainteresowania dochodzącym dźwiękiem a oślepiające go światła traktuje jako masywny obiekt, a gdy pojazd jest już blisko stara się go przeskoczyć, co niejednokrotnie powoduje, że zwierzę wpada przez przednią szybę do auta. Kierujący pojazdem w takim przypadku doznaje poważnych obrażeń i nie jest w stanie zapanować nad pojazdem, co może dodatkowo skończyć się jeszcze uderzeniem w drzewo. Już samo zderzenie ważącym niejednokrotnie ponad pół tony łosiem jest bardzo poważne w skutkach- dodają policjanci.

Widząc przebiegające przez jezdnię dzikie zwierzę, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż często zdarza się, że za nim podążają kolejne, zwłaszcza jesienią i w zimie, gdy zwierzęta łączą się w stada i migrują w poszukiwaniu pożywienia. Na Lubelszczyźnie żyje około 2 tysiące łosi i liczba ta z roku na rok rośnie. Mają dobry węch i słuch, jednak słabszy wzrok, a dodatkowo nie boją się ludzi czy też przejeżdżających aut. Zamieszkują lasy, często bagienne jednak łatwo je spotkać w mniejszych lasach a nawet tuż obok siedzib ludzkich, głównie dzięki temu, że bardzo łatwo przystosowują się do nowego środowiska.

(fot. lublin112 -archiwum)
2013-10-02 22:10:00

Komentarze wyłączone

Z kraju