Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jacek Sasin z wizytą w Chełmie. Strażacy z PSP dostali nowy wóz, druhowie z OSP promesy na zakup pojazdów (zdjęcia)

Do jednostki PSP w Chełmie trafił nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Z kolei druhowie z 19 jednostek OSP otrzymali promesy na dofinansowanie do zakupu wozów. W uroczystości wzięli udział m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W poniedziałek w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, z udziałem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, odbyło się przekazanie nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. W wydarzeniu brali udział również wojewoda lubelski Lech Sprawka, posłanka Anna Dąbrowska – Banaszek, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław , Zarządu WFOŚIGW Grzegorz Grzywaczewski, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie Kazimierz Smal, Zastępca Prezydenta Miasta Chełm Dorota Cieślik, Wicestarosta Chełmski Jerzy Kwiatkowski, wójtowie gmin Leśniowice, Białopole i Chełm a także komendanci miejscy i powiatowi PSP z terenu województwa lubelskiego na czele z Lubelskim Komendantem Wojewódzkim nadbrygadierem Grzegorzem Alinowskim.

Jak podkreślał wojewoda, uroczystość ma być przykładem wdzięczności naszego kraju za służbę strażaków w wielu sferach życia społecznego i gospodarczego. Natomiast przekazanie nowego samochodu stanowi znaczące wzbogacenie wyposażenia, które pozwoli realizować strażakom ich zadania. Pojazd, jaki otrzymali strażacy, zbudowany został na podwoziu samochodu marki Iveco Eurocargo. Został zakupiony za kwotę 760 tys. zł, na co złożyły się wspólnie: straż pożarna, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządy, czyli województwo lubelskie, powiat chełmski, a także miasto Chełm i gminy powiatu chełmskiego.

– Cieszę się, że możemy wzmacniać Wasz potencjał, że ta polityka, którą konsekwentnie prowadzimy jako rząd od 2015 r. dzisiaj ma swoją kolejną odsłonę. Jednym z filarów naszej polityki jest właśnie wzmacnianie służb mundurowych. Wzmacniamy również wojsko, bo chcemy, by Polska była krajem bezpiecznym w wymiarze międzynarodowym i militarnym. W ramach wzmacniania służb trafiają do jednostek PSP i OSP kolejne nowoczesne samochody strażackie i wyposażenie. Cieszę się, że dzisiaj dzięki wysiłkowi wielu ośrodków ten wspólny wysiłek dał możliwość zakupu i przekazania Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie nowoczesnego samochodu – mówił wicepremier Jacek Sasin.

Jednak to nie wszystko. W trakcie wydarzenia przedstawiciele 19 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymali promesy na dofinansowanie zakupu nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych. Mowa o Bortatyczach, Chmielowie, Rakówce, Bródku, Wólce Komarowskiej, Jasionce, Wasylowie Wielkim, Aleksandrowie Pierwszym, Turobinie, Soli, Dubience, Sitniku, Krupem, Kąkolewnicy, Hannie, Nieliszu, Dębowcu, Milanowie i Konstantynowie.

Uczestnicy uroczystości wskazywali, że obecnie gaszenie pożarów to zaledwie mała część zdarzeń, w jakich bierze udział straż pożarna. Zwłaszcza w ostatnich latach strażacy uczestniczyli w działaniach związanych ze zwalczaniem pandemii koronawirusa, usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, nie brakuje też innych nagłych zdarzeń, w tym nawet dotyczących epidemii ptasiej grypy i ASF. Teraz z kolei niosą duże wsparcie przy obsłudze uchodźców z Ukrainy. Strażacy przejęli na siebie ciężar transportu uchodźców do punktów recepcyjnych i miejsc stałego zakwaterowania. W strażackich obiektach utworzono też liczne miejsca, gdzie obywatele Ukrainy mogą znaleźć schronienie.

(fot. LUW, PSP Chełm)

21 komentarzy

  1. Zagłębie pisowskie dostało, reszta może pomarzyć

  2. ostatnio jak sasin był w lubelskim to pomnik cudu nad Wisłą w tomaszowie postawił, chociaż Tomaszów ma do Wisły daleko. to może jako że chełm to postawić pomnik obrońców westerplatte.
    a potem może Jacuś znajdzie miejsce w Poczcie polskiej dla kolejnego swojego ochroniarza, już dla jednego przypadkiem miejsce się znalazło w poczcie, coś 70 mln czy coś. ja bym zapytał tego buraka, o jakim oni zabezpieczaniu polaków mówią skoro karetek nie mamy a oni oddają na ukraine, psowozów mamy za dużo a ciągłe dokupują, średnio na 4000obywateli 1 radiowóz i 1 karetka na 22000 obywateli.
    Tak was PIS DBA O WAS. macie płacić a nie być bezpieczny. mniej więcej w jednym powiecie mamy 3 karetki na powiat, i w jednym komisariacie po 2-3 radiowozy.
    co mówicie o obronie rodzin skoro nie dajecie praktycznie nic więcej oprócz 500 dla patusów.

  3. Ile Sasinów to kosztowało?

  4. za te 70 baniek było by kilka średnich ,ciekawe kiedy odda z własnej kasy

Wiadomości z info112