690 680 960

Bociani „bigbrother” w pobliżu Lublina. Znów można podglądać życie ptasiej rodziny

W miniony czwartek do gniazda w podlubelskiej Kozubszczyźnie wróciła samica Izolda. Tym samym dzięki umieszczonej tam kamerze znów można obserwować życie tych pięknych ptaków.

Z roku na rok podglądanie życia dzikich ptaków staje się coraz bardziej popularne. Z jednej strony daje to możliwość poznania ich zwyczajów, z drugiej zaś jest okazją do obserwacji tego, co zazwyczaj jest ukryte i niedostępne. Dlatego też w tym celu w gniazdach montowane są kamery, za pomocą których na żywo można obserwować życie ptasiej rodziny. Zdarza się również, że to internauci jako pierwsi zauważają niepokojące sygnały, dzięki czemu można szybko zareagować i w razie potrzeby pomóc ptakom.

Transmisje prowadzone są z gniazd wielu gatunków ptaków, jednak największą popularnością cieszą się bociany. Jedno z takich gniazd, z którego od kilku lat prowadzona jest transmisja na żywo znajduje się w Kozubszczyźnie koło Lublina. Zlokalizowane jest ono na terenie Ośrodka Rehabilitacji Bocianów.

Jak wyjaśnia Kamil Piwowarczyk ze Stowarzyszenia Szansa dla Bociana, od początku przylatuje w to miejsce ta sama samica. Nadano jej imię Izolda. W 2020 roku wróciła ona z zimowiska 7 kwietnia, rok temu 10-tego kwietnia, a teraz był to miniony czwartek. Jeżeli chodzi o jej partnerów, to co roku się zmieniają, teraz samiec dołączył do niej już dzień po tym, jak zajęła gniazdo.

Dzięki kamerze można było zaobserwować m.in. przylot Izoldy do gniazda, czy też próbę jej przepędzenia przez innego bociana. Teraz internauci czekają na pierwsze jajo. Aby sprawdzić, co obecnie słychać u bocianiej rodziny z Kozubszczyzny wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie.

(fot. Kamil Piwowarczyk)

4 komentarze

 1. Dżesica (koleżanka Brajanka)

  Uczyli na lekcjach religii, że bociany przynoszą dzieci, to ja bym chciała wiedzieć, czy te bociany komuś taki prezent przyniosły i co na to Urząd Celny…
  Konkretnie chodzi mnie o polskie znaki akcyzy skarbowej… no i czy dziecię wizę miało :mrgreen:

  • Wg. religijnych i ludowych nauk, bociany przynoszą ludziom dzieci tylko wiosną (żeby nie miały pustych przelotów),
   a potem dzieci znajdowane są w grządkach z kapustą (dlatego tylu głąbów mamy). 😆

 2. Babunia (podobnież, kochana)

  Apropos, bocianów…
  Bocian w zawiniątkach niesie dziewczynkę i chłopca… w pewnej chwili chłopiec pyta dziewczynki:
  – Ty też lecisz do swoich rodziców ?
  – A co ty, ku…a, myślisz, że ja tu stewardessą jestem ?! – pada rezolutna odpowiedź.

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Klikam se i klikam we wskazany obrazek, a bocian jakby zamarzł, bo ani dygnie…

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas