Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Idą na grzyby i nie są w stanie wyjść z lasu. Apel policji do grzybiarzy (wideo)

Sezon na zbieranie grzybów w pełni, policjanci już otrzymują zgłoszenia o osobach zagubionych w lesie. Mundurowi apelują o rozsądek i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas jesiennych wypraw do lasu.

Każdego roku, gdy tylko rozpocznie się sezon zbierania grzybów, wzrasta ilość akcji poszukiwawczych za zaginionymi grzybiarzami. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam samotnie przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Niekiedy takie sytuacje mają tragiczny finał.

W lasach regionu doszło już do pierwszych zaginięć podczas grzybobrań. Dyżurny lubartowskiej komendy dostał informację, że w lesie w okolicach Ostrowa Lubelskiego 21-letnia kobieta zagubiła się. Mundurowi przy użyciu sygnałów dźwiękowych odnaleźli zaginioną. Pomogła w tym również dobra znajomość topografii lasu przez jednego z policjantów.

Godzinę po odnalezieniu kobiety, policjanci dostali drugie zgłoszenie. Brzmiało ono, że w okolicach Brzeźnicy Książęcej-Kolonii na grzyby do lasu wyszedł 90-letni mężczyzna i nie powrócił. Na szczęście mężczyzna został szczęśliwie odnaleziony.

Aby grzybobranie było bezpieczne przeczytaj tych kilka podstawowych rad:

– Nie wybieraj się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że pójdziesz sam na grzybobranie, poinformuj bliskich, gdzie się znajdujesz i o której planujesz powrót.
– Nie oddalaj się od osób, z którymi wybrałeś się na grzybobranie. Pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym.
– Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie, mogą okazać się bardzo pomocne.
– Kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, albo nawet oznaczaj je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyłeś.
– Jeśli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko od auta, stacji czy przystanków kolejowych.
– Zabierz elementy odblaskowe czy jasny strój. One mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
– Oceń realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie.
– Nie wybieraj się do lasu po zmierzchu.
– Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekaj tylko zaalarmuj służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.

(fot. pixabay.com\wideo Policja Lublin)

11 komentarzy

 1. Wystarczy odpalić mapy google i mieć włączoną lokalizację. Radar pokazuje, w którą stronę jesteś obrócony i dzięki temu kierować się w stronę drogi

  • Nie każdy jest tak oblatany w googlach jak ty, ale bywały już przypadki, że google zwodziły a manowce

   • A jak trzeba być bardzo oblatanym? Wystarczy włączyć aplikację i tyle. Zwodzą na manowce,drobny cwaniaczku mądralo, w momencie ustawiania trasy,ale tu wystarczy patrzeć na mapę. Oblatańcu

  • Warunkiem działania tego rozwiązania jest zasięg internetu. Grzybiarz powinien zawczasu zadbać o pobranie mapy do użytku offline i naładowanie baterii w telefonie lub power banku. A jak ma nieco pojęcia może korzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji np z mBDL – daje możliwość pracy offline, rejestracji trasy, zaznaczania ulubionych punktów czy przeglądanie mapy z uwzględnieniem rodzaju lasu, wieku drzew, itp. W wielu lasach sprawdzić się może nawet zwykła Strava.

  • A jak brak zasięgu?

 2. hahahahahahaahhahahahahhahahahahaha

 3. Reasumując apel i porady, wychodzi na to, że zbieranie grzybów nie dla gamoni jest.
  Kupienie grzybków na targu całkowicie mnie satysfakcjonuje.

 4. Nie trza tyle pić, zobaczcie ile tych małpeczek po lasach leży…

 5. wystarczy mapy kropa cz mapy offline i telefon w trybie samolotowym (by nie marnować baterii) ….. niestety dla wielu to wyższa szkoła jazdy

 6. Niebrzydka kobita, a szpachli naj…ne po grubości…

Z kraju