Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest decyzja wojewody. Na Lubelszczyźnie może ruszać budowa autostrady

Wojewoda Lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację pierwszego na Lubelszczyźnie odcinka autostrady. Chodzi o 14 kilometrów trasy A2 pomiędzy rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska. To oznacza, że wykonawca może ruszać z budową.

Umowa na realizację inwestycji generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 1 kwietnia ub. roku. W przetargu startowało osiem firm, najkorzystniejszą ofertę, wynoszącą prawie 470 mln zł, złożyła Polaqua. Tak jak większość tego typu zadań, wykonawca w pierwszej kolejności musiał zająć się zaprojektowaniem przyszłej drogi. Etap ten został już zakończony, po czym złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wojewoda właśnie podpisał dokument.

To oznacza, że mogą rozpocząć się prace w terenie. Polaqua szykuje się do tego od kilku miesięcy gromadząc na placach materiały potrzebne do realizacji robót. Autostrada będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, dodatkowo pozostawiona zostanie rezerwa pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych i obwód drogowy. Ponadto drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zgodnie z umową, wybór rodzaju nawierzchni leżał również po stronie wykonawcy. Wiadomo już, że ten zdecydował się na technologię bitumiczną. Zakończenie inwestycji planowane w czwartym kwartale 2024 r.

Obecnie w realizacji jest 101 kilometrów trasy A2 na wschód od Warszawy. Na odcinkach Kałuszyn – Groszki i Gręzów – Siedlce Zachód prowadzone są już prace budowlane. Trzy odcinki od Siedlec do miejscowości Swory, a także odcinek Groszki – Gręzów, oczekująe na decyzje ZRID. Natomiast jeżeli chodzi o odcinek od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią przetarg na realizację inwestycji zostanie ogłoszony jeżeli będą zapewnione środki na sfinansowanie inwestycji.

(fot. GDDKiA)

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112