Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

83 lata temu Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zaatakował Polskę

17 września 1939 roku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zaatakował Polskę, która od ponad dwóch tygodni stawiała opór niemieckiemu najeźdźcy. Armia Czerwona uderzyła na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km), wypełniając zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow.

Łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Integralną częścią zawartego wówczas sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji był tajny protokół dodatkowy, który ustalał podział „stref interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski. W wyniku tego paktu i agresji Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ok. 13 mln. obywateli.

Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Wskutek agresji Polska utraciła 48% swojego terytorium. Deportowano kilkaset tysięcy Polaków, wielu polskich obywateli poniosło śmierć z ręki NKWD. Po dokonaniu przez ZSRS napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników.

Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich są nieznane.

Dzisiaj w Lublinie odbędą się uroczystości z okazji 83. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka. Szczegółowy program uroczystości: Obchody 83. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka (program)

(fot. MKiDN)

14 komentarzy

  1. Świętując miejmy nadzieję, że historia nie zarządzi powtórki z rozrywki.

  2. popierającym onucę i krytykującym Ukrainę ta ruska napaść nie przeszkadza. Oni chcieliby mieć „republikę rad” na ziemiach polskich. Szczególnie „konfederacja” jest za.

  3. popierającym onucę ta ruska napaść nie przeszkadza. Oni chcieliby mieć „republikę rad” na ziemiach polskich. Szczególnie „konfederacja” jest za.

  4. BÓL KOMOROWSKI ODDAJ NASZE 100 MILJONÓW

    Czarzasty mówił że Armia Czerwona wyzwoliła Polskę
    Trzaskowski zaś ulicę Kaczyńskiego przemianował na Armii Ludowej
    POKO spoko
    Tusk mówi że była przeciw Putinowi a Scholz mruga okiem i pęka ze śmiechu.

  5. Dziadek ze Slamsowa

    I pomyśleć, że za ten rozbiór i późniejsze „wyzwolenie” przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, musieliśmy im dziękować, nazywać przyjaciółmi i gościć w Polsce przez długie lata.
    A teraz zaczyna się od nazywania braćmi tych, którzy dzielnie pomagali Związkowi Radzieckiemu w rżnięciu Polaków.

  6. wszystko ładnie i pięknie tylko kto widział zapisy owego paktu na własne oczy mowa tu o wszelkiej maści naukowcach i historykach ? idę o zakład ze nikt a tak maja na jego temat dużo do pisania i gadania .Ow dokument istnieje jest w archiwum ministerstwa obrony federacji rosyjskiej

  7. Czy jest jakiś dokument potwierdzający rozwiązanie umowy w sprawie rozbioru Polski po zawarciu umowy Ribbentrop – Mołotow ?

  8. Jeszcze długie lata miną zanim ludzie zdadzą sobie sprawę z tego co stało się 17.09.1939 roku. Moje pokolenie nawet w latach 90-tych w szkole się o tym nie uczyło. Wpierw należałoby pozbyć się z przestrzeni publicznej wszelkich eufemizmów typu: wyzwolenie 1945, naziści, zbrodnia katyńska otp., A zacząć nazywać rzeczy po imieniu, czyli kolejno: okupacja sowiecka, niemcy, ludobójstwo katyńskie. Nieodpowiedni język powoduje złe kojarzenie faktów i fałszywą ocenę rzeczywistości.

  9. 17.09.1939 atak ZSRR na Polskę. 17.09.2022 atak rządu RP na kierowców. Coś z tym 17 września jest nie tak.

Z kraju