Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Hrubieszów: Kierowca ciężarówki nie rejestrował czasu pracy. Przy tachografie miał magnes

Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Zamościa ujawnili podczas kontroli, że kierowca ciągnika siodłowego miał podpięty pod tachograf magnes, za pomocą którego kierowca jadąc…”odpoczywał”.

Do zdarzenia doszło 24 kwietnia w Hrubieszowie na drodze krajowej nr 74. Inspektorzy transportu drogowego z Oddziału WI w Zamościu zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, należący do krajowego przewoźnika. Podczas kontroli stanu technicznego pojazdów stwierdzono przymocowany do impulsatora tachografu cyfrowego magnes.

Oznaczało to, że kierowca za jago pomocą nie rejestrował prawidłowo swojego czasu pracy. Podczas szczegółowej analizy zapisów aktywności kierowcy zarejestrowanych na karcie kierowcy ustalono, że w czasie stosowania niedozwolonego urządzenia tachograf rejestrował „odpoczynek” kierowcy.

-W toku dalszych czynności ustalono również, że przedsiębiorca nie interesuje się czasem pracy kierowców, pozostawiając nadzór nad przepisami im samym. Kierowca fakt posiadania urządzenia niedozwolonego w tachografie tłumaczył wyjazdami w „długie trasy” i brakiem możliwości jej przejechania zgodnie z przepisami – informuje rzecznik WITD.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie które finalnie oprócz sankcji finansowych jednoznacznie rozwiąże problem osoby odpowiedzialnej za naruszenie przepisów.

Zgodnie z art. 10 rozporządzenia WE 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego przedsiębiorstwo transportowe organizuje pracę kierowców w taki sposób, aby kierowcy ci mogli przestrzegać przepisów czasu pracy. Ponadto przedsiębiorstwo transportowe wydaje odpowiednie polecenia kierowcom i przeprowadza regularne kontrole ich przestrzegania.

Hrubieszów: Kierowca ciężarówki nie rejestrował czasu pracy. Przy tachografie miał magnes

2014-05-05 18:07:08
(fot. WITD)

8 komentarzy

 1. Pan Sołtys z Lublina

  I niech mi ktoś powie, że Polak nie potrafi. 🙂

 2. Bo to jedna taka ciężarówka w Polsce…

 3. Wielka sprawa. Ktoś kto zna trochę branżę wie, że takich przypadków jest dużo. Czasami kierowcy sami się na to godzą, a czasami nie mają większego wyboru jeżeli chcą pracować. Inna sprawa, że regulacje czasu pracy dla kierowców nie zawsze spełniają swoją rolę. Oczywiście ja tego nie pochwalam!

 4. niestety, oto Polska właśnie… żeby pracować nagina się przepisy, bo jak to mawiają pracodawcy: „na Twoje miejsce jest 100tu innych”. A kiedy ktoś ma rodzinę na utrzymaniu robi wszystko, żeby mieć pracę nie zważając na swoje zdrowie i bezpieczeństwo. To nie kierowca, ale pracodawca powinien być ukarany!

 5. Wyrazy wspolczucia dla przedsiebiorcy i kierowcy.

 6. I co? Kierowca zły? Pracodawcy wymuszają pracę ponad siły, kierowca boi się o utratę pracy. Każdy kierowca jeździ ile może. I myślę, że ciężko spotkać takiego, który jedzie aż do zaśnięcia.
  Taki kraj, takie realia. Gówno inspekcji do kierowcy. Powinni wziąć się za pracodawców i za tych, którzy tworzą przepisy pozwalające na wyzysk pracowników.

 7. Mandat powinni dopie…lić pracodawcy. Nie wierzę że to kierowca założył magnesik.

 8. żninski kierowca 🙂

Z kraju