690 680 960

Handel na chełmskich targowiskach będzie bezpłatny. Pomoże to zmniejszyć dysproporcje

Kupcy handlujący na miejskich targowiskach w Chełmie nie będą musieli płacić za miejsce. Radni podjęli decyzję o całkowitej likwidacji opłaty targowej.

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Chełm, radni postanowili o zniesieniu opłaty targowej za handel na miejskich targowiskach. Głównym celem takiej decyzji ma być pozytywny wpływ na finanse przedsiębiorców, jak też zapewnienie lepszej organizacji handlu na targowiskach. Do tego dochodzi zwiększenie możliwości w zakresie skutecznego egzekwowania handlu w miejscach do tego niewyznaczonych, co przełoży się na większy ład w przestrzeni publicznej.

Jak wyjaśniali radni, pobieranie opłaty targowej od kupców zostało wstrzymane już wcześniej, gdyż skorzystano z zapisów ustawy
o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami oraz innych ustaw. W ten sposób miasto już w tamtym roku postanowiło wesprzeć lokalnych handlarzy i kupców.

Spotkało się to jednak z niezadowoleniem osób handlujących w hali przy ul. Popiełuszki. Obawiali się bowiem, że po długiej walce o uporządkowanie handlu w mieście, na tzw. łączniku przy targowisku przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki ponownie rozstawią się handlarze udający rolników, a w rzeczywistości sprzedający towar zakupiony na giełdzie. To sprawi, że halę zacznie odwiedzać mniej klientów.

Miasto jednak zapewniło, że opłata zostanie zniesiona tylko w miejscach wyznaczonych do handlu. Natomiast zarządca miejskich targowisk, czyli spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie podjęła działania dotyczące regulację systemu handlu na łączniku, co przyniosło pozytywne efekty i zmniejszyło dysproporcje w ponoszonych kosztach handlu przez kupców w zorganizowanych targowiskach oraz sprzedających „z ręki”. Tym samym zostanie to dalej utrzymane.

W trakcie sesji radnym przedstawiono również bilans wpływów z opłat, jakie pobierane były od kupców handlujących na targowiskach. Wpływy z opłaty targowej po pomniejszeniu o wydatki związane z zapłatą prowizji dla inkasenta, w 2018 r. wyniosły 154 tys., w 2019 r. 185 tys., a w 2020 r. 167 tys. W tym roku miasto otrzymało rekompensatę z tytułu utraconych wpływów z opłaty targowej w kwocie 217 tys. zł. Dodatkowo władze spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie zapewniły, że zniesienie opłaty nie wpłynie negatywnie na rentowność prowadzonej działalności jak również na jej wynik finansowy.

(fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne)

12 komentarzy

 1. A kiedy w lublinie?

 2. ,aa,boKrzycho.paPj

  Miasto inspiracji nie może tego zrobić ,bo to są ogromne wpływy do budżetu miasta,To są bardzo duże pieniądze z rozszerzających się stref płatnego parkowania i opłat targowych.Dobrze , że jeszcze na obecną chwilę nie płaci się za parking pod marketem, gdy robi się zakupy

 3. Jakieś ograniczenie zajmowanej powierzchni?

 4. widać że Chełm rządzą mądrzy ludzie, Bezpłatne mpk teraz ulgi dla sprzedawców! brawo! byle tak dalej! bo urzędole są dla mieszkańców , a nie żeby chapać dla siebie… co jest w 90% miast , miasteczek i wsi :/ Ale te 10 % jest widać w Chełmie:)

  • To wszystko super,tylko ciekawe skąd pochodzą te pieniądze,które wpływają do kasy miasta Chełma

 5. opłata dla zawodowych handlarzy (jakichkolwiek pośredników, w tym z giełdy rolnej powinna być utrzymana) dla rolników, warzywniaków, plantatorów – opłata za stoisko winna być 0 (zero) złotych.

 6. Wredny PiSior ten Banaszek. Robi koło tyłka Żukowi i Trzaskowskiemu.

 7. W Lublinie na targowiskach jest 99% handlarzy,biorących towar z giełdy Elizówka,a nie żadnych producentów.Jak zlikwidują opłatę to więcej zostanie im w kieszeni.Pewnie w Chełmie będzie podobnie.Klient tego nie odczuje.

 8. widać że Chełem rządzą mądrzy ludzie, Bezpłatne mpk teraz ulgi dla sprzedawców! brawo! byle tak dalej! bo urzędole są dla mieszkańców , a nie żeby chapać dla siebie… co jest w 90% miast , miasteczek i wsi :/ Ale te 10 % jest widać w Chełmie:)

  • Podpis elektroniczny

   Tak , tak a cała reszta tych 90,% dorzuca się by żyło się w Chełmie lepiej. Zaraz Sasin podrzuci jakiś mega czek i będzie ok dziura załatana.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dni Janowa Lubelskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk
Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach