Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Gwiazdy polskiego rapu w Lublinie! Noc Kultury 2024

Już za niespełna 2 tygodnie odbędzie się lubelska Noc Kultury (1/2 czerwca). Warsztaty Kultury szczególnie zapraszają publiczność na scenę rapową, na której wystąpi m.in. projekt TAXI (Łona x Konieczny x Krupa) – zwycięzcy trzech tegorocznych Fryderyków, nagrody PL Music Video Awards, Paszportu Polityki oraz nagrody Popkiller!

Łona, czyli Adam Zieliński to jeden z najlepszych tekściarzy w polskim hip-hopie. Projekt TAXI zrodził się z kolaboracji między Łoną a młodymi jazzmanami – Koniecznym i Krupą – i szybko zyskał popularność w całym kraju, zdobywając najważniejsze muzyczne nagrody. Łączy w sobie wyjątkowe talenty trzech artystów oraz tworzy unikalne brzmienie na pograniczu rapu, jazzu i muzyki elektronicznej. W Lublinie zobaczymy ich w akcji w Noc Kultury (1/2 czerwca) na Scenie Rapowej zlokalizowanej na ul. Żmigród. Kogo jeszcze tam zobaczymy?

– Noc Kultury to wydarzenie, które promuje różnorodne formy sztuki i kultury. Rap jest jednym z tych elementów, który wnosi do Festiwalu unikalną energię i autentyczność. W tym roku szczególnej uwadze polecamy występy na scenie rapowej przy ul. Żmigród 10, na której oprócz doświadczonych i uznanych artystów takich jak projekt Łona x Konieczny x Krupa oraz białoruskiego rapera Mandzika zaprezentuje się utalentowana młodzież – zwycięzcy naszego konkursu – Wlazix, MZM (Mati, Zaro, Maksym), Bambus i Tip Top. Mamy jeszcze niespodziankę – kobiecy pierwiastek, polską artystkę hip-hopową, którą przedstawimy Państwu 30 maja – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka – dyrektorka Festiwalu.

Rap na Nocy Kultury

Scena Rapowa | ul. Żmigród 10 – boisko za ZSE im. A. i J. Vetterów

19.00–20.30 | Młody Rap – koncerty Wlazix, MZM (Mati, Zaro, Maksym), Bambus, Tip Top

Niezapomniany koncert utalentowanej młodzieży, która niejednym Was jeszcze zaskoczy! „Młodzi Raperzy i Raperki” to zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez Warsztaty Kultury. Po raz pierwszy wystąpią przed tak dużą publicznością na Scenie Rapowej Nocy Kultury 2024!

20.30–21.30 | Mandzik

MANDZIK – białoruski artysta hip-hopowy, który przebywa na przymusowej emigracji ze względu na swoje poglądy polityczne. W swojej muzyce łączy teksty semantyczne i współczesne motywy elektroniczne. Tworzy zarówno w nurcie oldschoolowego hip-hopu, jak i współczesny Drum’n’Bass. Słuchając jego twórczości, poczujecie wiele pozytywnych emocji i zanurzycie się w refleksji.

21.30–22.30 | Rapowa niespodzianka w kobiecym wydaniu

22.30–23.30 | Taxi – koncert Łona x Konieczny x Krupa

Łona x Konieczny x Krupa to kooperacja szczecińskiego rapera Łona z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą — muzykami ze składu Siema Ziemia. Ich debiutancki materiał „TAXI” opowiada o świecie widzianym zza szyby taksówki i jest zapisem transformacji kulturowej ostatnich trzech dekad. Łona przygląda się społecznym nastrojom z uważnością dokumentalisty.

W tekstach sięga po autentyczne historie taksówkarzy, taksówkarek i ich pasażerów. Są tu więc elementy reportażu, jest osobista refleksja o świecie ukryta w taksówkowym uniwersum, pojawia się wreszcie poetyka nocy obecna w intrygującej muzyce Koniecznego i Krupy. Początek projektu sięga 2020 roku i festiwalu sztuk społecznych OFF Opera. Wówczas Łona razem z Zuzą Głowacką przeprowadzili serię wywiadów z poznańskimi taksówkarzami i taksówkarkami. Rozmowy te — czasami powierzchowne, czasem głębokie — stały się punktem wyjścia dla tego konceptualnego albumu.

To jednak nie koniec muzycznych niespodzianek. Dla osób lubiących nieco spokojniejsze rytmy organizatorzy przygotowali kilka ciekawych propozycji. Za sprawą zespołu Brut Magnifique będzie można posłuchać Rock and Rolla po francusku. Publiczność, która gustuje w ludowych rytmach, z pewnością poczuje satysfakcje, będąc na koncercie Zespołu Muzyki Folklorystycznej „Lubelacy”.

Dla wszystkich fanów i fanek jazzu zostanie zorganizowany wyjątkowy muzyczny spektakl pt. „Jazz nocą”, podczas którego doświadczenie profesjonalistów oraz młodzieńcza energia połączą się w spójną całość i zaskoczą publiczność swoim brzmieniem. Cały program wydarzenia znajduje się na stronie nockultury.pl

Autor: redakcja

8 komentarzy

  1. Łona,taksi , bambi,młoda Leosia jprl czego to teraz młodzieży słucha🤣

  2. Co to za wiecho w jeansowej koszuli hahaha? Bo chyba nie Nick z „Bekstritbojs” hehe

  3. Nie ma Zenka to nie idę

  4. Dziadunio z Willolowa

    Co rap ma wspólnego z kulturą? Chociaż w sumie do P0laków pasuje, jesteśmy takimi Murz ynami Europy.

    • Akurat Łona, to bardziej do starszego pokolenia dociera. Jest to jeden z weteranów i „dziadków” polskiego hip-hopu.

  5. Rap i kultura. Dobry oksymoron.

  6. rap to kalectwo muzyczne i intelektualne

Dodaj komentarz