Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie. Wiatr nawet 120 km/h, duży grad i nawalne opady

W niedzielę w regionie prognozowane są groźne zjawiska pogodowe. W trakcie burz wiatr może osiągnąć prędkość nawet 120 km/h, oprócz tego lokalnie wystąpią nawalne opady deszczu i sporego gradu.

W niedzielę Polska pozostanie pod wpływem niżu znad Skandynawii. W południowej części kraju oddziaływać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Na froncie polarnym dojdzie do zafalowania i utworzenia się płytkiego, szybko pogłębiającego niżu. Przeważający obszar Polski znajdzie się w dużo chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Jedynie na wschodzie, południowym wschodzie zalegać będzie jeszcze upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Termometry pokażą dziś przeważnie od 27°C do 29°C.

Prognozy numeryczne wskazują dziś na rozwój gwałtownych zjawisk burzowych. Pierwsze burze możliwe są już w drugiej części dnia, ale szczyt aktywności burzowej przypadnie na godziny późno popołudniowe i wieczorne.

Podstawowym zagrożeniem ze strony niedzielnych burz okażą się silne, konwekcyjne porywy wiatru powyżej 100-120 km/h, powodujące miejscami spore szkody. Grad o średnicy do 4-8 cm. Szczególnie w początkowej fazie, gdy pojawią się izolowane burze superkomórkowe.

Ponadto z uwagi na wysoką wodność atmosfery prognozowane są opady burzowe do 30-60 mm, dlatego nie można wykluczyć podtopień. Istnieje pewne prawdopodobieństwo 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych. Zwłaszcza z burz posiadających mezocyklon. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury kłębiasto deszczowe Cumulonimbus wykazywać mają się wysoką aktywnością elektryczną.

Pierwsze burze mogą pojawić się dziś nad regionem około godziny 14. W dojrzałej fazie nad Polską będziemy mieć prawdopodobnie do czynienia z mezoskalowym układem konwekcyjnym z wbudowaną linią szkwału i superkomórkami.

Niebezpieczne warunki pogodowe na wschodzie kraju są prognozowane dziś szczególnie późnym popołudniem i wieczorem. Nie można wykluczyć pojawienia się sygnatury bow echo, która wskazywać może na szczególnie duże prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, miejscami niszczących porywów wiatru na swojej trasie. Dynamiczna aura utrzyma się jeszcze prawdopodobnie w pierwszej części nocy. Następnie zjawiska burzowe zaczną słabnąć i opuszczać wschód kraju.

Groźnych burz spodziewać możemy się dziś w całym regionie. Początkowo mogą powstać na południu i zachodzie regionu. Aczkolwiek z biegiem godzin grzmieć może okresami w całym województwie lubelskim.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych silnych burz

(fot. fanipogody.pl)

10 komentarzy

 1. Niech pada deszcz aby spokojny, bo susza straszna.

  • Tak, ale po żniwach

   • Studętkom jezdem to se wiem, że...

    To nie czekajcie ze żniwami, aż wam kombajn przyjedzie za tydzień, albo i za dwa, żeby wam wykosić kilkaset metrów kwadratowych pszenicy, żyta, owsa (niepotrzebne skreślić) kosy w szlachetne łapki i do roboty… 😆

 2. Marian a co ty taki opryskliwy jesteś z samego rana? 🙂 Wypij kawkę zjedz ciasteczko, humor się poprawi 🙂

 3. Cieee chorobaaaa !!!

  Myślę, że wspomniana część Twojego ciała nie jest przystosowana do przyjęcia tych nauk.
  Ale ogólnie , masz prawidłowe odruchy. Popieram… 😆

 4. Jedna z wielu matek Polek

  Jakby naprawdę padać deszcz, to zaoszczędziło by mi podlewania działki, ale myślę, że „gie” z tych wróżb i zaraz zaczynam – mimo „świętej” niedzieli.
  Mam nadzieję, że jacyś rycerze króla Polski, jego matki, albo JPII, nie przyjdą nocą i krzyżami w drzwi nie załomocą, żeby mnie rozgrzeszyć za prace w niedzielę.

 5. Słaba z ciebie maska jak nie wiesz, że nie ma sensu podlewać w okolicy południa. Wręcz przeciwnie, takie podlewanie tylko zaszkodzi roślinom, a nie im pomoże.

 6. Burze na lubelszczyznie już są ciekawe czy jakiś deszcz trafi wkoncu na lublin

 7. Dziadek z piaskownicy

  Do tej pory na „Zimnych Dołach” trochę pociapało, ale jak wróciłem na „slamsowisko’ to zastałem spore kałuże wody, czyli było „punktowo”.

 8. No i wpadka. Nie było w lubelskim nawałnic. Wszystko poszło na Ukrainę

Z kraju

Polityka i społeczeństwo