690 680 960

Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie. Podtopienia, niszczący wiatr i duży grad oraz liczne wyładowania

Dzisiaj w regionie należy spodziewać się groźnych burz, które przyniosą ulewne opady deszczu, lokalnie również gradu, będzie im towarzyszył również silny wiatr. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się trąb powietrznych.

W czwartek Polska pozostaje w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Pogodę w dalszym ciągu kształtuje ośrodek górnego niżu, którego centrum znad Alp przesunęło się nad południowe Niemcy. Po wschodniej jego stronie odbywa się napływ powietrza zwrotnikowego. Od centrum dalej na wschód przemieszczać ma się pofalowany front atmosfery poprzedzony wewnątrzwycinkową linią zbieżności wiatru. Za frontem napływa chłodniejsza masa polarna. Wystąpią dziś sprzyjające warunki do rozwoju burz, które miejscami spowodują duże szkody na wschodzie kraju. Temperatura w regionie od 30°C do 33°C.

Główna inicjacja zjawisk burzowych zajdzie dziś na przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego. Pierwsze burze mogą zdarzyć się w godzinach południowych na obszarze woj. lubelskiego, ale wiele modeli sugeruje, że najwięcej groźnych burz pojawi się późnym popołudniem i wieczorem. Prognozy numeryczne sygnalizują, że przed nami groźna noc. Szczyt aktywności burzowej przypadnie na pierwszą część nocy, ale miejscami w zwrotnikowym powietrzu burze utrzymają się do godzin porannych. Jednak o mniejszym natężeniu.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą dziś tworzeniu się silnych burz, które szybko mogą przybierać formę superkomórek burzowych i struktur wielokomórkowych Podczas burz spodziewane są nawalne opady deszczu do 20-70 mm, które spowodują podtopienia. Szczególnie późnym popołudniem i wieczorem możliwe są miejscami opady dużego gradu o średnicy przekraczającej 2-5 cm. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się 1-2 mezocyklonicznych trąb powietrznych. Należy jednak podkreślić, że ryzyko wystąpienia tego zjawiska nie jest duże. Wiatr w czasie burz do 70-110 km/h, powodując miejscowe wiatrołomy i uszkadzając dachy.

Czwartkowe burze wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną. Stwarzać będzie to zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Lokalne pożary od wyładowań atmosferycznych są prawdopodobne w woj. lubelskim. Ze względu na dużą ilość wyładowań należy zachować szczególną ostrożność w czwartek i unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Prawdopodobnie początkowo najgroźniejsze burze pojawią się w powiatach na linii Wisły, następnie groźnie może być na południu regionu. Wieczorem i w pierwszej części nocy grzmieć ma na przeważającym obszarze woj. lubelskiego. Modele prognostyczne sugerują, że czeka nas szczególnie burzowe późne popołudnie i wieczór. Wysoka aktywność burzowa ma być utrzymana jeszcze w pierwszej części nocy. Burze osłabną w drugiej części nocy, ale w gorącym i wilgotnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego lokalne komórki burzowe tworzyć mają się do rana w piątek. Chmury burzowe mają przemieszczać się z południa na północ, północny-wschód.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, miejscami powodujących duże szkody burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

13 komentarzy

 1. No to sie bedzie działooo !!!
  Boże miej nas w opiece, a szczególnie mnie… 😆

 2. Warto podać kto jest autorem prognozy, a na pewno nie są to fani pogody.

  • Na pewno, to szanowny komentujący pisze słabiutkie hejterskie komentarze 😉 od jakiegoś czasu ;).
   Autorem prognozy i jej opracowania jest Arkadiusz Wójtowicz. Czy coś jeszcze Szanownego Pana interesuje?

   • Ktoś tu słowa hejt nie rozumie. Czy ja komuś ubliżyłem? Od jakiegoś czasu obserwuję, że odpisujący „redaktor” jest strasznie napastliwy. Podobnie na FB. Taki styl, który pozjadał wszystkie rozumy i nie kuma co to jest dyskusja. I to nie tylko w tematach pogodowych. Polecam więcej luzu i mniej reklam, bo to też jest niezła paranoja. Co raz więcej ludzi o tym mówi.

    • Pozwoli Pan/Pani, że będziemy prowadzić stronę tak, jak uważamy za stosowne ;).

 3. Należy pamiętać że jest to „prognoza” czyli albo będzie padało, albo nie będzie, a gdzie, to się jeszcze okaże.

  • Chichotnik, jajcarz (niepotrzebne skreślić)

   Cyli syćko po górolsku: „Abo bedzie pogodaaa, abo bedzie lołooo…”

 4. Czy naprawdę konieczne są tak sensacyjne tytuły w przypadku prognoz pogodowych? Niedługo nawet mżawka będzie „niszcząca”a uderzenie pioruna będzie zwiastować apokalipsę 😁

  • Tak konieczne, bo zjawiska te prowadzą do zagrożenia zdrowia i życia. Warto prześledzić prognozy oraz artykuł napisane po przejściu burz. Wówczas Pan zrozumie sens pisania w ten sposób.

   • według waszych wróżb to trzeba by z domu codziennie nie wychodzić

    • Polecamy analizę słowa „prognoza”, a także artykuły dotyczące skutków ostatnich prognozowanych nawałnic w regionie.

  • Akurat tym razem żadne sensacyjne. Dzisiaj i jutro rano takie groźne zjawiska z wielkim prawdopodobieństwem wystąpią w sporej części województwa.

 5. E tam, straszycie tylko. Możecie wyluzować? Niby burze są groźne, a w rzeczywistości pogrzmi, popada, i minie.

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas