Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze znów uderzą w woj. lubelskie. Spadnie duży grad, wystąpią zalania i szkody wiatrowe

W poniedziałek w regionie prognozowane są silne burze, które przyniosą opady gradu oraz porywy silnego wiatru. Po przejściu zjawisk konwekcyjnych możliwe są lokalne podtopienia oraz szkody wiatrowe.

Miniona doba przyniosła gwałtowne burze na południu, centrum i wschodzie kraju. Burzom towarzyszyły opady dużego gradu, miejscami o średnicy aż 5 cm, ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i silne porywy wiatru. W miejscowości Kaniów, woj. śląskie wystąpiła trąba powietrzna. Poniedziałek przyniesie kontynuacje dynamicznej aury. Ponownie we wschodniej kraju wystąpią burze, które będą gwałtowne. Temperatura wyniesie od 26°C do 28°C.

Dziś nasza część Europy znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia, jaki rozciąga się od Skandynawii aż po Morze Śródziemne. Wschodnia część kraju jest w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego. Do województwa lubelskiego dociera ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe z południowego-wschodu. Natomiast po zachodniej stronie frontu ulokowana jest chłodniejsza i stabilna masa powietrza o cechach polarno-morskich.

Pierwsze burze możliwe są dziś już około południa, ale największa aktywność burzowa przypadnie pomiędzy 14 a 18. Warunki w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się struktur wielokomórkowych, również o charakterze wydłużonych multikomórek, co może skutkować nadmiernymi opadami deszczu i podtopieniami.

Ponadto burzom towarzyszyć mogą opady gradu od 1 cm do 3 cm. Skrajna wartość może zostać osiągnięta w sytuacji powstania izolowanych burz superkomórkowych. Co więcej burzom towarzyszyć mogą porywy wiatru do 90 km/h, powodujące szkody. W sprzyjających warunkach nie można wykluczyć pojedynczej, krótkotrwałej trąby powietrznej związanej z mezocyklonem. Należy jednak zaznaczyć, że ryzyko powstania takiego zjawiska jest niskie, ale nie niemożliwe.

Dzisiejsze burze stanowić mogą podstawowe zagrożenie ze strony ulewnych opadów deszczu. Akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 45 mm. Miejscami sumy opadowe w ciągu 10 minut wyniosą nawet 15 mm, a całkowite 30-45 mm, co skutkować może rozległymi zalaniami o punktowym charakterze.

Burze według prognoz możliwe są lokalnie w całym województwie. Przemieszczać będą się z południa na północ regionu. Wieczorem aktywność burzowa utrzyma się jeszcze na wschodzie kraju, ale w pierwszej części nocy atmosfera zacznie się stabilizować i burze zaczną stopniowo zanikać.

W kolejnych dniach nie zabraknie opadów i burz we wschodniej części kraju. We wtorek po przejściu frontu nieco się ochłodzi do 21-22°C. Ochłodzenie potrwa do środy, gdy termometry pokażą nawet 20°C. W czwartek znów na termometrach 25°C, a w piątek i sobotę temperatura wyniesie nawet 28°C. Niewykluczone będą również gwałtowne burze. Modele pogodowe prognozują burzową aurę nawet do 3 dekady miesiąca, ale prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Lubelskie dachy kryte eternitem, papą, a tak nie dawno słomą.. Nie to co ta zła wypalana dachówka z jak to ktoś wczoraj napisał ”pdającego Śląska miasta”. Teraz widza cały tabor w rowie leży, czeba będzie ze ”złego” Śląska zamówić nowe wagony i podzespoły, a to sie wszystko skrupulatnie policzy 🙂

  2. Miejscowość Kaniów nie leży na ”typowym Śląsku”,lecz w woj, śląskim coś jak np. Częstochowa.

  3. Apoloniusz Pierdółko, mąż mojej zacnej żony, starej Pierdółkowej

    Oj, za mocno się modlili o deszcz, za mocno…
    Teraz jak sie zaczną modlić o wstrzymanie burz to znowu będzie pół roku suszy…

Z kraju