Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze możliwe w środę na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne gradobicia, zalania i silny wiatr

W środę w regionie prognozowane są lokalnie silne burze. Będą im towarzyszyły obfite opady deszczu oraz silny wiatr. Miejscami może dojść do gradobicia.

W środę pogodę kształtuje niż Maya, który znad Morza Północnego przesunął się nad południową Skandynawię. Od dzielnic centralnych naszego kraju na wschód przesuwa się pofalowany front atmosferyczny, na którym dojść może do kolejnych zafalowań. Inicjatorem konwekcji we wschodniej połowie kraju okaże się głównie przedfrontowa strefa konwergencji wiatru, która ułożona będzie południkowo.

Spodziewana jest zdecydowanie wyższa aktywność burzowa niż we wtorek, kiedy to pojedyncze burze pojawiły się tylko na południu regionu. Chmury burzowe objąć mogą większy obszar woj. lubelskiego. Aktywność burzowa okaże się umiarkowana, okresowo silna. W burzach wysokość opadów sięgnąć może 30-40 mm, lokalnie prawdopodobny grad o średnicy do 2-3 cm, być może do 3,5 cm. Z uwagi na dużą zawartość wody opadowej, dużą gwałtowność opadów, niewykluczone są lokalne zalania. Głównie obszarów niżej położonych. Wiatr w burzach możliwy do 70-95 km/h. Punktowo w przypadku rozwoju burzy superkomórkowej wyżej wymienione wartości mogą zostać przekroczone.

Nie można wykluczyć, że w regionie u podstawy komórek burzowych uformują się lokalne zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcona trąba powietrza. Ryzyko tego ostatniego zjawiska nie jest duże. Jednak nie da się go całkowicie wykluczyć. Na ogół burze przyjmą formę pulsacyjnych komórek burzowych i klastrów wielokomórkowych. Prawdopodobieństwo utworzenia się superkomórek burzowych, w których intensywność zjawisk może być największa będzie mniejsze.

Burze mogą miejscami przybierać formę klastrów burzowych, a nawet struktur o charakterze liniowym. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, skutkując dużą akumulacją opadów. Burze rozwinąć mogą się już około południa, jednak najwięcej ich powinno wystąpić pomiędzy 15 a 19 w środę. Burze mogą być aktywne także późnym wieczorem oraz w pierwszej części nocy. W drugiej części nocy powinny zanikać. Należy jednak dodać, że aktywność konwekcyjna po zachodzie słońca stopniowo ma się zmniejszać. Głównie w drugiej części dzisiejszego dnia i wieczorem, burze będą charakteryzować się największą gwałtownością.

Chmury burzowe przemieszczać mają się dziś równolegle, bądź prawie równolegle do linii zafalowanego frontu atmosferycznego, czyli z południa, południowego-zachodu na północ, północny-wschód. Może dochodzić miejscami do odchylenia ruchu ośrodków burzowych na wschód. Pod warunkiem, jeśli powstaną superkomórki burzowe.

Największa koncentracja burz powinna wystąpić dziś na południu i zachodzie woj. lubelskiego. Chmury burzowe Cumulonimbus rozwinąć mogą się jednak na przeważającym obszarze Lubelszczyzny. Przy czym najwięcej będzie ich w przedziale od 14 do 18. Z uwagi na dużą lokalność i nieprzewidywalność zjawisk burzowych, nie jest możliwe bardziej precyzyjne prognozowanie obszarów wystąpienia komórek burzowych. W tej sytuacji zaleca się obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur Cumulus, Cumulonimbus. Należy również śledzić detektory wyładowań, zobrazowania radarowe, zdjęcia satelitarne, które powiedzą nam dokładnie, gdzie grzmi w regionie i może grzmieć za kilka godzin.

Prawdopodobieństwo wystąpienia umiarkowanych, miejscami intensywnych burz ocenia się na 90% w środę na obszarze naszego regionu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

11 komentarzy

 1. Grom z jasnego nieba

  Oby Bóg ukarał komunistów z PIS, PO, PSL czy SLD srogim uderzeniem pioruna, za swoje zbrodnie przeciwko Polsce!

  • Brajanek (ten od Dżesicy)

   Bóg nawet jakby chciał, to nie wiem czy trafiłby kogo trzeba, przecież już stary, pewnie trochę niedowidzi…

  • Grom on ich karze przegrywaniem wszystkiego co się da. Oni są tak pazerni na kasę, że lata posuchy są dla nich największą karą. PiS nie daje im obławiać sie naszym obywateli kosztem. PO PSL to sami oszuści i złodzieje. Jan Bury, Sławomir Nowak, Gawłowski, Grodzki i tysiące obronionych przez ich sądy innych.

 2. Ale najpierw Pan Buczek ma obowiązek walić we wszystkich tych z pisu! ***** ***

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Z wczorajszymi przepowiedniami panom jasnowidzom od burz jakoś nie wyszło…
  może dziś będzie trafniej…

  • Bo im,wrednym chamom,najlepiej wychodzi przepowiadanie tego co jest,niż tego co będzie.

   • Sam się zajmij przepowiadaniem jak taki mądry jesteś.
    Polak to drugiego tylko pouczać potrafi. W dodatku w dziedzinie, na której się w ogóle nie zna…

 4. W końcu jakieś przygody.

 5. Dziadek ze Slamsowa

  A w 24 godziny od opublikowania powyższych wróżb, taki bolszy „cha” jak małego słonia trąba, a nie burze (czy chociażby deszcz).
  Najbliższe odgłosy grzmocenia to dochodzą ze Starego Gaju koło Miasta Inspiracji.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo