Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi szkolili się z niszczenia celów opancerzonych (zdjęcia)

Lubelscy terytorialsi pod okiem żołnierzy z 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina uczyli się, jak skutecznie niszczyć cele opancerzone – czołgi i bojowe wozy piechoty. To kolejne w ostatnich dniach, intensywne szkolenie pozwalające zdobyć żołnierzom 2 LBOT praktyczną wiedzę niezbędną na polu walki.

Podczas szkolenia żołnierze 19 Brygady Zmechanizowanej zaprezentowali sprzęt, będący na ich wyposażeniu: bojowy wóz piechoty BWP-1 oraz czołg T-72. To najbardziej popularne pojazdy gąsienicowe, wykorzystywane w wielu armiach na całym świecie. To również podstawowe zagrożenie na polu walki dla żołnierzy lekkiej piechoty.

Głównym założeniem szkolenia było pozyskanie, jak najwięcej praktycznych informacji na temat tego typu sprzętu, a przede wszystkim zapoznanie żołnierzy 2 LBOT z jego mocnymi i słabymi stronami. Terytorialsi poznali, m.in. dane taktyczno-techniczne pojazdów, możliwości zastosowania w działaniach bojowych, uzbrojenie, możliwości prowadzenia obserwacji i wykrywania celów oraz uzbrojenie indywidualne załogi. Dużo uwagi poświęcono kwestii zaopatrzenia pojazdów w paliwo, czy amunicję. Umiejscowienie zbiorników paliwa, najczulsze miejsca, które po ataku z zewnątrz pozbawiają pojazd zdolności bojowej – to niektóre zagadnienia, z którymi szczegółowo zapoznali się żołnierze 2 LBOT.

– Jako dowódca plutonu dowiedziałem się, w jaki sposób posiadanymi środkami etatowymi w plutonie lekkiej piechoty, mogę uszkodzić, bądź zniszczyć tego typu pojazdy gąsiennicowe. Jakie działania podjąć, aby skutecznie je zatrzymać i sparaliżować. Jest to cenna wiedza, która może przydać się podczas działań operacyjnych – mówi jeden z oficerów 2 LBOT, uczestnik szkolenia.

Szkolenie u boku żołnierzy 19 Brygady Zmechanizowanej, było kolejnym szkoleniem mającym na celu podnoszenie i budowanie nowych kompetencji bojowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W znacznym stopniu zwiększyło ono praktyczną wiedzę żołnierzy na temat możliwości pojazdów opancerzonych i skutecznego przeciwdziałania im na polu walki.

Dowództwo WOT wdraża wnioski z przeglądu zdolności formacji, wynikające z wojny obronnej prowadzonej przez Ukrainę. W szczególności obejmują one zwiększenie ilości żołnierzy dysponujących takimi kompetencjami, jak obsługa przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, czy taktyka niszczenia czołgów.

Terytorialsi szkolili się z niszczenia celów opancerzonych (zdjęcia)

Terytorialsi szkolili się z niszczenia celów opancerzonych (zdjęcia)

Terytorialsi szkolili się z niszczenia celów opancerzonych (zdjęcia)

Terytorialsi szkolili się z niszczenia celów opancerzonych (zdjęcia)

(fot. LBOT)

6 komentarzy

 1. Człowiek to naprawdę głupia istota!!!

 2. Jean Pierre Dole

  I czym oni będą to niszczyć? Kamieniami?

 3. Jóstyna Gużdż

  We Warsiawie jest niezbyt opancerzony cel, który warto byłoby zaatakować, żebyśmy nigdy więcej nie byli parchami we własnym kraju.

 4. Mówili, że pipki w rurkach nie będą bronić ojczyzny a tu proszę, brawa dla 2 LGBT.

  • Zblazowany Człeniu

   Pomyliło Ci się z Homokomando – oni już zaatakowali kilku kolegów. Od tyłu.

Z kraju