Groźne burze w czwartek na obszarze woj. lubelskiego. Wystąpią gradobicia, zalania i szkody wiatrowe
08:14 01-07-2021 | Autor: redakcja
W czwartek niż znad zachodniego Pomorza będzie przemieszczał się nad Cieśniny Duńskie, związana z nim linia zbieżności będzie kształtować pogodę nad północną Polską. Natomiast w tym samym czasie wschodnią część kraju znajdzie się pod wpływem płytkich ośrodków niżowych znad Ukrainy i Białorusi. Ponadto troposferę nad Polską będą destabilizować górne ośrodki niżowe znad Czech oraz zachodniego Bałtyku i związana z nimi zatoka niżowa. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front chłodny wypierający ciepłą, wilgotną masę powietrza. Termometry pokażą dziś od 21°C co 25°C.
W czwartek w naszej części Polski wystąpią dogodne warunki do rozwoju burz. Pierwsze burze możliwe są w pierwszej części dnia, a największa aktywność burzowa jest prognozowana po godzinie 12. Chmury burzowe powinny pojawić się na większym obszarze niż wczoraj.
Na wschodzie kraju spodziewane są dziś superkomórki burzowe oraz klastry wielokomórkowe. Niewykluczone, że pojawi się zorganizowany mezoskalowy układ konwekcyjny, który szybki przemieszczać będzie się znad Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpacia nasunie się nad woj. lubelskie.
Podczas burz możliwe są ulewne opady deszczu do 20-50 mm, co może skutkować podtopieniami. W czasie najgroźniejszych burz spodziewane są opady gradu o średnicy przekraczającej 2-4 cm. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się trąb powietrznych. Ryzyko jest jednak niskie.
Obecny stan wiedzy nie pozwala przewidzieć, gdzie mogą wystąpić dokładnie tornada, Można wskazać tylko warunki sprzyjające tworzeniu się burz, które mogą wygenerować trąby. Porywy konwekcyjne w czasie burz możliwe są do 70-100 km/h. Najbardziej wypiętrzone chmury burzowe będą wykazywać się wysoką aktywnością elektryczną, co stworzy zagrożenie dla życia i mienia. Przy dużej ilości wyładowań atmosferycznych nie można wykluczyć pożarów od piorunów.
Niektóre burze będą przemieszczały się równolegle do linii frontu, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Będą to jednak zjawiska lokalne i mocno uzależnione od ukształtowania terenu na danych obszarze. Akumulacja opadów burzowych 40-70 mm w czasie wystąpienia tzw. kolejek konwekcyjnych, czyli przemieszczania się kilku burz nad jednym obszarem.
Największa aktywność burzowa zostanie osiągnięta pomiędzy 13 a 17, ale miejscami burzowa aura utrzyma się wieczorem. W pierwszej części nocy mogą lokalnie występować jeszcze burze. Będą one jednak mniej intensywne niż w ciągu dnia. Prawdopodobnie w drugiej części nocy będzie już spokojnie, ale gdzieniegdzie burze z intensywnymi opadami deszczu utrzymać mogą się przez całą noc.
Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz ocenia się na 90%.
Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz
(fot. fanipogody.pl)
Ja proponuje że jak kościoły zaleje/podtopi to Straz Pożarna nie pompuje wody ze środka, niech do swojego wszechmogącego boga się modlą.
I ja myślę, że sporo przesadzili z tymi modlitwami o deszcz…
Żeby wreszcie coś z amalekiem zrobił.
Może i u mnie wystąpią jakieś „szkody wiatrowe”, przydałoby się „przytulić” kilka tysiaków odszkodowania skądkolwiek bądź…
Boicie się? Dobrze!
Dzieci powstawały i bredzą od rana. a kysz na dwór a nie głupoty pisać.
Czytam te komentarze i teraz wiem dlaczego w tym kraju nigdy nie będzie dobrze. Banda przygłupów i nieudaczników którym nic nie pasuje.
Nie gadaj… mnie modlitwy pasuję, tylko po co przesadzać, a teraz płakać, że wody za dużo, niech se dołki kopią itak jak zachęca pan premier magazynują wodę na „czarna godzinę”.