690 680 960

Groźne burze możliwe w woj. lubelskim. Potem niszcząca wichura

Prognozy numeryczne wskazują, że przed nami niebezpieczny koniec mijającego tygodnia w Polsce. Jeszcze tylko w piątek będzie gorąco, termometry pokażą dziś od 26°C do 29°C. Wkrótce nad regionem możliwe są niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Prognozy w ciągu dnia wskazują na wyraźny niedosyt wilgotności w środkowej troposferze. Dlatego może nie być warunków do zainicjowania konwekcji w woj. lubelskim. Nawet, jeśli pojawią się burze w godzinach popołudniowych i wieczornych, to będą one rozproszone. Prawdopodobieństwo burz za dnia nie przekracza 50%.

Jeśli nawet rozwiną się, to podstawowym zjawiskiem okazać mogą się opady do 10-20 mm, wiatr do 75 km/h, jak i też lokalne opady gradu o niedużej średnicy.

Podczas nadchodzącej nocy z zachodu na wschód kraju przemieszczać ma się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która wymuszać ma intensywny rozwój gwałtownych burz.

Zdecydowanie groźniej wyglądają prognozy na noc z piątku na sobotę. Najgroźniejsze zjawiska o charakterze burzowym pojawić mogą się w drugiej części nocy i nad ranem. Wtedy to porywy w burzach mogą sięgnąć do około 70-100 km/h. Strefa burzowa ma przemieszczać się szybko z zachodu na wschód i opuści wschodnią część kraju w godzinach porannych w sobotę. Najgroźniejsze burze mogą wystąpić na zachodzie i w centrum regionu

Następnie po przejściu strefy burzowej wzrastać ma wyraźnie poziomy gradient ciśnienia pomiędzy płytkim niżem o imieniu Emmelinde migrującym znad północnej Polski nad Litwę. Pomiędzy rozbudowującym się wyżem znad Europy Zachodniej a odchodzącym wirem niżowym na wschód będzie utrzymała się duża różnica ciśnienia. Dodatkowo w tylnej części spływać ma znacznie chłodniejsza masa pochodzenia polarno morskiego. Czeka nas duże ochłodzenie w woj. lubelskim. Temperatura wyniesie od 18°C do 21°C. Zdarzyć mogą się przelotne opady deszczu, w świeżym i chłodniejszym powietrzu.

Prognozowany jest przez cały dzień wiatr umiarkowany, okresowo silny do 70-90 km/h. Średnia prędkość do 20-35 km/h. Głównie z kierunków zachodnich. Zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami i innymi obiektami, które wywrócić może wiatr. Będzie istniało realne zagrożenie dla życia, prawdopodobne są rozległe przerwy w dostawach energii elektrycznej. Pod naporem silnego wiatru, drzewa mogą masowo wywracać się na linie niskiego i średniego napięcia, powodując w wielu miejscach woj. lubelskiego dłuższe przerwy w dostarczaniu elektryczności. Opóźnienia mogą pojawić się nawet na kolei.

Szczególnie przemieszczając się przez większe kompleksy leśne zachowajmy ostrożność, gdyż drzewa wywracać mogą się na szlaki komunikacyjne, tarasując przejazd. Straż pożarna może mieć w sobotę pełne ręce roboty.

Apogeum wichury powinno wystąpić pomiędzy 9 a 17 w woj. lubelskim w sobotę. Pod wieczór wiatr osłabnie, natomiast w nocy z soboty na niedzielę nie będzie stanowił zagrożenia. W niedzielę zrobi się jeszcze chłodniej. Wtedy to termometry pokażą od 13°C do 16°C. Wiać ma umiarkowany, okresowo porywisty wiatr z północnego-zachodu, który w porywach osiągnie do 50-60 km/h. Nie będzie on jednak tak groźny jak w sobotę.

Wygląda na to, że do końca miesiąca dominować będą na ogół umiarkowane temperatury, chociaż jest szansa na kilka dni gorących. Szczególnie w okolicach 24-25 maja, kiedy to na termometrach zobaczymy nawet 25°C/28°C za sprawą krótkotrwałego napływu cieplejszego powietrza. Niżowa pogoda sprzyjać może jednak rozwojowi burz okresami do końca miesiąca. Upału do końca maja nie widać w prognozach dla woj. lubelskiego.

Prawdopodobieństwo burz ocenia się na 85%, natomiast groźnej wichury powodującej znaczne szkody na 95% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. pixabay.com)

11 komentarzy

 1. Już 2 tygodnie temu miała być wichura, grad. Nie było nic. Ale tak to jest jak się korzysta z innych prognoz, nie znając się na tym.

  • Akurat wszystkie prognozy pogody publikowane w tym roku na portalu sprawdziły się, niestety nie potrafisz korzystać z narzędzi pogodowych i piszesz głupoty, co więcej zapewne uważasz, że jak u ciebie nie było burzy i wiatru to oznacza, że nie było tych zjawisk nigdzie na świecie. Kłania się wiedza z tworzenia się i występowania burz. No ale co się dziwić ludziom, jak niektórzy nie rozumieją, jak powstaje burza i myślą, że jak u nich nie padał deszcz, to nie padał na całym świecie hahahahah z geografii pewnie mierny był co?

   • Dziadek ze Slamsowa

    A propos tego co napisałaś Pogodynko, pasuje trawestacja pewnego polskiego przysłowia…
    Jasnowidze burze zapowiadają, a Pan Bóg pioruny nosi…
    Nie zawsze trafia kogo trzeba, ale trzeba mu wybaczyć, stary już jest, a lunety strzelca wyborowego nie zna (zapomniał se stworzyć).

 2. Znowu zgadywanka hahahah

  • Babcia - słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

   Nie zgadywanka Kylo, ino wszystko zależy od tego, który jasnowidz ma dyżur przy termometrze.
   Ale na ten wszelki wypadek przygotuję kilka „świętych” obrazeczków i stosowna ilość świec odgromnic (do wystawienia w oknach).

 3. pogodowy bimmer

  kolejny mędrzec z komentarzy hahahha

 4. Oby Bóg zesłał jakieś pioruny na komunistów z PO/PIS/PSL/SLD !

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   Nie teraz Piorunku , wszystkie zapasy trumien wysłano do Ukrainy, a fachowcy nie nadążają robić nowe

 5. „Opóźnienia mogą pojawić się nawet na kolei.” Ależ mnie to rozbawiło !

 6. Po co takie kłamstwa piszecie, żaden model pogodowy nie przewiduje opadów w Lublinie na piątek.

  • Apelujemy o przeczytanie tekstu ze zrozumieniem, bo to jest podstawa napisania sensownego komentarza.

Kursy walut

 • USD 4.3467zł -0.57%
 • GBP 5.3385zł -0.33%
 • EUR 4.6888zł -0.2%
 • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas