Gorący, a miejscami nawet upalny dzień. Lokalnie mogą pojawić się silne burze
08:20 22-06-2021 | Autor: redakcja
Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżu znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszcza się powoli pofalowany front chłodny. Oddziela on zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Najwyższe temperatury dziś w centrum, południu i wschodzie. Chłodniej na zachodzie za frontem chłodnym, gdzie napływa już masa polarno morska. Front o charakterze chłodnym z tendencją do falowania będzie poprzedzony linią zbieżności wiatru, co może okazać się kluczowe pod kątem rozwoju burz na wschodzie. Szczególnie w drugiej części dnia. Termometry pokażą dziś od 27°C do 31°C.
Pierwsze burze mogą pojawić się już około południa. Po dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej rozpocznie się rozwój chmur kłębiasto-deszczowych. Niektóre z nich rozbudują się na tyle mocno w pionie, że wygenerują wyładowania atmosferyczne.
Podczas wtorkowych burz możemy oczekiwać intensywnych opadów pochodzenia konwekcyjnego o łącznej akumulacji 20-40 mm. Dlatego punktowo prawdopodobne są podtopienia.
Dziś przeważnie utworzą się pojedyncze komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym. Zdolne przez kilkadziesiąt minut do generowania niebezpiecznych zjawisk. Tych burz powinno być najwięcej w godzinach popołudniowych i pod wieczór. Mogą utworzyć się struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania.
W czasie burz możliwe są opady gradu o średnicy do 1-3 cm i wiatr do 80-90 km/h. Najbardziej wypiętrzone chmury Cumulonimbus wykazywać mają się zwiększoną aktywnością elektryczną.
Teoretycznie tych burz nie powinno być dużo. Najmniejsze ryzyko wystąpienia zjawisk burzowych ma być na wschodzie woj. lubelskiego, natomiast największe na zachodzie, centrum i południu regionu. Wiele wskazuje jednak, że będą to zjawiska lokalne. Przemieszczać mają się od południa na północ, północny-wschód.
Burze mogą utrzymać się jeszcze późnym wieczorem, ale lokalnie aktywność konwekcyjna powinna zostać utrzymana w pierwszej części nocy. W drugiej części nocy prawdopodobnie nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji.
Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych zjawisk burzowych szacuje się na 75%.
Położenie opadów i lokalnych burz
(fot. fanipogody.pl)
Sprawdziło się kiedyś? Jeśli się sprawdzi odszczekam ale nie sądzę.
Spokojnie, nawet najstarsi górale, pogodę zapowiadają z dużym zapasem prawdopodobieństwa, godajonc: „Abo bedzie pogoda, abo bedzie loło”.
Czas popracować na emisją głosu?
Z pogodą i jej prognozowaniem to jest jak ze strzelaniem, mówią, że żołnierz strzela, a pan Bóg kule nosi.
Tłumacząc to na język zrozumiały dla większości to: uczeni w rzemiośle przepowiadaczy pogody, liczą kombinują, domyślają się, przewidują, pocą się główkując, a tu Bozia ciut nie w tę stronę zawieje wiaterkiem i wszystkie kombinacje szlag trafia.
U mnie 23 stopnie na sloncu
Parówy jak by im zabrać te mądre wyliczenia „modelów” to by nic nie wiedziały co sie będzie jutro działo 🙂 a te modele to se liczą jak chcą.
Matematyki meteorologi
I gdzie te burze? Już się dzisiaj nic nie wydarzy