Gminy będą mogły sprawdzać, czy szambo jest wywiezione
09:33 16-01-2022 | Autor: redakcja

Nowelizacja przepisów wynika, jak uzasadnia resort infrastruktury, z tzw. ściekowej dyrektywy unijnej. Jak podaje Prawo.pl, w maju 2020 r. Komisja Europejska wskazała, że Polska nie wdrożyła jej w prawidłowy sposób i jeżeli nie zastosuje środków naprawczych, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może nałożyć na Polskę dotkliwe kary finansowe. Nieprawidłowości dotyczące pozbywania się nieczystości ciekłych przez mieszkańców i bierności gmin w tym zakresie kilkakrotnie wykazywały również kontrole Najwyższej Izby Kontroli.
Zgodnie z dyrektywą 91/271/EWG polskie prawo ma doprecyzować procedury związane z wyznaczaniem, zmianą lub likwidacją aglomeracji, usprawnić procedury związane z krajowym programem oczyszczania ścieków komunalnych, wprowadzić zmiany w zakresie zgód wodnoprawnych, zapewnić odpowiednią jakość oczyszczania ścieków odprowadzanych taborem asenizacyjnym ze zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków w zależności od wielkości aglomeracji, a także ustanowić kary administracyjne za naruszenie zobowiązań aglomeracji.
W nowelizacji przepisów Prawa wodnego i innych ustaw, m.in. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, znajdą się przepisy upoważniające gminy do przeprowadzania kontroli nieruchomości i sprawdzania, czy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy z firmami trudniącymi się wywozem szamba. Za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym kontroli czy właściciel nieruchomości wyposażony jest w zbiornik bezodpływowy lub oczyszczalnię przydomową będzie grozić kara grzywny. Obowiązki gminy zostaną też rozszerzone o organizację odbierania komunalnych osadów ściekowych.
W związku z tym, że Polsce grożą kary finansowe w przypadku niezrealizowania wymogów dyrektywy ściekowej, resort infrastruktury proponuje wprowadzenie administracyjnej kary pieniężnej dla gmin w aglomeracji, które do 31 grudnia 2027 r. nie spełnią wymogów. Kara ma być obliczana tak samo jak ustalane są kary przez KE z tytułu naruszenia dyrektywy, czyli wielokrotność kwoty 200 zł za jeden RLM (równoważna liczba mieszkańców). W przypadku braku usunięcia naruszenia kara będzie nakładana w każdym roku zamiast jednorazowo. Wpływy z kar będą w 90 proc. stanowiły przychody budżetu państwa, a w 10 proc. PGW Wody Polskie, które mają zapewnić odpowiednie środki na obsługę procesu nakładania tych kar.
(fot. pixabay.com, źródło informacji: PAP MediaRoom)
Powinni jeszcze sprawdzać podłączonych do wodociągu czy ze studni nie zostało zrobione szambo.
Kozubowszczyzna,motycz tam każdy wylewa szambo na pole domy powystawiali a na wywóz szamba ich nie stać .
Nie każdy ci co mają pod domem 10 arów nie wylewają – zawsze można zrobić sobie przydomową oczyszczalnie i gęściejsze normalnie jak człowiek zlecić wywóz.
Tylko KTO tam te domy powystawiał? Znam przypadek, że kolo wystawił szlaufa za ogrodzenie i wypompował szambo innemu gościowi na drogę dojazdową. Ten wezwał policję, to jeszcze dostał od niej pouczenie za bezzasadne wezwanie, wg policji to nie szambo, tylko zwykła woda, poleciała za ogrodzenie, to trudno, zdarza się. Tymbardziej że z tydzień nie padało.
Oj tam to normalne , że na wsiach były studnie i ludzie porobili z nich szamba,ale to Jeszcze nic,gorzej jeśli tej studni nie zaleli betonem,bo niewiadomo ile szamb jest szczelnych
W moich okolicach wywożą beczką asenizacyjna ogólnodostępna gminną na pola i łąki ,najgorsze , że często komuś pod nos
Gminny Zakład Komunalny wypożycza beczkę i nie pyta co było wywożone i gdzie. A zwykle to jeden bierze i wywozi faktycznie gnojówkę na pole a potem pożycza swoim znajomym we wsi i wszystkie szamba za jednym zamachem są wywiezione.
A gmina to będzie kontrolować wszystkich takich uboższych bez znajomości.Reszta to nietykalni!
Nie no kuźwa , jeden mądrzejszy od drugiego na tym forum …. Jak wiecie kto i gdzie wylewa to zgłosicie a nie biadolicie….
z tego co rozumie mam podpisać z jakąś konkretną firma umowę ??? A dlaczego mam akurat z jednej firmy korzystać żeby wywozili szambo. No chyba że będą najtańsi na rynku. Inna sprawa jak sprawdza ile wytwarzam nieczystości. I już nie chodzi o licznik bo zaraz to usłyszę. W mieście się to sprawdzi, ale nie na wsi.
I tu doszliśmy do sedna. Bedzie obowiązek zamontowania wodomierza
Chyba gó.no-mierza bo wodomierz mają wszyscy którzy korzystają z wiejskich wodociągów, tylko ci co mają prywatne studnie nie mają wodomierzy ale to jakiś niewielki procent może nawet promil.
Badanie kontrolne szamba co miesiąc za 100zł przez urzędnika i jeszcze abonament 200 zł od posiadania samochodu miesięcznie do tego jeszcze abonament od posiadania obywatelstwa 200zł miesięcznie. Więcej takich pomysłów to może naród się obudzi i wy***e całą tą bandę pustych łbów zwanych politykami z tego kraju. W Polsce będzie niedługo krwawa rewolucja…
Kolego przecież to unia wymyśla przepisy do których mamy dostosować się
Co z tymi, którzy nie mają bieżącej wody?
Będą dalej ekologicznie s..ć w wychodku koło obory i będą zwolnieni z okazywania kwitu ; )
Niestety są jeszcze takie miejsca w krainie w okół Lublina 🙁
Dlaczego niestety?
Bo to jest smutne że w XXI wieku nie wszyscy mają bieżącą wodę i to nie jest ich wybór tylko zwykła bieda.