690 680 960

Gest puławskich kibiców zgłoszony do prokuratury. Stowarzyszenie twierdzi, że to manipulacja

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oskarża kibiców Wisły Puławy o wykonanie gestu mającego podłoże nazistowskie oraz zgłosił ten fakt do prokuratury. Klub zapewnia, że stanowczo odcina się i potępia zachowania rasistowskie, ksenofobiczne, jak również dotyczące propagowania faszyzmu. Z kolei kibice twierdzą, że oskarżenia są bezpodstawne i jest to nagonka godząca nie tylko w środowisko kibiców, ale także cały klub i jego sponsorów.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych postanowił powiadomić prokuraturę o zdarzeniu, jakie miało miejsce na stadionie Wisły Puławy w trakcie jednego z sierpniowych meczów. Chodzi o wykonany przez kibiców gest, który zdaniem prezesa ośrodka Konrada Dulkowskiego, miał podłoże nazistowskie dlatego też wniósł o ściganie i ukaranie osób, które widoczne są na zdjęciu. Sama fotografia ma zaś być dowodem, że kibice wykonują gest hitlerowskiego pozdrowienia.

Na informację ośrodka szybko zareagował sam klub, jak też stowarzyszenie kibiców Wisły Puławy. Zarząd klubu wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że stanowczo odcina się i potępia wszelkiego rodzaju zachowania rasistowskie, ksenofobiczne, jak również dotyczące propagowania faszyzmu. Dodaje również, że dotychczas nie odnotowano żadnych zgłoszeń tego typu zachowań na stadionie w Puławach ze strony delegatów meczowych, obserwatorów, sędziów czy kibiców. Klub opowiada się za zwalczaniem przejawów nietolerancji w sporcie, a w swojej codziennej pracy szkoleniowej oraz działalności promuje wartości fair-play. Zarząd Wisły Puławy zapewnia także, że ramach posiadanych możliwości i środków zawsze będzie podejmować działania mające na celu przeciwstawianie się postawom rasistowskim i ksenofobicznym.

Z kolei stowarzyszenie kibiców stanowczo zaprzecza, jakoby wyrwany z kontekstu gest ukazany na zdjęciu, był nazistowskim pozdrowieniem nazywanym przez ośrodek „hajlowaniem”. Zarząd stowarzyszenia zapewnia, że wykonany gest jest nawiązaniem do pozdrowienia rzymskich legionów, przy jednoczesnym okrzyku „Ave Wisełka”, które od lat funkcjonuje na sektorze zajmowanym przez fanatyków Wisły. Przedstawiciele kibiców dodają, że do tej pory nie było to rozpatrywane w kategoriach nazistowskiego pozdrowienia, dopóki ktoś celowo nie nadał bo takiej łatki. Kreowanie tego gestu na nazistowskie pozdrowienie ma zaś być tworzeniem alternatywnej rzeczywistości w celu osiągnięcia rozgłosu przez ośrodek.

Stowarzyszenie kibiców Wisły Puławy także wystosowało oświadczenie, w którym informuje, że informacje przekazane przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych są zmanipulowane i wywołały nagonkę godzącą nie tylko w środowisko kibiców, ale także cały klub sportowy Wisła Puławy, oraz jego sponsorów. Kibice dodają, że zarzucanie im rzekomo propagowania treści nazistowskich jest o tyle niedorzeczne, iż co roku środowisko kibiców Wisły Puławy na czele ze stowarzyszeniem organizuje szereg akcji patriotycznych takich jak palenie zniczy na żołnierskiej grobach czy obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Zarząd stowarzyszenia nie wyklucza również podjęcia kroków prawnych za rozpowszechnianie treści naruszających dobra osobiste członków oraz godzących w wizerunek środowiska kibiców Wisły Puławy.

Tymczasem przed kilkoma dniami opublikowana została kolejna edycja „Brunatnej Księgi”, czyli monitoringu zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Zgromadzono w niej przypadki aktów przemocy i przykłady mowy nienawiści z bieżącego roku, które zebrało Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Są w niej dziesiątki zdarzeń z całego kraju, wiele z nich dotyczy również środowisk kibiców. W naszym regionie wymieniono przypadki z Lublina, Radzynia Podlaskiego, Chełma, Białej Podlaskiej, Karmanowic, Wąwolnicy i Puław. Poniżej ujęte w „Brunatnej Księdze” przypadki z województwa lubelskiego:

W dniu 1 marca w trakcie marszu z okazji Narodowego Dnia Pamięci tzw. Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanego przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską, jego uczestnicy skandowali skrajnie nacjonalistyczne hasła. Wykrzykiwali też groźby pod siedzibą Bramy Grodzkiej – Teatru NN, która zajmuje się upamiętnieniem lubelskich Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej. Z kolei przed Bramą Krakowską zwolennicy ONR-u i MW obrzucili wyzwiskami „Pedały” grupę osób, które urządziły pokojową pikietę przeciwko marszowi środowisk radykalnych.

23 marca podczas meczu III ligi piłki nożnej Orlęta Radzyń Podlaski – Stal Rzeszów pseudokibice klubu gospodarzy wywiesili na płocie wokół boiska baner z przekreślonym skrótem LGBT, graficznie stylizowany na znak zakazu. 31 marca w trakcie meczu III ligi piłki nożnej Chełmianka Chełm – Orlęta Radzyń Podlaski kibice klubu gospodarzy wywiesili na płocie otaczającym boisko transparent wyrażający pogardę i wrogość względem osób należących do mniejszości seksualnych. 10 kwietnia na ulicy Narutowicza przy kościele św. Antoniego w trakcie oficjalnych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej senator Grzegorz Bierecki z PiS-u wygłosił przemówienie, które zawierało następujące słowa: „Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej”.

20 kwietnia podczas spotkania III ligi piłki nożnej Chełmianka Chełm – Podlasie Biała Podlaska miejscowi kibice wywiesili na płocie otaczającym boisko transparent z hasłem „Wolność dla Janusza Walusia”. Ponadto na stadionie aktywiści lokalnego, skrajnie nacjonalistycznego ugrupowania Młodzi Patrioci Chełm rozdawali kibicom ulotki, które zawierały treści obelżywe wobec osób ze społeczności LGBT. Byli oni określani jako „zboczeńcy” i „degeneraci”. 6 czerwca dyrektorka szkoły podstawowej w Karmanowicach poinformowała lokalne władze o tym, że ktoś umieścił obraźliwe napisy i symbol SS na pomniku upamiętniającym Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej. Prawdopodobnie w nocy z 12 na 13 czerwca na kamienicy znajdującej się na ulicy Sądowej w Lublinie nieznani sprawcy namalowali gwiazdę Dawida powieszoną na szubienicy.

15 czerwca na ulicy Lubelskiej w Wąwolnicy ktoś zdewastował zakład kamieniarski prowadzony przez Krzysztofa Kolibskiego, który we współpracy z organizacjami żydowskimi opiekował się materialnymi pozostałościami świadczącymi o historii lokalnej społeczności. Naprawiał i stawiał nagrobki na kirkutach, a także zajmował się czyszczeniem zdewastowanej tablicy upamiętniającej Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej i pochowanych w lesie w pobliskich Karmanowicach. Ostatni ujęty w księdze przypadek dotyczy 28 września, kiedy to podczas meczu III ligi piłki nożnej Wisła Puławy – Stal Kraśnik kibice puławskiego klubu wywiesili na płocie otaczającym murawę transparent obraźliwy wobec społeczności osób LGBT.

(fot. Wisła Puławy – zdjęcie ilustracyjne)

19 komentarzy

 1. Kilkoro dzieci na trybunie

  jacy kibole to w większości dzieciaki nie do końca rozumiejący co wykonują , co innego ten wodzirej bez koszulki tyłem na zdjęciu

 2. Całe wyjaśnienie-a nie sensacja

  Maciej Jarosz „A wiecie, że to nie jest żadne heilowanie, tylko pozdrowienie w kontekście przyśpiewki „Ave Wisełka” z uprzednim uderzeniem się w pierś? Ale najlepiej wyrwać coś z kontekstu. Gdyby tak robić w każdej sytuacji, to mam zdjęcie jak na przykład Biedroń pokazuje gest heilowania. Wiadomo, że przejawy nazizmu (jak i komunizmu) należy tępić, ale naprawdę to jest szukanie sensacji przez najbardziej rakowy ośrodek w PL.”

 3. Wot, Polsza. Państwo z dykty i paździerza. Przestępca, prawomocnie skazany wyrokiem sądu na bezwzględne więzienie uciekł sobie za granicę i nadal szczuje i jątrzy przeciw Polakom, mówiąc na siebie „OMZRIK”. Z niego owszem, ośrodek, ale wyłudzania i defraudacji.

 4. No jak mego kumpla w necie nawyzywano od zydowskich swin itd Bo upamietnil zamordowanych zydow to tego osrodek nie widzial a zauwazyl cos co w zadnym wypadku nie jest pozdrowieniem hitlerowskim oni to jedynie zerzneli z legionistow rxymskich to pozdrowienie jest tak stare jak stara jest ziemia .Powinni ten caly osrodek rozwalic I przestali by wszedzie weszyc sensacja radze tym geniuszom.z osrodek nauke histori a dopiero potem robic wrzawy

 5. Trudno walczyć z faszystami

  W sumie swastyka też jest ok, bo już była przed Hitlerem. Powinno być jasno zapisane które znaki i gesty są zabronione, bo inaczej każdy faszysta będzie się bronił, że to nie byla swastyka hitlerowska tylko symbol buddyzmu, runy SS to byly zwykłe rysunki błyskawic, a hajlowanie to bylo rzymskie pozdrowienie.

 6. Niedługo nie można będzie się w głowę podrapać, bo to też będzie gest faszystowski. Paranoja, czy poprawniacki terror?

Kursy walut

 • USD 4.3467zł -0.57%
 • GBP 5.3385zł -0.33%
 • EUR 4.6888zł -0.2%
 • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas