Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Generał Franciszek Kleeberg został patronem pociągu (zdjęcia)

Przez najbliższe dwa lata na liniach kolejowych naszego regionu będzie kursował pociąg oklejony nazwą gen. Franciszka Kleeberga. Dzisiaj wyjechał w pierwszy kurs.

W poniedziałek o godzinie 6.11 ze stacji Chotyłów koło Białej Podlaskiej wyjechał pociąg oklejony nazwą gen. Franciszka Kleeberga. Skład otrzymał jego imię w plebiscycie Polregio, zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kampania REGIObohater miała na celu uhonorowanie i podkreślenie roli regionalnych bohaterów w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Hasło przyświecające kampanii brzmiało „Polska jest silna siłą regionów”, a w trakcie trwania akcji na dedykowanej jej stronie internetowej można się było zapoznać z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności. Następnie z owej setki wybranych zostało 16 bohaterów, którzy zostali patronami poszczególnych województw.

Generał Franciszek Kleeberg był wybitnym dowódcą Wojska Polskiego, generałem dywizji, zwycięzcą w ostatniej bitwie wojny 1939 roku pod Kockiem, trzykrotnym Kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari. To syn powstańca styczniowego, zawodowy wojskowy, w latach 1915-1916 w Legionach Polskich. Jako oficer Wojska Polskiego był uczestnikiem wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W czasie przewrotu majowego opowiedział się po stronie rządowej, mimo to pozostawiono go w wojsku. Od 27 września 1939 roku dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, na czele której dwukrotnie pokonał na Lubelszczyźnie wojska radzieckie, a następnie niemieckie w bitwie pod Kockiem. Kapitulował jako ostatni obrońca Rzeczypospolitej w 1939 roku – 6 października. Zmarł w niewoli niemieckiej.

Skład z wizerunkiem Franciszka Kleeberga będzie kursował w pociągach uruchamianych przez lubelski oddział Przewozów Regionalnych przez 2 lata. Obecnie kursuje na linii nr 2 na odcinku Chotyłów – Łuków- Siedlce – Łuków – Chotyłów oraz linii nr 26 Łuków – Dęblin – Łuków. Po zakończeniu na linii nr 2 prac remontowych prowadzonych przez PKP PLK, tabor będzie kursował w pociągach na odcinku Terespol – Łuków- Siedlce – Łuków – Terespol.

Generał Franciszek Kleeberg został patronem pociągu (zdjęcia)

Generał Franciszek Kleeberg został patronem pociągu (zdjęcia)

Generał Franciszek Kleeberg został patronem pociągu (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

Jeden komentarz

  1. jeszcze brakuje naklejki Jan Markiewicz 🙂