690 680 960

GDDKiA: Tablice „STOP – Zły kierunek” pojawiają się w całej Polsce (zdjęcia)

W ubiegłym roku w kilku miejscach przy drogach szybkiego ruchu zarządzanych przez GDDKiA pilotażowo ustawione zostały charakterystyczne tablice informacyjne z ostrzeżeniem przed wjazdem pod prąd. W marcu tego roku zamontowano pierwsze ze 111 nowych tablic. W kwietniu GDDKiA będzie kontynuować te działania i przy drogach pojawią się kolejne ostrzeżenia. Jednak na tym nie poprzestanie i liczba tablic będzie wzrastać.

Tablice w całej Polsce

GDDKiA skorzystała z rozwiązań stosowanych w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem „STOP Zły kierunek” i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu już w ubiegłym roku ustawiono m.in. przy A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej. Do tego również na łącznicy węzła Głogów Południe na drodze ekspresowej S3 oraz w dwóch punktach na węźle Świlcza na S19. W marcu br. zamontowane zostały przy drogach na terenie woj. pomorskiego, śląskiego czy mazowieckiego.

W najbliższym czasie tablice pojawią się m.in. na węźle Patriotów na S2 w Warszawie, na węzłach Wypędy, Paszków i Mszczonów na S8, na większości węzłów na S3 pomiędzy Szczecinem i Zieloną Górą.

111 tablic na początek

Zgodnie z pierwotnym planem zamontowanych zostanie 111 tablic ostrzegających przed wjazdem pod prąd. Pojawią się w kilkudziesięciu lokalizacjach, zarówno w obrębie węzłów, jak i MOP-ów. Tablice ustawimy m.in. na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2. Pozostałe dotyczą węzłów na drogach ekspresowych lub MOP:

S1 – Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń,

S2 – Patriotów w Warszawie,

S3 – Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe,

S5 – Czerniejewo,

S6 – Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale,

S7 – Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki,

S8 – Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki,

S10 – Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo,

S11 – Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście,

S12 – MOP-y Markuszów, Piaski Zachód,

S17 – MOP Niwa Babicka i Sarny,

S19 – Kock Południe i Kock Północ,

S52 – Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska

S74 – Kielce Zachód.

Kierowco – patrz na znaki, nie łam przepisów

Od czasu do czasu niestety słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierowcy łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym, dla innych jak i siebie samych. W związku z tym GDDKiA reaguje i podejmuje działania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Skoro znaki nie pomagają

Ustawione tablice informacyjne nie są znakiem drogowym, a mają służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Mimo, że nie są to znaki drogowe, ich zlekceważenie przez kierowców może doprowadzić do tragedii na drodze.

Przypomnijmy, że umieszczanie znaków drogowych reguluje tzw. „czerwona książka”, która jest rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

(fot. GDDKiA)

12 komentarzy

 1. a może by tak dawać prawo jazdy ludziom odpowiedzialnym i rozgarniętym?? a nie stawiać idiotyczne oznaczenia dla nieodpowiedzialnych „kierowców”

  • Bęcwaly też jakoś żyją. A niektóre zjazdy są zaskakująco niepraktycznie zaprojektowane.

   • redneckom już wieszają tabliczki na basenach „nie oddychać pod wodą”… tak na wszelki wypadek… dla bezpieczeństwa…

   • redneckom już wieszają tabliczki na basenach „nie oddychać pod wodą”… tak na wszelki wypadek… dla bezpieczeństwa…

 2. drugie zdjęcie – żeby wjechać w tym miejscu pod prąd, to trzeba nie mieć podstaw w prowadzeniu auta. takim deklom to i most zwodzony nie będzie przeszkodą, co tam jakiś znak…

 3. A ten znak co nakazuje jechać po jego prawej stronie to już nie wystarczy? Nie wspomnę już o tym, że aby w tej konkretnej sytuacji pojechać źle, to trzeba zmienić pas na przeciwny.

 4. Może jeszcze na jezdni strzałki namalować , bardziej widoczne, i du reń się zorientuje że jedzie pod prąd.

  • będzie widoczne dopóki śnieg nie spadnie, albo nie zrobi się ciemno, a ktoś będzie miał słabe światła…

 5. przecież większość robi to celowo – szkoda dziadom paliwa

 6. I tak są za małe te znaki dla ślepych próchniaków niosących śmierć , jak stary je łop 82 letni ostatnio zabił kobietę jadąc pod prąd !

 7. Ciekawe kiedy zdejmą z tablicy na S19 zakaz wjazdu za zjazd na Strzeżkowice, który tam wisi dobre 2 miesiace, chociaż kawałek do Niedźwicy jest otwarty. Jak widać po wypadkach które tam wystąpily w ciagu tych dwóch miesięcy, takie wprowadzanie w bład przyczyniło się do nich.

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas