Frampol, Biłgoraj, Lublin, Tomaszowice i Świdnik. Premier cały dzień spędzi na Lubelszczyźnie

Spotkania z mieszkańcami a także udział w oficjalnych uroczystościach ma w planie premier Mateusz Morawiecki, który w piątek gościł będzie w województwie lubelskim. Otworzy też drogę gminną w Tomaszowicach.

W piątek w województwie Lubelskim będzie gościł szef rządu Mateusz Morawiecki. Pierwszym punktem wizyty premiera będzie będą uroczystości upamiętniające bombardowanie Frampola. Tragiczne wydarzenia miały miejsce podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, kiedy to niemieckie samoloty Luftwaffe zrzuciły bomby na miasteczko, niszcząc je praktycznie całkowicie. Frampol nie był w żaden sposób na to przygotowany, nie było też w tym rejonie obrony przeciwlotniczej. Jest to przykład nieuzasadnionego terroru niemieckiego lotnictwa. Niemcy zrobili sobie bowiem poligon, gdzie ćwiczyli skuteczności bombardowania. Wykorzystali unikatową zabudowę miasta przypominającą tarczę strzelecką.

Obchody tych wydarzeń rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą Świętą, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Odsłonięta zostanie także pamiątkowa tablica, którą ufundował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Odbędzie się również konferencja pn.: „Frampol i jego okolice w okresie wojny i okupacji” a także wystawa fotograficzna „Frampol przed II Wojną Światową”.

Z Frampola premier uda się do Biłgoraja, gdzie spotka się z mieszkańcami. Otwarte spotkanie zostało zaplanowane na godzinę 12.30 w Parku Solidarności. Będzie na nim obecny także wicepremier Jacek Sasin oraz kandydaci do Sejmu startujący z list Prawa i Sprawiedliwości. Następnie Mateusz Morawiecki uda się do gminy Jastków. O godzinie 14.30 w Tomaszowicach weźmie udział w uroczystym otwarciu drogi gminnej wybudowanej przy pomocy rządowego dofinansowania w ramach „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019”. Z mieszkańcami spotka się o godzinie 15:15 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dąbrowicy. Będą w nim uczestniczyć także udział Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica.

Premier przyjedzie również do Lublina, gdzie weźmie udział w obchodach 4. rocznicy utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Z kolei o godzinie 16:30 odwiedzi Świdnik, gdzie na Placu Konstytucji 3 Maja spotka się z mieszkańcami i samorządowcami z naszego regionu.

(fot. KPRM)

Zobacz również

49 komentarzy

 1. Przypominam wam wielbicielom tego cudotwórcy co on na prawdę myśli o was. Zacytuję… „Polacy mają zapierd…ć za miskę ryżu”. Życzę wam tego abyście używali mózgu.

 2. Czytam te komentarze „jaśnie oświeconych” i aż skręca człowieka od tego hejtu wylewającego się z tych ludzi. I oni mają się za „lepszych, dobrze wykształconych”….. A oglądając konwencje wyborcze PO słyszę „PiS to, PiS tamto, strącić szarańczę, zamknąć ich w więzieniu” etc. Za to gdy posłuchałem Kaczyńskiego – partia która ma pomysł na Polskę (można dyskutować czy dobry, ale ma). Po stronie opozycji i jej fanatyków zero dyskusji, sam ściek – jak ten w Warszawie. Nie dziwota, że PiS wygrywa, skoro po przeciwnej stronie sami frustraci, których jedynym osiągnięciem jest wymyślanie coraz to nowych wyzwisk. Dopóki nie zaczniecie zachowywać się jak ludzie, nikt normalny nie zacznie was traktować jak ludzi rozsądnych.

 3. Niech wraca pociągiem do Warszawy. Albo na taczce

 4. RSO powinien wydać ostrzeżenia przed BOR/SOP

 5. Lublin jest nsjbardziej zacofanym z największych miast Polski, mało tego nawet mniejsze miasta zachodniej Polski biją Lublin na głowe pod względem dostępności wygodnej pracy biurowej.
  W LBN nie ma ani jednej korporacji, ani jednego miejsca gdzie można dostac leciutką prace w biurze, ktora polega głównie ns tym aby tylko do pracy przychodzic, datego mimo drogiego życia wracam do Wawy, miałem nadzieje ze po kilku latach gdy tam byłem, w LBN coś wreszcie ruszyło, zmieniło sie pod wzgledem pracy nalepsze, a tu nic jest gorzej niz było janusze biznesu ganiają ludzi do prac fizycznych xa grosze na 2-3 zmiany i to o zgrozo czesto nawet w soboty a nawet w niedziele!!!
  To jest praca niewolnicza! W cywilizowanym swiecie, pracuje sie 6-14lub 7-15 pon-pt i finito, i do tego płacą minimum 2,5 tysia a zwykle 3 i więcej (w zaleznosci od cen utrzymania w danym miescie)
  Myslalem ze sie pozytywnie zaskocze, a tu czuje sie jak na Ukrainie, (jedynie na plus zaskakuje krajobraz miasta) musze niestety wracac do Wawy mam lekką prace w korpo a lekką prace trzeba szanowac, bo na wschodzie to mozna ją dostac tylko od many, taty lub wujka w urzedzie czy na poczcie.
  Pozdrawiam moje miasto i uciemiężonych takim systemem pracy mieszkańców trzymajcie sie, moze jak sie gospodarz miasta zmieni to przycisnie januszy by godnie płacili i zbuduje jakies korpo, bo nawet w Rzeszowie jrst lepiej niz w LBN.

  • Sie zgadza, Lublin i cała lubelszczyzna to piękny kraj dla wyzyskiwaczy ale dlatego, że my się na to godzimy! Gdyby przez tydzień lub dwa nikt nie poszedł do takiej pracy to by te pseudobiznesmeny zaczęły szanować zwykłego pracownika bo bez tego robola nic by nie zrobili i nic nie mieli. Ciągle narzekają na brak pracowników ale szukają młodych, dyspozycyjnych z dużym doświadczeniem z płacą do 2 tysięcy na rękę max. Bo jak dadzą więcej to nie starczy na nowego suva, wille i utrzymanie tabunu kochanek. Taka gmina, taka wiocha.

  • Kolego odpowiem ci na to dlaczego tak się dzieje. Takie duże aglomeracje jak warszawa muszą mieć odpowiednie zaplecze taniej siły roboczej, dlatego powstaje S17 żeby uzupełniać szeregi. Regionowi Lubelskiemu to pasuje bo nie muszą podnosić wynagrodzenia, a mazowieckie ma zapewnioną siłę żywą do pracy za dużo mniejsze pieniądze. Jeśli zmieniasz pracę i przenosisz się do Warszawy a przyszły pracodawca widzi, że pochodzisz z Lubelskiego to oczekuje, że zarządzasz „stałej dyskonowej” czyli wynagrodzenia netto 2500-2800zł. Stała dyskontowa w LBN to dużo tutaj to niewiele. Jakbyś chciał być dobrym obywatelem postawić dużą fabrykę w regionie lubelskim i dobrze płacić swoim pracownikom- to raczej nikt ci na to nie pozwoli bo zniszczysz aktualny stan rzeczy. Dodam jeszcze jakiś przykład dlaczego nikt poza wyznaczoną linię nie podskoczy: Historia pieszego przejścia granicznego w Dołhobyczowie.

 6. Mateuszek-kłamczuszek East Tour!

 7. Kochani wyborcy, zastanówcie się! Każdy by chciał mannę z nieba ale programy takie jak 500+ niczego nam nie dają, właściwie to dają podwyżki podatków! Żeby budżet pospinać może należy dołożyć kolejny podatek do paliwa, papierosów i alkoholu- przecież wszyscy się zgadzamy trzeba ludziom dawać nie patrząc na koszty, bo każdemu się należy po równo. Zresztą już jest jakiś plan realizowany podnosimy płacę minimalną od której każdy zapłaci podatki, ja płacę podatek i pracodawca płaci. Gdy wydaję te zarobione pieniądze to jeszcze Vat i akcyza mnie obciąża. Czyli każda zarobiona złotówka jest opodatkowana cztery razy. Podniesienie płacy minimalnej zabije małe firmy i zostaną tylko wielkie zagraniczne konglomeraty, ale nazwy będą miały polskie, po cichu zmienią je co cztery lata żeby nie płacić podatku. Głupiemu to jest jednak wygodnie żyć, popatrzy w telewizor tam mu powiedzą „damy ci będziesz miał więcej” i „rośniemy w siłę wygrywamy z zachodem” i cieszy się bo tak dobrze się dzieje. Smutne.

 8. Proszę wszystkich o jeszcze jedno, szanujmy się wzajemnie. Wiem, teraz jest przyzwolenie na obrażanie się nawzajem, hejt i frustracja to codzienność. Proszę o minimalną powściągliwość podczas wypowiedzi, nie obrzucajmy się wyzwiskami. Każdy ma prawo do swojego głosu i opinii to jest demokracja, to że się ktoś myli to jego problem. Rozliczajmy polityków z obietnic, a nie siebie nawzajem z przekonań. Bardzo Dziękuję

 9. Fajnie, że pomimo bycia kandydatem na posła nie zapomina też o byciu premierem i wszystko pokazuje live na fejsie https://www.facebook.com/MorawieckiPL

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021