Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Firmy wypożyczające auta na minuty opanowują Lublin. Czas na samochody dostawcze

Kolejna firma oferująca wynajem aut na minuty rozpoczęła działalność w Lublinie. Tym razem chodzi o samochody dostawcze. Następne pojazdy wprowadza też firma Panek.

Spory potencjał w stolicy naszego regionu widzą właściciele firm, które zajmują się wynajmem aut na minuty. W ubiegłym miesiącu w różnych punktach miasta ustawionych zostało sto toyot yaris o napędzie hybrydowym. W ten sposób działalność carsharingową rozpoczęła w Lublinie warszawska firma Panek.

Pojazdy mają blisko 100 konne silniki i automatyczne skrzynie biegów. Wszystkie wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, kontrolę pasa ruchu, tempomat, kamerę cofania, zestaw głośnomówiący z systemem bluetooth i ledowe światła z czujnikiem zmierzchu.

Samochodami można również podróżować z Warszawy do Lublina i z Lublina do Warszawy, także w jedną stronę bez potrzeby powrotu nim do miejsca wypożyczenia. Na przygotowanie się do jazdy użytkownik ma 3 bezpłatne minuty, potem naliczana jest opłata w wysokości 0,50 zł za minutę i 0,65 zł za kilometr jazdy. Samochód można także wypożyczyć na doby w cenie 90 zł plus koszt przejechanych kilometrów.

Wraz z początkiem grudnia swoją działalność w Lublinie rozpoczął kolejny operator z tej branży. W ramach CityBee, czyli wynajmu aut dostawczych na minuty, mieszkańcy mają do dyspozycji siedem fiatów ducato. Proces ich wynajmu jest prosty i bardzo podobny do wypożyczania osobówek na minuty. Aplikacja lokalizuje pojazdy w najbliższych strefach, a po zarezerwowaniu wybranego auta użytkownik ma 15 minut na dotarcie na miejsce. Samochód otwiera się za pomocą aplikacji, kluczyki znajdują się w środku, a płatność następuje automatycznie po zakończeniu wynajmu.

Cennik jest przejrzysty, zgodnie z nim za pierwsze 50 km nie są naliczane opłaty za przejechane kilometry, a stawki za czas użytkowania są zróżnicowane w zależności od długości wynajmu i wynoszą: 0,99 zł za minutę, 49 zł za godzinę, 219 zł za dzień lub 1299 zł za tydzień. Co najważniejsze paliwo, ubezpieczenie i inne koszty techniczne są już wliczone w cenę.

Ze względu na duże rozmiary dostawczaki CityBee są dostępne w wyznaczonych miejscach, gdzie zaparkowanie 6-metrowego fiata ducato nie stanowi problemu. Duże rozmiary to duża przestrzeń ładunkowa, która w połączeniu z szerokimi drzwiami tylnymi i wygodnymi drzwiami bocznymi pozwala na łatwy załadunek i transport nawet największych i najdłuższych pakunków, np. 90 kartonów o wymiarach 56x33x41 cm lub blatu kuchennego o długości ponad 3,5 metra.

Z kolei firma Panek poinformowała przed kilkoma dniami, że do Lublina dostarcza kolejne auta, tym razem wyższej klasy. Chodzi o toyotę corollę. Posiadają one silnik 1,6 litra i 132 km mocy. Część corolli jest w wersji z automatyczną skrzynią Multidrive S, część manualną 6-biegową. Wynajem jej na dobę to koszt 120 zł + 0,70 zł/km. Samochodami CarSharingowymi można poruszać się po całym kraju, można je jednak zostawiać tylko w wyznaczonej strefie.

Pierwsza usługa wynajmu aut na minuty pojawiła się w Lublinie w październiku 2016 roku. Były to ople corsa dostępne w ramach Lubelskiego Samochodu Miejskiego. Usługa nie przetrwała jednak do dnia dzisiejszego. Tego typu działalność od lat funkcjonuje w wielu krajach zachodniej Europy i jest bardzo popularna wśród użytkowników.

(fot. materiały nadesłane)

27 komentarzy

 1. Może małolatom co nie mają własnego auta to się przyda.

 2. co za głupota mpkiem taniej albo z buta i tak w korkach się stoi a za tydzień 1300 to lepiej kupić szrota za 5 kafli i jechać

 3. Kobiety na minuty funkcjonują już od wielu stuleci, więc w końcu przyszedł i czas na auta.

 4. Wiklinowy Nocnik

  3min na przygotowanie do jazdy? a co jak auto jest poobijane z kazdej strony przez poprzedniego super szofera?

  • Możesz zarezerwować auto i masz 15 min. 3min masz bezpłatne od otwarcia/wypożyczenia auta, więc nie widzę problemu, jest dużo czasu na obejrzenie auta z zewnątrz.

 5. czy opłata zawiera koszt paliwa?

  • tak, jak jest mało paliwa możesz dotankować płacąc ich kartą i dostać za to 10zł bonus.

   • Tylko musi być mniej niż 25% w baku i zatankować trzeba min. 27l. Tylko wtedy otrzymamy bonus.

 6. Co będzie jak taki „Panek” będzie zasypany śniegiem? Czy w tych autach jest zmiotka by odśnieżyć je albo skrobaczka do szyb? Przednia i tylna szyba jest ogrzewana więc nie ma problemu a co z bocznymi szybami jak jechać gdy są oblodzone-zero widoczności???!!!!!

 7. Niech sobie firma wynajmie teren, na którym będą stały te, ich auta. A nie blokuje parkingi pod blokami.

 8. Kultura być musi

  Busy i dostawczAki to dobra opcja myślę że się przyjmie.
  Osobówki …..hmm i to tyle SZTUK… ciekawe jak to się opłaci firmie. Tu musi być jakiś dobry deal dla firmy.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo