Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Festyn na górkach czechowskich znów wzbudził kontrowersje. Organizatorzy zapewniają, że impreza się odbędzie

Zaplanowany na terenie górek czechowskich Festyn Rodzinny wzburzył aktywistów oraz część radnych. Miasto postanowiło więc cofnąć zezwolenie na organizację imprezy. Pomimo tego wydarzenie ma się odbyć.

Lubelska Liga Gier Miejskich zaplanowała na niedzielę 29 maja organizację festynu rodzinnego na górkach czechowskich. W trakcie imprezy mają być dostępne dmuchane zjeżdżalnie i arena walk, będą warsztaty kulturalne i ekologiczne, konkurencje sportowe czy też stoiska tematyczne. W strefie animacji najmłodsi mają szansę zaplecenia kolorowych warkoczyków, pomalowania twarzy, wykonania sobie brokatowych tatuaży, oraz otrzymać modelowane balony. Nie zabraknie konkursów z nagrodami i darmowego popcornu.

To już kolejne tego typu wydarzenie w tym miejscu, poprzednie odbyło się w sierpniu ub. roku. Wzbudziło wówczas sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród społeczników broniących tego terenu przed zabudową. Nie inaczej jest i tym razem. Aktywiści podkreślali, że festyn zaplanowano w miejscu masowych egzekucji oraz wciąż nieekshumowanych i nieoznaczonych grobów.

Przeprowadzone ostatnio przez IPN prace doprowadziły do odnalezienia szczątków dwóch osób. W pobliżu mają zaś być kolejne. Do tego dochodzi zagrożenie dla cennej przyrody górek. Sprawę poruszyli również miejscy radni, którzy wysunęli podobne argumenty. Doprowadziło to do reakcji Urzędu Miasta, który postanowił cofnąć zgodę na organizację imprezy w tym miejscu. Jako powód podano prace IPN-u.

Oficjalnie ten etap poszukiwań się już zakończył, archeolodzy planują na ten rok jeszcze jedne wykopaliska, jednak na razie nie wyznaczono nawet ich terminu. Dlatego też, jak wyjaśnia Jakub Gęca, Prezes Zarządu Lubelskiej Ligi Gier Miejskich, decyzja Urzędu Miasta jest dla organizatorów wydarzenia niezrozumiała. Podkreślają oni również, że została ona podjęta kilka dni przed imprezą, więc zbyt późno na możliwość przygotowania jakiekolwiek zmian.

– W związku z podjętymi wcześniej działaniami promującymi Dzień Dziecka w Parku Górki Czechowskie i niemożliwością odwołania organizowanego przez nas festynu informujemy, że wydarzenie odbędzie się we wcześniej zaplanowanym miejscu i czasie. Szacunek do rodzin i dzieci, które chcą tego dnia celebrować swoje święto, nie pozwala nam na odbieranie możliwości wspólnie spędzonego czasu – dodaje Jakub Gęca.

Tym samym Festyn Rodzinny odbędzie się zgodnie z planem, w tym miejscu i w tej formie, jaką ogłosili organizatorzy. Jak nam przekazano, kolejną sprawą ma być fakt, iż w ubiegłym roku, również pomimo głosów protestu, wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem i przyciągnęło szereg okolicznych mieszkańców. Liga stoi też na stanowisku, że okoliczni mieszkańcy potrzebują tego typu imprez organizowanych właśnie na górkach czechowskich, które mają ogromny potencjał do organizacji eventów dla Lublinian

(fot. lublin112.pl)

25 komentarzy

 1. Określenie tego terenu „parkiem” jest nadużyciem.

  • tak jak zgoda na budowanie bloków a na festyn już jej brak

  • Brajanek (ten od Dżesicy)

   Jeśli jest nadużyciem, to poinformuj prokuraturę, albo nawet CBA, właśnie umorzyli postępowanie w sprawie odśpiewania „Kalinki” i nudzą się.

 2. Łysy deweloper

  Tam żadnego parku nie będzie tylko blok na bloku już wkrótce.

  • I bardzo dobrze. koniec tych chaszczy i wylęgarni kleszczy i innego robactwa. Ludzie chcą mieszkać w mieście to potrzebne nowe bloki nikt normalny nie wyprowadzi się na wichurę, na pewno nie prawdziwy mieszczuch co wieś kojarzy tylko z wakacji i agroturystyki 😉

 3. Nie od dziś PiS lubi „rozgrzebywać” niektóre sprawy (dosłownie i w przenośni).

 4. Jakby dobrze przekopać teren to wszędzie się znajdzie ludzkie kości, więc nic nie można by robić bo cała Ziemia przez tysiące lat stała się jednym wielkim cmentarzem. Kości zabrać, godnie pochować na cmentarzu a teren oddać ludziom do użytkowania.I nie można zakładać, że jak w lesie znaleziono stare ludzkie kości to z całego lasu jest od razu cmentarz i nie wolno po nim biegać czy się cieszyć. Ludzie! Trochę zdrowego rozsądku.Coś mi tu brzydko pachnie pisem! Niech sasin z soboniem i ślepą kurą z Chełma lepiej niech zajmą się znalezieniem naszego lubelskiego handlarza bronią co to mu podarowali miliony naszych złotych.***** ***

 5. niech deweloperzy sobie tam potańcują, może wytańczą szybsze przejęcie.