Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Fala oszustw „na ZUS” w Internecie. Uważaj na te maile

Dostałeś maila rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Instytucja apeluje o ostrożność – zwracajmy uwagę na adres, z którego przychodzą wiadomości. Nie należy otwierać podejrzanych załączników.

Oszuści podszywający się pod ZUS znów uaktywnili się w Internecie. W ciągu ostatnich dni liczna grupa klientów ZUS, w różnych częściach kraju, otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część wiadomości sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila.

Umieszczone w mailu logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład. Jednak dokładniejsze spojrzenie na adres nadawcy zdradza, że korespondencja nie pochodzi z ZUS. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: [email protected] i [email protected]. Wcześniej wysyłali wiadomości z domeny zawierającej zwrot „gov.pl”.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że stosuje wyłącznie rozwinięcie „zus.pl”. Co jednak ważniejsze: kontakt elektroniczny ze strony ZUS jest możliwy jedynie, gdy klient ma profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. W razie wątpliwości klienci mogą zweryfikować korespondencję w placówkach Zakładu lub na infolinii pod numerem: 22 560 16 00.

(fot. nadesłane)

4 komentarze

  1. Oszukiwać na oszustów, to jest dopiero sztuka.

  2. jak nisko trzeba upaść aby podszywać się pod oszustów…

  3. „Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: [email protected] i [email protected]. Wcześniej wysyłali wiadomości z domeny zawierającej zwrot „gov.pl”.”

    Powielanie bzdur. Oni nie posługują się tymi adresami, tylko podszywają się pod te adresy. Prawdziwy nadawca jest schowany w nagłówku wiadomości, no ale tam nikt nie zagląda, nawet policja…

  4. Fala oszustw na ZUS trwa od 1934 roku

Z kraju