690 680 960

Europejski Tydzień Mobilności w Lublinie. Będzie piknik rodzinny i bezpłatne przejazdy zabytkowymi pojazdami

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności w Lublinie zaplanowano wiele wydarzeń promujących alternatywne, ekologiczne środki podróżowania. Głównie mowa tu o komunikacji miejskiej.

W najbliższą sobotę rozpoczyna się tegoroczny Europejski Tydzień Mobilności. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń, a tym samym wybierania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. W tym czasie prowadzone są liczne kampanie mające za zadaniem promowanie zrównoważonego transportu, który wspomoże zmiany zachowań mobilnościowych mieszkańców. Hasłem tegorocznych działań jest „Przesiadaj się i jedź”.

Lublin już od ponad 14 lat aktywnie włącza się w ogólnoeuropejską kampanię, nie inaczej jest i w tym roku. W niedzielę, w godz. 12.00-18.00 na placu Zamkowym, zorganizowany zostanie piknik komunikacyjny pod hasłem „Promocja transportu bezemisyjnego w celu ograniczenia emisji liniowej w komunikacji miejskiej w Lublinie”. Zaprezentowane zostaną pojazdy komunikacji miejskiej, w tym najnowszy autobus wodorowy marki Solaris Urbino 12 hydrogen i autobusy elektryczne marki Solaris Urbino 12 i 18 electric a także pojazdy zabytkowe i trolejbusy. W programie są również warsztaty i zabawy dla dzieci, strefa medyczna w tym pierwsza pomoc, punkt poboru krwi oraz lekcje edukacyjne i konkursy z nagrodami.

Będzie też mobilny punkt poboru krwi, strefa medyczna z kursami pierwszej pomocy czy podstawowymi badaniami, punkt informacyjno – promocyjny systemu biletu elektronicznego Lubika oraz bezpłatne przejazdu autobusem Gutek i Ikraus. Dla uczestników wystąpi poprockowa formacja Pozytyvni a Fundakcja Sztukmistrze zapewni blok animacji i warsztatów cyrkowych.

W poniedziałek w pobliżu jednej ze szkół w Świdniku ustawiony zostanie trolejbus, w którym odbędą się lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup dzieci. Podobne działania prowadzone będą we wtorek. Tym razem w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie. Dodatkowo policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez samochodu. W piątek 22 września osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny auta będą mogły bezpłatnie podróżować wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

19 komentarzy

  1. „osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny auta będą mogły bezpłatnie podróżować” A w czasie kontroli będzie można pożyczać innym? Czy Ci co jeżdżą we dwie osoby będą musieli już jechać prywatnym?

  2. ej Pany, dzieci do szkol sie ledwo mieszcza przez te stare baby z tobolami co za darmo do lidla po pol marchwki musza jechac w szczycie

  3. Przy takich rozkładach już zrywa się 2 godziny wcześniej aby jechać do pracy komunikacją… buahahahhahaha

  4. Wyższe opłaty za parkowanie w centrum dla aut spalinowych, a niższe dla elektryków, to może śmierdziuchy przesiądą się w końcu do komunikacji miejskiej

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.0199zł -0.01%
  • GBP 5.0597zł -0.12%
  • EUR 4.3334zł -0.11%
  • CHF 4.6027zł 0.1%

Polub nas