690 680 960

Emeryci i renciści więcej dorobią do swoich świadczeń

Najmłodsi emeryci i wszyscy renciści będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń z ZUS. Od czerwca rosną limity dodatkowych przychodów.

To ważna wiadomość dla osób, które pobierają wcześniejsze emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ich przypadku obowiązują limity dodatkowych przychodów. Zmieniają się one raz na trzy miesiące i od czerwca wzrosną. To znaczy, że emeryci i renciści będą mogli dorobić większą kwotę miesięcznie bez obawy o zmniejszenie bieżącego świadczenia. Od 1 czerwca limit będzie wynosił 4364,70 zł brutto, czyli o około 168 złotych więcej niż dotychczas.

Wzrośnie również druga kwota graniczna, która zawiesza wypłatę bieżącej emerytury lub renty. Od czerwca będzie wynosiła 8105,80 zł brutto. To znaczy, że dopiero przy zarobkach wyższych od tej kwoty wypłata wcześniejszej emerytury lub renty za dany miesiąc nie przysługuje.

Do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny: 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni. Te osoby mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

(fot. lublin112.pl, grafik ZUS)

5 komentarzy

  1. Emeryt nie powinien wcale dorabiać tylko godnie żyć za to co uskładał przez lata pracy. No chyba, że żyje w złodziejskim kraju.

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Emeryci i renciści więcej dorobią do swoich świadczeń, powiadacie.
    Nie wszyscy, bo po pierwsze: wystarczy mi tyle ile mam, a po drugie wiążące się z tym pierwszym, to jak se pomyślę,
    że miałbym pracować, to czuję się taki zmęczony, że mi się nie chce.

  3. Dziwne że wszyscy czepiają się 500 + a nie czepiają się pracy zarobkowej osób dostających już świadczenia jak renty czy wcześniejsze emerytury. Albo jesteś chory i pobierasz świadczenie albo zdrowy i do roboty! Cwaniactwo żerujące na płacących coraz większe zusy….

  4. Po co maja dorabiac jak dwa razy w roku zostaja wyróżnieni dodatkowym wynagrodzeniem. Czyżby rząd uznał w końcu, że to jednak za mało, a więcej już nie da, bo nie ma z czego?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje potańcówkę przy niegdyś popularnych szlagierach
Strażacy z Zakrzewa będą obchodzić 100-lecie powstania jednostki. Zaplanowano też szereg atrakcji
Rodzinny Piknik na powitanie lata
Zwycięzcy Eurowizji 2022 zespół Kalush Orchestra zagra w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego
American Guns & Cars 2022 już w ten weekend !