690 680 960

Dzisiaj uroczyście otwarto odcinek drogi ekspresowej S19 Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem (zdjęcia)

– Dzisiaj oddajemy kierowcom ostatni brakujący odcinek drogi ekspresowej S19 Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem – powiedział rano minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas uroczystego otwarcia fragmentu trasy pomiędzy Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem.

Dzięki realizacji 20-kilometrowej drogi Niedrzwica Duża – Kraśnik Północ domknięta została trasa ekspresowa S19 pomiędzy Rzeszowem a Lublinem o łącznej długości 173,47 km. W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie tego odcinka z udziałem m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wojewody lubelskiego Lecha Sprawki i marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

– Gdy w 2016 r. w Kraśniku deklarowaliśmy, że wybudujemy tę drogę, niektórzy podchodzili do nas i mówili, że to niemożliwe. Mówili, że prędzej im kaktus wyrośnie niż ta droga powstanie. Dzisiaj więc jest dzień, w którym wielu osobom rosną kaktusy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przed godziną 10 na nową trasę wjechali kierowcy, którzy z niecierpliwością czekali na oddanie ostatniego odcinka trasy S19 na terenie woj. lubelskiego. Połączenie Lublina z Rzeszowem drogą ekspresową znacznie skróci czas podróży pomiędzy tymi miastami, dzięki tej trasie znacznie skróci się również przejazd pomiędzy Warszawą a Rzeszowem. Droga ekspresowa S19 Niedrzwica Duża-Kraśnik Północ to inwestycji współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji to prawie 1,5 mld zł, w tym Fundusze UE to 736 mln zł. 

– Dziękuję rządowi PiS za te decyzje, które umożliwiły powstanie i finansowanie S19. Po 24 lutego okazało się, że Via Carpatia ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa woj. lubelskiego i kraju. Dziękuję także parlamentarzystom, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie i wykonawcom – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W Polsce szlak Via Carpatia przebiega przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie po śladzie drogi ekspresowej S61, DK8 i S19, a jego długość to około 680 km.

(fot. MI, LUW, MFiPR, nadesłane Kacper)

99 komentarzy

 1. Nie ważne kto zaczął , nie ważne kto skonczył. Ważne że jest….

 2. Śmieszne to wszystko. Czy w innych krajach ełropy również robią takie jasełka?

 3. Brawo PIS !!!!

 4. Komu potrzebne to oficjalne otwarcie?
  Adamczyk, Sprawka, Stawiarski o tą inwestycję nigdy nie zabiegali po jaki gwizdek tam byli

  • Żeby głupi pełowiec miał ból tyłka.

   • nieKrytyKrytyk

    tylko ameby PISlandzkie uważają żę kto nie za pis to za PO, ale taka ich mało rozumowa zasada. przecież ich intelekt pisuarski nie pozwala głosować na inną partie, to tylko pokazuje chorobę umysłowo tych ludzi. ale takich wyborców najłatwiej przeciągnąć jakimś ochłapem, a co do lekarzy, skończyliście już brać 100% dopłaty za nieleczenie ludzi w czasach COVIDU?
    w sumie fajnie tak brać dopłaty i nie przyjmować ludzi bo COVID.

   • Do „lekarz” – popieram to co napisałeś – szacun ale widać że beton POpaprany tego nigdy nie zrozumie

 5. PO to **pipipipi** i **pipipipi** i **pipipipi** i **pipipipi** i **pipipipi** itd.

 6. A Pinokio mówił że kasy z Unii wystarcza tylko na remont chodników, chociaż z drugiej strony przy ich cenach i inflacji to tak może być 😉

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!