690 680 960

Dzisiaj na ulice Lublina wyjechały nowe trolejbusy przegubowe

W środę rano na ulice Lublina wyjechały nowe trolejbusy przegubowe marki Solaris Trollino 18M. Pojazdy skierowano do obsługi linii nr 158 i 160.

Pojazdy zostały dostarczone w grudniu 2020 r. Fabrycznie nowe trolejbusy mają 18 metrów długości, są niskopodłogowe i klimatyzowane. To pierwsze w Polsce przegubowe trolejbusy Solaris z nadwoziem IV generacji po modyfikacji design. Trolejbusy są wyposażone w baterie trakcyjne, które pozwolą im pokonywać odcinki tras niewyposażone w trakcję trolejbusową.

Co więcej, pojazdy posiadają monitoring oraz automaty do sprzedaży biletów, akceptujące wyłącznie płatności zbliżeniowe kartami i telefonami komórkowymi. Przystosowane są także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy posiadają również system do zliczania pasażerów. Termin na dostawę kolejnych 10 sztuk przypada na początek kwietnia 2021 r.

Docelowo nowe przegubowce (5 sztuk już dostarczonych oraz 10 sztuk, które zostaną dostarczone w kwietniu br.) zostaną skierowane do obsługi linii nr: 156, 158 i 160.

Lublin był pierwszym polskim miastem, który postawił na fabrycznie nowe i niskopodłogowe trolejbusy przegubowe. W 2014 roku miasto kupiło dwanaście Solarisów Trollino 18. W 2018 roku natomiast pojawiło się 15 sztuk Ursusów CS18LFT. Po realizacji dostaw w ramach ogłoszonych postępowań, w taborze lubelskiej komunikacji miejskiej będą łącznie 42 przegubowe trolejbusy.

(fot. UM Lublin)

23 komentarze

 1. Gondol Jerzy z Nadwisły

  Przez 35 lat jeździłem trajtkami, poczynając od Skody, przez , „Ziutki” i różnego rodzaju i pochodzenia Berliety, a nawet przerabiane z autobusów „Fiat’y”, ale o wygodzie pracy kierowcy pomyśleli dopiero twórcy „Solarisów”.
  Natomiast dzięki wprowadzeniu monitoringów znacznie zmniejszyła się ilość tzw. pyskówek zwykle zaczynających się od: „Ty chamie, wiesz kim ja jestem ?!”.
  Teraz tylko co odważniejsze „dresy”, pokazują kierowcy faka, ale dopiero po wyjściu z wozu.
  Może dlatego, że firma na tyle zmądrzała, że materiały z monitoringu wykorzystano w kilkunastu sprawach sądowych przeciwko pyskaczom (monitoring rejestruje również dźwięk).

  • A notoryczne wymuszenia pierwszeństwa przy wyjeżdzie z przystanków w stylu ‚ja wyjeżdżam i jestem większy wiec stój’ , których nie było 35 lat temu też nagrywasz czy i tak lepiej mieć swoją kamerkę ?

   • Nie, wtedy najczęściej akurat monitoring ulega uszkodzeniu i nie ma zapisów.

   • Ja za to nagrywam tych co mają możliwość i nie umożliwiają wyjazdu z zatoki autobusowej autobusowi k.m. mimo że mają taki obowiązek. Kamerkę mam ustawioną na lewe lusterko w którym widać wszystko jak na dłoni, łącznie z tym czy miałem włączony kierunkowskaz czy nie. Codziennie takich których mogę podać na policję mam nagranych dziesiątki…

 2. Pojazdy dla biedoty. Ja tam wolę swoje 20-letnie auto. Oby jeszcze tylko, dopłacali do paliwa i parkowania to byłoby super.

  • no i żeby korki zlikwidowali

   • Franiu – Ty nawet nie wiesz ilu darłoby zelówy popitalając z buta, gdyby nie te, jak to powiadasz, pojazdy dla biedoty.
    Nie każdy przecież rodzi się z prawem jazdy w zębach (może dlatego, że ich jeszcze nie ma…)
    O bogatych rodzicach (posiadajacych pracę) nawet se nie wspomnę

  • I żeby było gdzie parkować bo w Lublinie parkingów brak. Zwłaszcza na osiedlach takich jak Czuby, gdzie zaparkowanie auta po 16- tej to niemały wyczyn.

   • Bo skończyło sie parkowanie pod Lidlami, Biedronkami i innymi marketami. Za to cwaniactwo niektórych przekracza wszelkie normy, nie dość, że zajmuja miejsca mieszkańcom, zamiast parkowac pod swoimi blokami, to jeszcze gdzieś mają jak zostawią auto, czy ktoś będzie mógł potem wyjechać, czy też zastawią drogę. Szczytem jest parkowanie w przed drzwiami klatek schodowych, oczywiście nie swoich albo pozostawianie auta na miesiąc albo więcej pod nie swoim blokiem. Chamstwo, prostactwo i buractwo, zwrócisz takiemu czy takiej uwagę to jeszcze Cię zbluzga, totalny plebs i rynsztok.

  • Poniosła Cie fantazja Franiu. Ty sam nawet nie masz 20 lat, a każdy wie, że jedyny pojazd jakim się poruszasz to trójkołowy rowerek na plastikowych kółkach.

 3. Ciekawe za ile czasu pierwsza kolizja bedzie

  • Dzisiaj będzie ewentualnie jutro. To się zdarza po prostu, Panie generalnie z założenia nieomylny.

  • Kolizja może sie przydarzyć każdemu, ale ciekaw jestem kiedy „człowieki” w dresach i bez… zniszczą je w środku

   • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Tacy co to „jeżdżom jak chcom” zdarzają się nie tylko wśród kierowców MPK, częściej bywa, że inni męczennicy motoryzacji walą swoimi wychuchanymi autkami w pojazdy komunikacji miejskiej.

    • Ci na filmie to dopiero jeżdżom jak chcom. I to dosłownie.
     http://www.youtube.com/watch?v=Mb4FgaPcD-U

     • Przed kilkunastu laty, szykowałem się trolejbusem do skrętu na pętlę na Węglinie, ale kierowcy motocykiela zachciało się mnie wyprzedzić mimo widocznego włączonego kierunkowskazu… i wyprzedził, ale wcześniej nie widział, że przede mną jedzie autko osobowe… poszedł ponad nim lotem koszącym, jak przysłowiowy dzik w kartofle… dzięki przytomności umysłu, kierowcy tego autka , „motorniczy” nie został rozjechany. Myślę, że przemyślał przyczyny swojego zachowania i… jeszcze żyje. 😆

 4. Pan Cieć z alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Przez kilkadziesiąt lat pracy za kółkami trajtków, napatrzyłem się na zachowania bydełka dla zmyły nazywanego pasażerami…
  Czego to oni nie wyprawiali, rzygali, szczeli, bywało, że i srali na siedzenia i pod… znajdowałem zużyte prezerwatywy, widziałem też i spermę na podłodze… o takich drobiazgach jak łuski ze słonecznika, z pestek dyni, czy papierkach po cukierkach nawet nie wspomnę…
  Często też siedzenia „same” się urywały z uchwytów, a także cięły się wzdłuż, w poprzek i na ukos…
  W tych najnowszych pojazdach – to kwestia czasu

 5. Dlatego nie jeżdżę MPK

  • studętkom jezdem to wiem, że...

   To masz szczęście, że twoi starzy mają jeszcze pracę i udzielono im kredytu na autko, którym cie wożą 😆

 6. a po co takie duże gabaryty jak i tak nie ma kto nimi jeździć?? Większe koszty z tego tytułu aniżeli zysk!

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej