Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś wieczorem warto spojrzeć w niebo. Przeleci kosmiczny pociąg

Po wielu tygodniach przerwy nad Polską znów będzie widoczny kosmiczny pociąg. Dziś rano wystartowała misja Starlink G7-12, która wyniosła na orbitę 22 satelity.

To właśnie one będą latały dziś oraz w kolejnych dniach nad naszym krajem. Niby nic nadzwyczajnego, bo codziennie coś lata, ale w tym przypadku mówimy o tzw. kosmicznym pociągu, czyli jasnej linii utworzonej z 22 satelitów. Z racji tego, że dopiero, co wyniesiono je na orbitę, będą latać bardzo blisko siebie, będą bardzo jasne i łatwe do zauważenia gołym okiem.

Tutaj znajdziecie mapki z przelotami: https://nocneniebo.pl/dzis-wieczorem-przeleci-kosmiczny-pociag-starlink/

Starlinki będą widoczne o godzinie 17.19 oraz 18.52. Wcześniejszy przelot najlepiej będzie widoczny w centralnej i wschodniej Polsce z racji tego, że będzie tam ciemniej niż na zachodzie. Natomiast zachodnia Polska bez problemu zobaczy przelot o godzinie 18:52.

Animowane mapy nieba na dziś:

Starlinki to sieć satelitarna, która jest rozwijana przez SpaceX, firmę założoną przez Elona Muska. Sieć ta ma na celu dostarczanie szerokopasmowego dostępu do Internetu na całym świecie, zwłaszcza w miejscach, gdzie tradycyjne usługi internetowe są trudno dostępne. SpaceX umieszcza setki satelitów w niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), które tworzą gęstą i rozległą sieć. Te satelity komunikują się ze stacjami naziemnymi na Ziemi i przekazują sygnał internetowy.

Starlinki mają potencjał dostarczania szybkiego dostępu do Internetu na obszarach wiejskich, odległych i trudno dostępnych, co może przyczynić się do poprawy dostępu do informacji i usług online. Satelity znajdują się w niskiej orbicie, co oznacza, że sygnały mają krótszą drogę do pokonania między satelitą a Ziemią, co przekłada się na niższe opóźnienia w porównaniu do tradycyjnych systemów satelitarnych. SpaceX planuje rozbudowę sieci Starlink na całym świecie, oferując dostęp do Internetu w różnych regionach.

25 komentarzy

  1. i nic nie było widać żeby co leciało

  2. Leciały, ładnie było widać.

  3. ten pociąg z 18.52 też jakoś nie doleciał…

  4. Czyli dalsze bratanie się z moskwą maska.

Dodaj komentarz

Z kraju