Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Hamburgera, Sąsiada, Bez Prezerwatywy czy też Walki z Rakiem Krwi

Zgodnie z tradycją przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W piątek 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Hamburgera. Został on ustanowiony dla uczczenia tej najpopularniejszej na świecie kanapki. Warto wiedzieć, że historia tego dania rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku. O ile pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z 1838 roku, to jednak pomysł na hamburgera przypisuje się garncarzowi Fletcherowi Davisowi, który w jednej z miejscowości Teksasu prowadził swój bar. W 1904 roku zaproponował on swoim gościom bułkę z mielonym kotletem, sałatą, musztardą i majonezem. Z kolei samo słowo hamburger pochodzi od niemieckich imigrantów z Hamburga, którzy z wołowiny przyrządzali mielone kotlety, podobne do tych, jakie stosuje się w hamburgerach.

Jeżeli chodzi o Europejski Dzień Sąsiada, to został on ustanowiony w 2000 roku przez Europejską Federację dla Lokalnej Solidarności. Pierwsze obchody odbyły się w Paryżu we Francji, a w kolejnych latach przyłączały się kolejne państwa. Obecnie święto jest obecne w ponad 30 krajach europejskich, a także w Kanadzie. Jest to największe święto społeczności lokalnych w Europie, objęte patronatem Komisji Europejskiej i wspierane przez Komitet Regionów.

Z kolei Światowy Dzień Walki z Rakiem Krwi został zainicjowany w 2014 roku w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat nowotworu krwi. Ma też zachęcać do regularnego poddawania się badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. Ponadto inicjatywa ta daje ludziom na całym świecie możliwość okazania wsparcia pacjentom chorym na nowotwory krwi. Symbolem towarzyszącym podczas Światowego Dnia jest czerwony znak „&”, a hasłem przewodnim „Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi”.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza znajdują się również: Dzień Bez Prezerwatywy, Dzień Higieny Podczas Miesiączki oraz Dzień Amnesty International.

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

 1. „Dzień sąsiada bez prezerwatywy”

 2. Och, prezerwatywy, ten wymysł Szatana! Gdyby nie one, Polska liczyłaby 50 mln mieszkańców, jak to planował nasz Prymaz… Pamiętajcie, owieczki, nie wolno tego używać! Nawet myśleć o tem! Grzech ciężki! Ratuj swą duszę, póki nie jest za późno!

  • reżim (sanitarny)

   Przecież to prawda, czy przez kościół czy nie. Lepsze niż inne kulty diabelskie które wmawiają prezerwatywy żeby zabijać powoli i po cichu.

 3. Dobrze żeście przypomnieli o tym dniu sąsiada. Idę temu mojemu ******** dać wp***** za to że jego pies s***a na mojej działce.

 4. Dzień bez prezerwatywy to dobre święto. Ministranci raz w roku odsapną.

 5. rębacz z Kraju Rad

  Kupoę, założę i będę stał do wieczora w milczącym proteście przeciwko wycince drzew w Azerbejdżanie.

 6. Bez gumeleona nie da rady…

Z kraju

Wiadomości z info112