Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień bez makijażu, Położnej, Higieny Rąk oraz Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Tak jak każdego dnia przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W środę 5 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Położnej. Święto to zostało ustanowione w 1991 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Położnych. Jego celem jest uhonorowanie codziennej pracy położnych, która to obdarzana jest powszechnym szacunkiem i uznaniem, jednak nacechowana ogromnym zaangażowaniem oraz odpowiedzialnością. Polskie położne od wielu już lat jako datę swojego święta uznają raczej dzień 8 maja. Jest to rocznica urodzin bohaterskiej polskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej.

Jeżeli chodzi o Dzień bez makijażu, to został on ustanowiony, ponieważ wiele kobiet się od niego uzależniło. Ma na celu skłonienie ich, aby przynajmniej w tej jeden dzień w roku pozwoliły odetchnąć swojej cerze. Według badań kobiety poświęcają średnio na malowanie się aż 2 lata swojego życia. Wiele z nich nie wyobraża sobie pójścia do pracy czy szkoły bez nałożenia makijażu na twarz. Część bez wizyty przed lustrem nie jest w stanie nawet opuścić domu. Należy jednak pamiętać, że Dzień bez makijażu oznacza całkowity brak makijażu a nie kosmetyków.

Jeżeli chodzi o Światowy Dzień Higieny Rąk, to został on zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego celem jest podniesienie świadomości o tym, że tak prosta czynność, przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego. Jak alarmują lekarze, szacunki wskazują iż co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. Jednak to nic w porównaniu z tym, że co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta nie myją rąk po wyjściu z toalety.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zainicjowany na początku lat 90. XX wieku we Francji jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Obecnie obchodzony jest w całej Europie. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. W ramach obchodów tego święta co roku organizowano też różnego rodzaju wydarzenia, spotkania, marsze, warsztaty oraz happeningi będące wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w codziennym życiu. Obecnie, z uwagi na sytuację epidemiczną, aktywność ta prowadzona jest głównie w sieci.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza widnieje również Dzień Europy. Jednak święto to obchodzone jest głównie w krajach europejskich nie będących członkami Unii Europejskiej. Członkowie wspólnoty, w tym Polska, świętować będą w niedzielę 9 maja Dzień Unii Europejskiej.

(fot. pixabay)

6 komentarzy

  1. Dla wielu pań i „pań” (a jest różnica), tzw. tapeta, to sens życia, istnienia, bytu…
    Ledwo otworzą oczęta, a już smarowidła i pachnidła idą w ruch…
    Niejedna porannego siku nie zrobi, kawy nie wypije, niektóre nawet się nie umyją (gdzie trzeba i nie trzeba), ale tapetowanie się odbywa…

  2. Rozumiem że piszesz o sobie…..

    • To źle rozumiesz – popraw kombinowanie twardego dysku 😆 😆 😆

  3. Chichot Losu, niestety ale prawdę napisałeś 🙂

  4. Oby więcej takich dni – higieny rąk położnej bez makijażu?

    • Bez położnej, bez higieny rąk i bez makijażu.
      Czekam na dzień bez załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Z kraju