Droga ekspresowa Piaski – Chełm ma powstać wcześniej niż planowano

Są pieniądze na budowę drogi ekspresowej od końca obwodnicy Piask do Chełma. Tak zapewniali w dniu dzisiejszym minister infrastruktury i wicepremier. To oznacza, że trasa ma zostać zbudowana do czasu, który wcześniej określano dopiero jako początek inwestycji.

W środę w Stołpiu w powiecie chełmskim ogłoszone zostały zmiany w planach dotyczących budowy drogi ekspresowej S12 z Piask do Chełma i dalej do granicy w Dorohusku. Inwestycja ta znajdowała się na liście rezerwowej budowy nowych dróg w naszym kraju i zakładano, że prace ruszą dopiero po 2025 roku. Wicepremier Jacek Sasin ogłosił, iż przyjęta została uchwała nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Poprzez zwiększenie nakładów na ten cel o 7 mld zł możliwe było dopisanie kolejnych tras na listę priorytetowych inwestycji.

Jedną z nich jest właśnie droga ekspresowa S12 od końca obwodnicy Piask do przejścia granicznego w Dorohusku. Oznacza to, że inwestycja będzie realizowana w latach 2021 – 2025. Do końca 2024 roku ma zaś powstać obwodnica Chełma, która powstanie w ramach oddzielnego zadania. Obecny również na miejscu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyjaśniał, że mieszkańcy Lubelszczyzny zasługują, żeby móc dysponować nowoczesnymi, bezpiecznymi drogami. Jak dodał, dzisiaj Polska jest już na 5 miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o sumę sieci autostrad i dróg ekspresowych.

Prace przy budowie trasy nie rozpoczną się jednak zbyt szybko. Obecnie, od marca 2019 roku 03.2019 r. trwa opracowywanie koncepcji dla odcinków Piaski-Chełm i Chełm-Dorohusk. Przy szła droga ekspresowa ma mieć 74 km długości i mieć po dwa pasy jezdni w każdym kierunku. Ma też być pozostawiona rezerwa na trzeci pas. Zaplanowano budowę siedmiu węzłów: Dorohucza, Siedliszcze i Chełm Zachód na odcinku od Piask do Chełma, Chełm Północ, Chełm Okszów i Chełm Wschód na obwodnicy Chełma oraz Dorohusk na odcinku od Chełma do Dorohuska. Do tego pięć Miejsc Obsługi Podróżnych: Struża, Chojno Stare, Stołpie, Ignatów i Teosin.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)

30 komentarzy

 1. Można? Można. Wystarczy nie kraść.

  • Taaak. Obiecać można wszystko. Poczekajmy do czasu po wyborach. 🙂

   • Czasy przedwyborcze to piękny sen… jakby zostały spełnione wszystkie obietnice to przegonilibyśmy Japonię i Norwegię razem wzięte… i tylko położyć się i drapać po wentlu…
    Jak widać Panicz w to wierzy… ale on już dawno leży i drapie się po wentlu… a kaska leci…

  • I łyknąłeś? Przecież niedługo wybory, wszystko obiecają. Tylko czekają na takich podobnych Tobie. Masakra.

 2. Bardzo dobra informacja. Na zachodzie PL gdyby podobna drogą miała taki ruch oraz tak duża wypadkowość pewnie już dekadę temu doczekałaby się autostrady…

 3. Nie podniecajcie się tak, bo mam wrażenie że to ,, kiełbasa wyborcza. W 2025 roku ma być gotowa s17 Piaski-Hrebenne , nie bardzo wierzę żeby obie powstały w jednym czasie.

  • Czemu miałoby tak nie być?

   • Gdyż dodrukowywanie pieniędzy i kredyty starczą na krótko… a inflacja zeżre większość…
    Już teraz nie dochodzą do skutku przetargi bo nie ma komu budować a jak się jakaś firma zgłosi to chce gigantyczne kwoty… już firmy zabezpieczają się na obiecaną przez PiS płace minimalną i będzie nas to dużo kosztować…. jeśli nie widzisz powiązań to współczuję głupoty… !!! Wychyl łepetyne poza TVPiS otwórz oczy to może zobaczysz realny świat…

    • Naoglądal się TVNu i bredzi. Skoro udało się zbilansować budżet to nie wiem i co chodzi z tymi dodrukami czy pożyczkami.
     Reszta to szkoda komentować bo to bzdury człowieka po praniu mózgu.

    • Pamiętam komentarze „znafcuf”, że przy takim rządzie będzie zapaść po roku, że 500+ pogrąży gospodarkę, że inflacja i nie wiadomo co jeszcze. Tymczasem inflacja przy wzroście PKB 4-5% oscyluje w granicach 2%. Kraj kwitnie, bezrobocie najniższe. Ciekawe ile jeszcze kubeł zimnej wody trzeba wylać Ci na głowę, żebyś wychylił nosa poza portale w stylu „Twój szwab” czy TVNiemiec.

    • Tia. A chleb już na jesień będzie po 10 zł (to już czwarta jesień z rzędu taka, w tym roku nawet 15-20), a w drugim roku rządów PiS deficyt wyniesie 100 mld zł. Dziecko, krytykujesz TVPiS, a sam klepiesz formułki ze stacji i gazety od której TVPiS to mógłby się uczyć kłamstw i propagandy.

 4. Bo S17 Piaski-Hrebenne miała już kilka terminów wykonania,ostatni (przed 2025) był 2021.

 5. obiecamy wam wszystko co chcecie

  Nie jarajcie się tak ,to „kiełbasa wyborcza ” ….

 6. A kiedy będzie droga Lublin (Puławy) – Radom – Łódź – bo jak na razie to jakaś masakra ???!

 7. Wyjedź z Lublina do Kraśnik rano i wróć wieczorem. Jeśli nie zauważysz postępu prac zgłoś się do okulisty lub psychiatry.

 8. „Andrzej Adamczyk wyjaśniał, że mieszkańcy Lubelszczyzny zasługują, żeby móc dysponować nowoczesnymi, bezpiecznymi drogami”. Oj, coś mi tu śmierdzi kiełbasą wyborczą.

 9. Niemce k..wa ! Odkorkowac wreszcie ten syf!

 10. Ach te wybory… cuda, cuda ogłaszają! 🙂

 11. PiS jest partią wiarygodną – wprowadzili 500+, 300+, UBekom zabrali, 6 latki reforma, 8 klasowe szkoły,
  nie to PEŁO
  ulicę Armii Ludowej przywrócili w Warszawie i Wisłę zanieczyszczją

 12. PIS buduje bo rudy skur…. to tylko łgał w żywe oczy , na euro 2012 mieliśmy przejechać S17 z Warszawy do Hrebennego!!

  • Jakoś tak jeżdżę po Polsce i widzę autostrady, ekspresówki i obwodnice budowane za PO lub po przetargach jakie zorganizowali, widzę schetynówki lokalnie nieraz zachwycające (np Mazury). PIS to buduje jedynie pomniki smoleńskie i stołki dla ziomków-nieudaczników. Coś im przetargi nie wychodzą, a wykonawcy z placów budów uciekają (drogi, kolej, itp). Mówili, że wystarczy nie kraść by było taniej, a ich ceny km drogi są jeszcze wyższe – to jak to było z tymi kradzierzami? Tamci kradli, a tym się należy? Typowe świnie przy korycie! W dodatku bez kompetencji i wykształcenia. Co nie ruszą to spieprzą.

   • Bo budowa dróg nie trwa miesiąca czy roku tylko dłużej!

   • Ja widzę jak Fryta siedzi z wypiekami i się zaciesza do TV gdy w 2014 roku PO głosuje przeciwko ViaCarpatii w PE, a teraz bredzi, że „za PO to było panie!!”

 13. Osiem lat jesteśmy do tyłu przez Poprzedni rząd

 14. trzeba być slepym by nie zauwazyc roznicy miedzy pis a po- platforma to niekompetencja i lenistwo -jak powiadział premier

 15. Bardzo dobrze że powstanie droga.

 16. Wiecie czym się różni PO od PIS? Tym że poprzednicy kradli, gnębili ludzi a ci cierpieli. Natomiast obecna władza jeżeli nawet nakradnie to przynajmniej szary obywatel będzie coś z tego miał.

 17. A kiedy wreszcie s19 na Białystok ruszy? Temat ucichl i tak sobie w niebycie tkwi.

 18. respekt cieszę się bardzo że Chełm będzie miał obowdnicę i s12 będzie gotowa
  Fajnie by również było gdyby s17 do granicy dokończyli. Mieszkańcy Krasnegostawu, Zamościa i Tomaszowa Lub. mieli by zdecydowanie lepszy dojazd.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9486zł -0.45%
  • GBP 4.9914zł 0.43%
  • EUR 4.4738zł -0%
  • CHF 4.2081zł -0.09%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym